3 powody dla których Terra Luna spadła do $0. Dlaczego token IMPT jest lepszą alternatywą
Spektakularny upadek, który zaliczyła Terra Luna w maju 2022 roku, wstrząsnął rynkiem kryptowalut. Wydarzenie można nazwać jednym z najbardziej sensacyjnych w historii cyfrowych aktywów.
Terra Luna straciła prawie całą swoją wartość, gdyż cena spadła o ponad 99%. Większość inwestorów mogła tylko patrzeć, jak ich majątki topnieją w oczach.
Gigantyczny odpływ kapitału sprawił, że eksperci odradzają zakup tokenów. Inwestycja wiąże się z wysokim ryzykiem.
Dlaczego doszło do tej sytuacji? Jakie wydarzenia na rynku kryptowalut doprowadziły do upadku Terra Luna? Spadek wartości tokena niemal do 0 nie jest częstym zjawiskiem na rynku krypto.
O tym przeczytasz poniżej.
Dlaczego cena terra luna spadła?
Twórcy projektu Terra w whitepaper (odpowiedniku prospektu emisyjnego spółki debiutującej na giełdzie papierów wartościowych) opisali pomysł na stworzenie alternatywnego systemu finansowego e-commerce, który miał być oparty na technologii blockchain i stablecoinach.
Są to kryptowaluty powiązane m.in. z dolarem amerykańskim i odzwierciedlające jego wartość.
Projekt Terra Luna jest przykładem jednego z największych upadków, jaki widział rynek wirtualnych walut. Nawet gdy inwestorzy uznali, że mają do czynienia ze schematem Ponziego, cena spadła o 99% trzy razy w ciągu kilku dni, a 40 miliardów dolarów odpłynęło z rynku, kontynuowali spekulację na wzrost ceny aktywów.
-
Zrezygnowano z głównego zastosowania tokena
Głównym przypadkiem użycia LUNA podczas rynku byka była działalność w symbiozie ze stablecoinem UST, który odwzorowywał wartość dolara amerykańskiego.
Niestety stablecoin TerraUSD okazał się mniej stabilny, niż oczekiwano. Utracił swoje powiązanie z dolarem. Zaś mechanizmy inflacyjne w LUNA sprawiły, że cały ekosystem implodował.
Sytuacja przyciągnęła uwagę organów nadzorujących sektor usług finansowych. Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych ogłosił prace nad uregulowaniem prawa dotyczącego stablecoinów.
LUNA (obecnie LUNC) utraciła swoją użyteczność. Teraz jednak odrodziła się i obecnie działa jako własny blockchain, ale bez przypadku użycia, który przyciągał ludzi do platformy (20% yield na stablecoinie).
-
Społeczność podzieliła się na zwolenników LUNA i LUNC
Po upadku Luny społeczność Terra jest podzielona między LUNA i LUNC, przy czym oba projekty służą bardzo różnym celom.
Zespół, który pracuje nad pierwszym z nich, skupia się na stworzeniu ekosystemu, na którym deweloperzy mogą budować aplikacje i w ten sposób dbać o wartość projektu. Drugi natomiast nie służy już żadnemu celowi, poza tym, że jest aktywem spekulacyjnym.
Społeczność ma też nadzieję, że stanie się deflacyjny.
-
Istnieje wiele alternatyw o niezszarganej reputacji
Rynek kryptowalut rozwija się prężnie. Istnieje szereg altcoinów, które zapewniają potencjalnie wysokie zyski.
Jednym z nich jest Calvaria, czyli nowa gra play to earn. Zasługuje na uwagę, bo oferuje wiele rozwiązań, jakich nie zapewnia żaden inny projekt z tego sektora. Tokeny kupisz w przedsprzedaży.
Twórcy Calvarii mają na celu zmianę niszy P2E poprzez włączenie jak największej liczby osób do tej przestrzeni. Chcą także opracować aplikację mobilną, aby wprowadzić osoby niezaznajomione z przestrzenią kryptowalutową do ekosystemu.
Drugim ciekawym projektem jest Dash 2 Trade. Twórcy nazywają go “terminalem Bloomberg w kryptowalutach”, tyle że bez wygórowanych opłat.
Terminal Bloomberg kosztuje obecnie 2500 dolarów miesięcznie lub 30 000 dolarów za roczną subskrypcję.
Natomiast dostęp do Dash 2 Trade nie kosztuje cię ani grosza. Projekt oferuje darmową wersję dla wszystkich, wersję “startową”, która wymaga miesięcznego abonamentu w wysokości 400 D2T, oraz konto profesjonalne, za które zapłacisz w formie miesięcznego abonamentu w wysokości 1 000 D2T.
Platforma daje traderom dostęp do szerokiego zakresu funkcji, w tym analityki technicznej, metryk społecznych, automatycznych strategii handlowych, backtestingu i wielu innych.
Zainwestuj w IMPT
Jednak najciekawszą z nowych kryptowalut jest IMPT.
IMPT jest projektem skupionym na ekologii i trosce o środowisko, dotyka więc tematów ważnych. Zespół złożony z ekspertów branży technologicznej i telekomunikacyjnej chce na zawsze zmienić rynek kredytów węglowych poprzez wykorzystanie technologii blockchain. Dzięki niej uczyni handel prawami do emisji CO2 bardziej wydajnym i przejrzystym.
Obecnie kredyty węglowe są narzędziem rządów, którym zachęcają firmy do mniejszego zanieczyszczania środowiska poprzez wzrost kosztów.
IMPT nagradza za robienie zakupów czy korzystanie z usług firm o wysokiej ocenie ESG. Za swoją aktywność otrzymasz tokeny IMPT, które wymienisz na kredyty węglowe w formie NFT.
Kredyty możesz spalić, czyli wycofać je z obiegu. Zmniejszysz w ten sposób swój ślad węglowy. W nagrodę otrzymasz kolekcjonerskie NFT.
Jednak kredyty węglowe wykorzystasz również w celach inwestycyjnych.
Przedsprzedaż IMPT już się zakończyła. Teraz kryptowaluta debiutuje na kolejnych giełdach. Eksperci sądzą, że dzięki temu cena IMPT wzrośnie.
(Artykuł sponsorowany)
Jeden komentarz
Dodaj komentarz lub opinię
Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.
Bzdura zrzucili w pierwszy dzień tyle że ceno spadła o 50% .Napewno nie Ci co kupili na przedsprzedaży