Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Czym jest giełda Uniswap i token UNI?

Czym jest giełda Uniswap i token UNI?

DeFi Giełdy i kantory
15 lutego, 2021
1746
Uniswap

Uniswap to prawdopodobnie najpopularniejsza, zdecentralizowana giełda kryptowalut, czyli DEX (Decentralized Exchange). Powstała w 2018 roku i od tego czasu znacznie się rozwinęła. Korzystanie z interfejsu jest łatwe, a zakładanie konta nie wymaga weryfikacji – w przeciwieństwie do wielu giełd kryptowalutowych. Jakie zalety posiada ta giełda i dlaczego warto się nią zainteresować?

 Duże możliwości handlu

Użytkownicy mogą swobodnie kupować i sprzedawać tokeny oparte na protokołach Ethereum – ERC-20. Protokół nie posiada notowań, ani nie pobiera opłaty za nie. Użytkownicy mogą umieścić posiadane tokeny w tzw. pulach płynności określających, które z nich zostaną umieszczone na giełdzie. Najnowsza wersja Uniswap v2 pozwala stworzyć parę kryptowalutową z dowolnych tokenów. Może zdarzyć się, że wybrana para będzie niedostępna, ale oferta giełdy jest szeroka i ciągle modyfikowana. Giełda nie przechowuje depozytów użytkowników, lecz są one kontrolowane przez smart kontrakty, co zapewnia bezpieczeństwo transakcji. Dlatego środki po każdej transakcji zostają zdeponowane w portfelach kryptowalutowych inwestorów. Użytkownicy Uniswap chcący korzystać z giełdy, nie muszą podawać swoich danych (KYC), lecz zachowują pełną anonimowość.

Brak baz danych z informacjami o użytkownikach 

Scentralizowane giełdy gromadzą dane o użytkownikach oraz przechowują je na serwerach (z wyjątkiem kilku giełd np. Binance’a, na którym nie jest wymagana weryfikacja czy przesyłanie danych wrażliwych). Logują się do swojego konta, najczęściej za pomocą loginu i hasła – ewentualnie kodu, który otrzymują w SMS. Z kolei informacje o logowaniu zostają zapisane w bazach danych, które tworzą giełdy scentralizowane. Pomimo że dane są zabezpieczone, to istnieje ryzyko ich wykradnięcia przez hakerów. Jednym z przykładów takiego ataku jest giełda formuł opartych na proporcjach tokenów w swoich pulach płynności, z której cyberprzestępcy skradli aż  200 mld dolarów w kryptowalutach. W niektórych przypadkach, inwestorzy otrzymali zwrot utraconych wskutek kradzieży środków, ale nie wszyscy. Warto wiedzieć, że dostęp do danych przechowywanych w bazach giełd scentralizowanych, w różnych okolicznościach mogą uzyskać instytucje państwowe. Natomiast Uniswap rozwiązuje ten problem.

Brak cenzury na Uniswap

Ideą kryptowalut jest brak ograniczeń, dzięki zdecentralizowaniu. W praktyce oznacza to, że użytkownicy Uniswap mogą swobodnie przeprowadzać transakcje, ponieważ zachowują pełną anonimowość. Dzięki temu nie podlegają kontroli żadnych instytucji państwowych. Natomiast na giełdach scentralizowanych, rząd może uzyskać dostęp do danych oraz środków zgromadzonych przez inwestorów, np. na funduszu inwestycyjnym. Ponadto, użytkownicy scentralizowanych giełd, podlegają regulacjom rządowym. Natomiast zgromadzone środki mogą zostać zamrożone lub całkowicie skonfiskowane. Z myślą o rozwiązaniu tych problemów powstał Uniswap. Wykorzystują sieć peer-to-peer (P2P), a transakcje zostają weryfikowane za pomocą zautomatyzowanych algorytmów. Uniswap zamiast księgi zamówień, używa formuł opartych na proporcjach tokenów w swoich pulach płynności. Zastosowanie wyroczni, pozwala uzyskać wiarygodne ceny oraz zapobiega manipulacjom przez ,,dużych graczy”.

Doskonała integracja z portfelami oraz kontrola depozytu

Giełda Uniswap doskonale integruje się z portfelami cyfrowymi, m.in. z: MetaMask, WalletConnect, Coinbase Wallet, Fortmatic, i Portis. Dlatego użytkownicy, w przeciwieństwie do giełd scentralizowanych nie muszą zakładać portfela na platformie, lecz tylko go zintegrować z nią. Inwestorzy mogą zarabiać przez umieszczenie swoich tokenów w pulach płynności. Na uwagę zasługuje również niska prowizja, która wynosi 3% od transakcji. Inwestorzy posiadają wyłączność na kontrolowanie swoich funduszy, które nie podlegają organowi centralnemu, np. bankowi.

UNI, czyli token giełdy Uniswap

17 września 2020 giełda wprowadziła własny token o nazwie UNI (sprawdź aktualny kurs), który jest dystrybuowany zgodnie z harmonogramem emisji. Przeprowadzony airdrop sprawił, że użytkownicy, którzy wykonali co najmniej jedną transakcję na giełdzie, przed 1 września 2020 roku otrzymali tokeny UNI – o wartości nawet 300$. Posiadacze tych tokenów będą mogli zarabiać na ich umieszczeniu w pulach płynności. UNI to tzw. governance token, którego posiadacze mogą mieć wpływ na rozwój platformy, wpłacać dotacje oraz zawierać partnerstwo. Token UNI można również zakupić na innych giełdach kryptowalutowych, m.in. Binance, Bitfinex, Coinbase Pro, Gemini, Huobi oraz Kucoin. Token w niedługim czasie po wprowadzeniu na rynek krypto, znalazł się w pierwszej 50 – tce kryptowalut, według serwisu CoinMarketCap.

 Opłacalność stakingu na Uniswap

Giełda Uniswap umożliwia zarabianie inwestorom przez stakowanie tokenów w pulach płynności. Dzięki temu platforma zyskała ogromną ilość użytkowników, którzy chcieli szybko zarobić pieniądze.W większości środki zablokowane w protokołach DeFi, zostały tam wpłacone we wrześniu 2020 roku. Był to okres boomu na zdecentralizowane finanse. Warto wiedzieć, że większa liczba uczestników wzrostowego trendu, nie musi być dla wszystkich opłacalna. Opłata transakcyjna wynosząca 0,3%, zostaje podzielona pomiędzy wszystkich członków puli płynności. Inwestorzy powinni też oszacować ewentualne straty, które mogą być skutkiem zmiany wartości ich tokenów.

Jak zacząć handel na Uniswap ?

Konwersja 1 ETH na kryptowalutę DAI

Przeprowadzanie transakcji z poziomu giełdy Uniswap jest łatwe i wystarczy kilka kroków aby dokonać konwersji kryptowalut:

  1. Na początku należy założyć portfel Metamask, a następnie zalogować się do niego.
  2. Na stronie giełdy należy kliknąć w Connect to a wallet., a następnie zatwierdzić połączenie z giełdą. Po zintegrowaniu portfela z giełdą, można rozpocząć handel za pomocą prostego formularza.
  3. W tym celu należy z listy 1 wybrać token, który posłuży do dokonywania zakupów. Przyjmijmy, że chcemy kupić pewną ilość kryptowaluty DAI  za 1 Ethereum, czyli w takim przypadku należy wybrać z listy ETH. Na liście znajdują się tokeny, które użytkownik posiada w zintegrowanym portfelu.
  4. Następnie z listy 2, na której znajdują się wszystkie tokeny dostępne na giełdzie, należy wybrać ten, który zostanie zakupiony.
  5. Pola 3 i 4 służą do określania ilości walorów, którymi użytkownik przeprowadzi handel. Wystarczy tylko wypełnić jedno pole, ponieważ kolejne zostanie uzupełnione automatycznie. Na przykład dokonując zakupu DAI za 1 ETH, wystarczy wpisać w pole wartość 1 – równoznaczna z 1 ETH. Natomiast kolejne pole zostanie uzupełnione automatycznie.

Zakup danego tokena obydwa się po cenie rynkowej z liquidity pool (pola płynności), a nie bezpośrednio od innego użytkownika. Płynność dostarczają inni użytkownicy w zakładce Pool. Do płynności doliczana jest opłata za dokonanie transakcji, w wysokości 0,3% od jej wartości. W celu finalizacji zakupu, należy kliknąć w Swap, a następnie potwierdzić transakcję, która jest zawierana na blockchainie. Natomiast coiny są własnością użytkownika do czasu ich odsprzedaży. Po akceptacji transakcji, zakupione coiny wędrują bezpośrednio na portfel inwestora i nie są przechowywane na giełdzie. Takie rozwiązanie zapewnia większe bezpieczeństwo, np. w razie ataku hakerskiego na platformę. Z kolei wymiana zakupionego coina na inny token odbywa się identycznie, jak transakcja zakupu.

Giełda Uniswap to popularna i zdecentralizowana platforma kryptowalutowa. W szczególności jest ceniona przez inwestorów Ethereum. Decentralizacja oraz możliwość zarządzania w rozwojem giełdy sprawia, że przyciąga ona przeciwników dużych giełd kryptowalutowych. Opcja stakowania swoich tokenów w pulach płynności pozwala dodatkowo zarabiać. Natomiast ograniczeniem może okazać się możliwość handlowania wyłącznie walutami fiducjarnymi oraz tokenami, które nie są oparte na Ethereum



Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.