Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Faktoring czyli – jak skutecznie podnieść płynność finansową w firmie

Faktoring czyli – jak skutecznie podnieść płynność finansową w firmie

Komunikaty firm
4 listopada, 2020
1069
computer-1185626_1280

Faktoring czyli – jak skutecznie podnieść płynność finansową w firmie

Faktoring jest instrumentem znanym i obecnym na polskim rynku od kilkudziesięciu lat. Jest odpowiedzią na zatory płatnicze, ponieważ zapewnia finansowanie bieżącej działalności i poprawia płynność firmy. Sprawdźmy zatem, jak sprawdza się w obecnej sytuacji, w której znajdują się firmy.

Dla uporządkowania wiadomości – faktoring jest usługą świadczoną przez podmiot finansujący (Faktora), która polega na wykupie faktur od klienta z tytułu realizowanych przez niego usług lub dostaw towaru do swoich kontrahentów.

Historia kredytowa nie jest ważna- ważny jest kontrahent i produkt

Faktoring jest pierwszym źródłem finansowania dla małych i średnich firm w Polsce. Dzieje się tak, ponieważ jego kartą przetargową jest szybki dostęp do gotówki bez wykazywania się dobrą historią kredytową. Tutaj najważniejsi są wiarygodni kontrahenci i dobry produkt podkreśla PaniAla.pl – asytentka finansowa, która załatwia faktoring dla przedsiębiorców.

Usługa na trudne czasy

W związku z wszechobecną i postępującą pandemią obserwujemy wzmożone zainteresowanie firm tego typu usługą. Ograniczenia w postaci nakazów i zakazów wprowadzonych przez rząd, mające na celu ograniczenie dalszego rozpowszechniania się epidemii powodują trudności gospodarcze (głównie zatory płatnicze i brak bieżącej płynności finansowej) dla wielu przedsiębiorstw. Jeżeli jeszcze kilka miesięcy temu mogliśmy mówić o przestoju tylko kilku gałęzi przemysłu (usługi hotelarskie, turystyka, częściowo gastronomia), to obecnie mamy do czynienia z dużymi trudnościami wielu innych sektorów gospodarki. I tak wprowadzone dalsze ograniczenia przyczyniły się do kłopotów branży transportowej, usług medycznych, działalności obiektów sportowych (baseny, stadiony, siłownie, kluby fitness). Branża reklamowa również praktycznie nie istnieje, ponieważ firmy w dobie trudności gospodarczych w pierwszych rzędzie tną koszty reklam.

Bezkosztowe zabezpieczenie finansów

Wszystkie powyższe czynniki w naturalny sposób powodują wzmożone zainteresowanie przedsiębiorców usługą faktoringu. Firmy mając do wyboru możliwość starania się o kredyt bankowy, którego uzyskanie w związku ze słabszymi wynikami bilansowymi oraz dużą ostrożnością sektora bankowego w jego przyznawaniu w obecnych czasach, tudzież znacznych wymagań dokumentacyjnych banków i długiego okresu oczekiwania na finalną decyzję bankową wybierają faktoring. Czyli usługę finansową znacznie prostszą i szybszą w uzyskaniu. Faktor podejmuje bowiem decyzję w ciągu dosłownie kilku dni. Szybciej również reaguje na obecną sytuację gospodarczą i nie podchodzi zero jedynkowo do wskaźników bilansowych starającego się o finansowanie. W dużej mierze jest to spowodowane samą konstrukcją usługi, ponieważ występuję w niej jeszcze jeden podmiot w postaci płatnika na którym w wielu przypadkach Faktor może oprzeć ryzyko transakcji /np. pomimo słabej kondycji finansowej fakturującego/. Powyższa sytuacji odnosi się praktycznie do całego sektora zamówień publicznych, gdzie zamawiającym jest sektor samorządowy. Mamy więc do czynienia z sytuacją, gdzie Klient jest pewny zapłaty lecz z uwagi na brak bieżącej płynności finansowej oczekuje natychmiastowego uwolnienia środków z wystawionej faktury.

Jak znaleźć odpowiedni faktoring dla firmy?

Przedsiębiorcy, którzy decydują się na faktoring skupiają się na porównaniu oprocentowania w różnych firmach faktoringowych. Ich wybór pada na tą instytucję, która proponuje je na najniższym poziomie- komentuje doradca finasowy Indos SA Przydatne w tym przypadku są porównywarki inernetowe. Warto jednak pamiętać, że Kwota może znacznie różnić się od zakładanej, skalkulowanej wyłącznie na podstawie wysokości odsetek faktoringowych. Wynika to z faktu, że na koszty faktoringu składają się różnego rodzaju kwoty, a tabele opłat firm faktoringowych i banków puchną od wielu pozycji kosztowych. Skutecznym rozwiązaniem może być skorzystanie z PaniAli – asytentki finansowej. Jest to bezpłatna pomoc dla przedsięborców, która porówna oferty i doradzi. PaniAla.pl to nie tylko czat 24/7 ale ekspercka pomoc w zakresie finansowania.Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.