Binance Futures
W momencie pisania niniejszego artykułu dzienny wolumen na platformie Binance Futures przekroczył prawie czterokrotnie (!) wolumen pary transakcyjnej spot BTC/USDT na podstawowej giełdzie Binance. Pokazuje to, że platforma rozwija się w zabójczym tempie i może to być kwestią czasu, aż Binance stanie się liderem w dziedzinie handlu lewarowanego na Bitcoinie – tym bardziej, że oferuje niespotykaną wcześniej dźwignię, która sięga aż do 125x!
Spis treści
Dlaczego warto handlować na Binance Futures?
Istnieje kilka powodów, dla których można rozważyć handel kontraktami terminowymi na tej platformie:
- Szybka i prosta rejestracja
- W pełni spolszczony interfejs
- Dźwignia sięgająca nawet 125x
- Możliwość handlu na 23 parach walutowych (wkrótce jeszcze więcej!)
- Wygodne przesyłanie środków pomiędzy platformą Binance i Binance Futures
- Zlecenia: Limit, Market, Stop-Limit, Take-Profit-Limit, Post Only, Reduce Only, Time-in-Force (GTC, IOC, FOK)
- Support w języku polskim
Jakie kryptowaluty obsługuje Binance Futures?
Obecnie platforma umożliwia handel z dźwignią na ponad 20 popularnych kryptowalutach. Oprócz Bitcoina (BTC), platforma oferuje dostęp do takich rynków jak:
- Basic Attention Token (BAT) / USDT
- Binance Coin (BNB) / USDT
- Bitcoin Cash (BCH) / USDT
- Cardano (ADA) / USDT
- Cosmos (ATOM) / USDT
- Dash (DASH) / USDT
- EOS / USDT
- Ethereum (ETH) / USDT
- Ethereum Classic (ETC) / USDT
- IOST (IOST) / USDT
- IOTA (MIOTA) / USDT
- LINK (LINK) / USDT
- Litecoin (LTC) / USDT
- Monero (XMR) / USDT
- Ontology (ONG) / USDT
- Qtum (QTUM) / USDT
- Ripple (XRP) / USDT
- Stellar (XLM) / USDT
- Tezos (XTZ) / USDT
- Tron (TRX) / USDT
- VeChain (VET) / USDT
- ZCash (ZEC) / USDT
Czym są kontrakty terminowe na Bitcoin Futures?
Kontrakty futures na Binance pozwalają inwestorowi na kupno lub sprzedaż kryptowalut po określonej cenie w pewnym momencie w przyszłości. Nabywca kontraktu jest zobowiązany do zakupu aktywa w momencie wygaśnięcia kontraktu, natomiast sprzedawca jest zobowiązany do jego dostarczenia.
Binance stosuje tzw. kontrakty “perpetual”, które różnią się nieco od tradycyjnych kontraktów terminowych. Tego rodzaju kontrakty nie mają ustalonego terminu wygaśnięcia i rozliczenia. Są one zakotwiczone w cenie indeksu spot, a inwestor może je zlikwidować kiedy tylko chce.
Innymi słowy, kupując lub sprzedając kontrakt wieczysty, inwestor nie jest zobowiązany do sprzedaży lub kupna składnika aktywów w ustalonym terminie. Zamiast tego może on zamknąć swoją pozycję, kiedy tylko chce.
Kontrakty futures na Binance są notowane przeciwko Tether (USDT).
Zasady działania dzwigni na Binance Futures
Kontrakty terminowe na tej giełdzie mogą być obracane z dźwignią do 125x. Należy jednak pamiętać, że handel z depozytem zabezpieczającym nie jest zalecany dla początkujących, ponieważ wiąże się on ze znacznym ryzykiem i możesz stracić swój kapitał znacznie szybciej niż w innych przypadkach. Właśnie dlatego handel z wykorzystaniem depozytu zabezpieczającego nie jest zazwyczaj zalecany dla początkujących, ale raczej dla doświadczonych traderów posiadających szeroką wiedzę na ten temat.
Teraz, gdy przeszliśmy przez niektóre z podstaw, zanurkujmy głębiej w kontrakty terminowe na Binance Futures i dowiedzmy się jak nimi handlować.
Jak zacząć handel na Binance Futures
- Rejestracja – aby zacząć handel na platformie Binance Futures musisz założyć darmowe konto. Zajmie Ci to maksymalnie 2 minuty.
- Zasilenie konta Binance – wpłać na swoje główne konto w platformie Binance odpowiednią ilość USDT (zakładka w prawym górnym rogu Portfel → Portfel Spot → Wpłata → Wybrać z menu kryptowalutę USDT i przesłać środki na wygenerowany adres). Możesz także zakupić bezpośrednio USDT na Binance korzystając z karty kredytowej lub debetowej. Aby to zrobić przejdź do zakładki “Kup kryptowaluty” (https://www.binance.com/pl/buy-sell-crypto?type=BUY), następnie wybierz z menu USDT, wpisz kwotę i potwierdź klikając Kup USDT.
- Jeżeli już posiadasz w swoim portfelu Spot odpowiednią ilość USDT, teraz należy przelać je na konto Binance Futures. W tym celu przejdź do zakładki Portfel → Portfel Futures i naciśnij Transfer:
Możesz także wykonać transfer środków bezpośrednio z platformy Binance Futures:
Składanie zamówień i ich typy, jak grać
Limit (zlecenia z limitem)
Zlecenia z limitem ceny są stosowane, gdy chcesz kupić lub sprzedać aktywo po określonej cenie.
Aby ustawić zlecenie z limitem ceny, musisz określić kwotę, po której chcesz kupić lub sprzedać kryptowalutę. W zakładce Wielkość zlecenia wpisz ilość kryptowalut które chcesz kupić lub sprzedać.
Jak tylko naciśniesz przycisk “Buy/Long”, Twoja pozycja zostanie otwarta. W następnej części pokażemy Ci, gdzie można ją monitorować i jak ją zamknąć.
Przykład wykorzystania zlecenia Limit: Obecna cena Bitcoina to $7000. Zakładasz, że jeszcze spadnie o $300, a następnie odbije znacząco do góry. Tworzysz zlecenie z ceną $6700 i system automatycznie zawiera traksakcję kupna jak tylko cena spadnie do określonej wcześniej wartości ($6700).
Rynek (zlecenia po cenie rynkowej)
Najbardziej podstawowy rodzaj zlecenia. Zlecenia rynkowe są wykorzystywane do kupna kryptowalut po aktualnie najlepszej cenie dostępnej na rynku. Transakcja kupna lub sprzedaży jest realizowana od razu.
Wszystko, co musi być wprowadzone do zamówienia to ilość kryptowalut które chcemy kupić lub sprzedać.
Przykład wykorzystania zlecenia Rynek: Obecna cena Bitcoina to $7000. Uważasz, że w najbliższym czasie wzrośnie. Nie czekasz na ewentualny spadek ceny, a kupujesz Bitcoina po aktualnym kursie $7000 i liczysz na wzrost wartości.
Zlecenia Stop Limit
Zlecenia Stop Limit są zazwyczaj używane jako mechanizm zatrzymywania strat, ale nie zawsze.
Cena Stop jest kwotą, po której Twoje zlecenie stanie się regularnym zleceniem limitowanym. Zakładka “cena” wskazuje, kiedy chcesz kupić.
Zlecenie typu stop-limit jest jednym z trzech rodzajów zleceń, które spotkasz na giełdzie. Zanim jednak przejdziesz do zapoznania się z jego opisem i zasadami działania, mocno zalecamy Ci abyś najpierw nauczył(a) się korzystać ze zleceń typu Limit oraz Rynek (market).
Przechodząc do meritum. Najlepszym sposobem na zrozumienie zlecenia typu stop-limit jest rozbicie go na dwa czynniki: cenę stop (ang. Stop price) oraz cenę limit (ang. Limit price). Stop price, to inaczej cena, która spowoduje aktywowanie się zlecenia typu limit. Z kolei limit price, jest specyficznym poziomem ceny, po którym zlecenie zostanie zakończone. W praktyce oznacza to, że w momencie gdy ustalona przez Ciebie cena stop price zostanie osiągnięta, Twoje zlecenie zostanie automatycznie dodane do księgi zleceń (ang. Order book).
Pomimo tego, że wartości stop price oraz limit price mogą zostać ustawione na tym samym poziomie nie rekomendujemy takiej konfiguracji. Zdecydowanie bezpieczniej dla Ciebie oraz Twoich środków będzie jeżeli wartość stop price (inaczej cenę wyzwalającą) ustawisz: w przypadku zleceń sprzedaży trochę wyżej od limit price; w przypadku zleceń kupna trochę niżej od limit price. Dzięki takiej konfiguracji zwiększysz swoje szanse na natychmiastowe wykonanie się Twojej operacji po uruchomieniu się zlecenia.
Opłaty i prowizje na Binance Futures
Posiadanie konta na platformie nie wiąże się z jakimikolwiek opłatami. Giełda pobiera jedynie drobne prowizje od przeprowadzanych transakcji.
Na Binance Futures opłaty zależą od 2 czynników – ilości posiadanych tokenów BNB i/lub 30-dniowego obrotu (wlicza się w to także handel Spot). Jeżeli nie posiadamy żadnych tokenów BNB lub nie dokonujemy większych obrotów prowizje wynoszą 0.02 dla maker i 0.04 dla taker. Pełna tabela prowizji / opłat:
Bezpieczeństwo platformy Binance Futures
Nie trzeba dodawać, że Binance to prawdopodobnie najbezpieczniejsza giełda kryptowalutowa na świecie. Oczywiście nie jest ona w 100% odporna na ataki hakerów (nigdy żadna giełda nie będzie), ale firma wykonuje kawał dobrej roboty jeżeli chodzi o kwestię ochrony funduszy użytkowników.
Nawet gdyby giełda została zhakowana, co miało miejsce w przeszłości, Binance wprowadziła tak zwany fundusz SAFU. Począwszy od 14 lipca ubiegłego roku, giełda przeznacza 10% wszystkich opłat transakcyjnych na specjalny fundusz (Secure Assets Fund for Users), aby zapewnić dodatkową ochronę kapitału użytkowników. Fundusze te są przechowywane na oddzielnym zimnym portfelu.
Pomoc techniczna i wsparcie
Giełda Binance Futures kładzie szczególny nacisk na wsparcie, a użytkownicy mogą polegać na zespole doświadczonych pracowników. Giełda udostępnia wiele kanałów komunikacji m.in. tickety, email, Telegram czy pomoc na polskim forum “forum.bitcoin.pl”.
3 komentarze
Dodaj komentarz lub opinię
Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.
Panie i panowie, jakieś opinie o tym projekcie? Czy ktoś obecnie gra na Bitmexie i może zdradzić, czy warto się przesiąść na Binance? Nie chodzi mi o wysokość dźwigni, bo widze że tutaj sięga nawet 125x (tak czy siak nie dla mnie), ale o ogólne zadowolenie z korzystania i opłat (dobrze patrzę, że mogą być niższe niz na bitmex?). Bardzo bym prosił o komentarz tutaj na forum 😉
Witam, od kilku dni dostaje smsa z dziwnym podatkiem za utrzymanie pozycji, nie mam tam jakiejś grubej forsy ale SMS przychodzi raz na tydzień i ściągają 0.33 procenta przecież to bardzo dużo, o co Kaman wcześniej tego nie było?
możliwe, że za przetrzymanie pozycji przez weekend. takie rzeczy są chyba płatne na platformach z fiuczersami