Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Finanse, wyszukiwarka carVertical i wiele innych. Zastosowania blockchaina

Finanse, wyszukiwarka carVertical i wiele innych. Zastosowania blockchaina

Blockchain
16 stycznia, 2020
1313
Blockchain technology on futuristic hud background with world map and blockchain peer to peer network. Global cryptocurrency blockchain business banner concept.

Blockchain kojarzony jest przede wszystkim z kryptowalutami, choć ich zastosowanie nie ogranicza się tylko do nich. Lista obecnych lub potencjalnych przykładów użycia tej technologii jest naprawdę długa. My wybraliśmy z niej 4 najważniejsze pozycje.

Choć blockchain to stosunkowo nowa technologia, już teraz jest szeroko wykorzystywany w różnych dziedzinach. Jak każda nowość, również on nie uniknął kontrowersji. Obok głosów widzących w nim rozwiązanie wielu problemów, pojawiają się również te mówiące o jego niedojrzałości czy braku wystarczających regulacji prawnych. Krytyczne opinie nie przeszkadzają jednak w rozwoju technologii, której kolejne zastosowania wciąż się pojawiają. Te są naprawdę różnorodne – świat finansów, wyszukiwarki VIN (http://www.carvertical.com/pl/) czy administracja państwowa to tylko niektóre z nich.

Wyszukiwarka VIN

Wyszukiwarki VIN pozwalają uniknąć wielu problemów związanych z zakupem używanego auta. Takie narzędzia mają jednak poważny minus – są dość podatne na fałszerstwa i manipulacje, przez co użytkownicy nie mogą być pewni, że uzyskane w nich informacje są zgodne z prawdą. Tej wady nie ma dekoder carVertical, który oparty jest na blockchainie. Dzięki temu możemy zweryfikować wszystkie modyfikacje, a ewentualne próby oszustwa są szybko wykrywane. To sprawia, że carVertical jest bezkonkurencyjny, jeśli chodzi o wiarygodność podawanych danych.

Branża finansowa

Obecnie blockchain, poza kryptowalutami, nie jest jeszcze powszechnie stosowany w branży finansowej, a wiedzę o tym, czym jest, ma zaledwie połowa zatrudnionych w niej osób. Wielu specjalistów jest zdania, że już w najbliższej przyszłości sytuacja będzie wyglądać zupełnie inaczej. Według badań już prawie co drugi dyrektor instytucji finansowej dyskutuje o tej technologii lub rozważa jej implementację. W jakim celu? To ogromna szansa na to, by jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo transakcji oraz usprawnić działanie przedsiębiorstw.

Administracja publiczna

Te same zalety sprawiają, że blockchain już niedługo może stać się jedną z najważniejszych technologii w administracji publicznej. Najlepszym przykładem jej potencjalnych zastosowań w tej sferze jest przeprowadzenie e-wyborów. Ich sfałszowanie byłoby właściwie niemożliwe, a organizacja dużo prostsza. Na tym jednak zastosowanie blockchaina w działaniu instytucji publicznych się nie kończy i obejmuje między innymi wydawanie dokumentów, prowadzenie rejestrów czy obsługę systemu ubezpieczeń i służby zdrowia.

Wypożyczanie i współdzielenie

Usługi wypożyczania i współdzielenia różnych dóbr (na przykład samochodów, rowerów, książek czy narzędzi) zdobywają coraz większą popularność, a eksperci są zgodni, że znaczenie sharing economy z każdym rokiem będzie rosło. Obecnie do sprawnego działania takich rozwiązań niezbędne jest pośrednictwo firm. Dzięki blockchainowie już wkrótce może to się zmienić, a wszystkie wymiany będą przebiegały bezpośrednio między obiema stronami.Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.