Zdecentralizowane giełdy kryptowalut DEX – czym są, jak działają i które są najpopularniejsze?
Zdecentralizowane giełdy kryptowalut DEX to platformy umożliwiające wymianę aktywów cyfrowych, działające w ramach ekosystemów DeFi (zdecentralizowanych finansów). Działają na zasadzie decentralizacji, zatem bez udziału centralnej władzy. Giełdy zdecentralizowane umożliwiają handlowanie kryptowalutami w trybie peer to peer, to znaczy bezpośrednio pomiędzy inwestorami. Z tego powodu użytkownicy nie muszą przenosić własnych aktywów na giełdę, co ma wpływ na zmniejszenie ryzyka ewentualnej kradzieży albo włamań na serwer danej giełdy. Zdecentralizowanie handlu zapobiega też fałszowaniu obrotów handlowych albo manipulowaniu cenami.
Spis treści
Jak działają?
Zdecentralizowane giełdy kryptowalut DEX opierają się na technologii blockchain. To na ogół aplikacja, która została napisana na specjalnie do tego celu przystosowanej platformie inteligentnie działających kontraktów, jak chociażby Ethereum. W tym przypadku nie istnieje żadna instytucja, której musimy powierzyć swoje środki. Transakcja przebiega w sieci blockchain, nie zaś na platformie, która przechowywana jest na zależnym od kogoś innego serwerze. Handlując na tego typu giełdzie, wymieniamy się ze swoimi kontrahentami kryptowalutami. Przykładowo możemy nabywać jakiś token, płacąc za niego ETH. ETH zlokalizowane w naszym portfelu, przekazywane jest do kontrahenta, zaś tokeny z jego portfela trafiają do naszego.
Zalety i wady zdecentralizowanych giełd
Zalety
Giełdy kryptowalut w formie zdecentralizowanej, są zdecydowanie bardziej bezpieczne, aniżeli ich scentralizowane odpowiedniki. Brak jednego, centralnej miejsca, gdzie mają być przechowywane dane, oznacza iż nie istnieje ryzyko zamknięcia tego typu giełdy z uwagi na pojedynczą awarię.
Nawet najlepsza spośród scentralizowanych giełd, może być zhackowana, a co za tym idzie, wiele funduszy zniknie z portfeli wirtualnych klientów. Taka sytuacja nie będzie możliwa w wypadku giełdy zdecentralizowanej. Na platformach typu DEX, każdy użytkownik ma pełną kontrolę nad własnymi prywatnymi kluczami – nie są one przechowywane na giełdzie.
Następna zaleta giełdy w formie zdecentralizowanej to odporność na jakąkolwiek cenzurę. Platformy typu DEX nie podlegają bowiem cenzurze ani obowiązującym przepisom prawa. Nie stanowią własność, ani nie są też kontrolowane tylko przez jedną osobę, dlatego też rząd nie ma prawa do wywierania presji, monitorowania czy kontrolowania transakcji przeprowadzanych przez użytkowników. To spory plus, gdyż dużo krajów podjęło decyzję odnośnie zakazu handlu, żeby móc w istotny sposób ograniczyć albo zdławić rozwijanie się sektora kryptowalut we własnym regionie.
Wady
Najważniejsza wada zdecentralizowananych giełd kryptowalut to ograniczenie ich funkcjonalności. DEXom, czyli zdecentralizowanym giełdom zdecydowanie brak jest niektórych spośród bardzo przydatnych opcji. Brakuje tam chociażby funkcji stop loss, handlu z dźwignią, jak i wielu innych, co może niestety obniżać naszą efektywność w roli traderów.
Niektóre zdecentralizowane giełdy kryptowalut, pracują już nad dodaniem dodatkowych funkcji, które mają za zadanie wspomagać użytkowników, niemniej jednak może upłynąć sporo czasu, zanim dojdzie do ich ostatecznego wprowadzenia. Giełdy w formie zdecentralizowanej są także dosyć trudne w obsłudze, ale ich interfejs dla użytkowników staje się z każdym dniem coraz bardziej przyjazny i lepszy. Następny minus to brak możliwości korzystania z walut fiducjarnych.
Biorąc pod uwagę ich odrzucanie jakiejkolwiek formy centralizacji i specyficzny charakter działania, nie jest możliwie dokonywanie wymiany tradycyjnych walut, gdyż zmusiłoby to niejako platformę do wszystkiego, czym od początku nie chce być. Kryptowalutowi inwestorzy mogą więc handlować tutaj wyłącznie przy zastosowaniu kryptowalutowych depozytów.
Bezpieczeństwo zdecentralizowanych giełd
Dzisiejsze giełdy w formie scentralizowanej są znacznie bardziej niebezpieczne, awaryjne, jak również zaprzeczają założeniom zdecentralizowanych kryptowalut. Giełdy zdecentralizowane to moda, które została zapoczątkowana stosunkowo niedawno, bowiem zaledwie kilka lat temu. Zdecydowanie do najbardziej popularnych, zaliczany był EtherDelta, który umożliwiają wymianę ETH na każdy spośród istniejących tokenów typu ERC-20. Niemniej jednak EtherDelta był dosyć skomplikowaną w zakresie obsługi i toporną platformą. Dzisiaj niezaprzeczalnym liderem, jeśli chodzi o wymianę kryptowalut na całym świecie, pozostaje Binance. Stworzył on własnego DEX-a w kilka miesięcy i jak na razie cieszy się sporą popularnością. Giełdy kryptowalut w formie zdecentralizowanej to dosyć świeża idea, która w przeciągu kilku lat może dokonać rewolucji w zakresie handlu kryptowalutami. Założyć możemy, iż będzie on przebiegał za sprawą zdecentralizowanych platform, które są nie tylko znacznie bardziej bezpieczne aniżeli giełdy scentralizowane, ale również i dużo tańsze. Poza tym opierają się w swoich założeniach na następnej technologicznej nowince – kontraktach w formie smart. Wykluczenie ludzkiego czynnika wyklucza występowanie błędów i dokonywanie manipulacji, jeśli chodzi o dane. Dzięki czemu takie sytuacje, jak chociażby upadek BitMarketu, na pewno będą się zdarzać dużo rzadziej.
Najpopularniejsze i największe zdecentralizowane giełdy DEX
Wśród najbardziej popularnych i największych giełd, możemy wymienić:
Uniswap
Uniswap to protokół umożliwiający wymianę tokenów ERC20 sprzedawcom i nabywcom bez konieczności udziału księgi zamówień i giełdy. Korzysta on z algorytmicznego równania, które zajmujesz się określeniem kursu wymiany, opierając się o salda obu wymienionych tokenów, jak i rzeczywisty popyt na wybraną parę. Uniswap udostępnia nam niezwykle przyjazny interfejs dla użytkowników i umożliwia inwestorom wymianę tokenów bez obawy o konieczność rejestracji konta czy jakąkolwiek procedurę KYC.
Uniswap nie jest zaliczany do regularnych giełd. Nie można tam znaleźć konkretnych notowań czy zleceń kupna. W przypadku zdecentralizowanej giełdy każdy ma możliwość dodania płynności do wybranej puli. Niestety osoby, które dostarczają ową płynność, mogą ją tak samo szybko odbierać, a to może przyczynić się do problemów ze sprzedaniem wybranego tokena. Zatem tak istotne jest to, ażeby upewnić się, iż płynność dla pary, którą pragniemy handlować, została zablokowana.
SushiSwap
SushiSwap to forma zdecentralizowanej giełdy DEX, która osadzona została w Ethereum. Umożliwia kupowanie, jak i sprzedawanie aktywów wirtualnych i jak przystało na zdecetralizowane oprogramowanie, obsługują ją sami użytkownicy. Żeby giełda SushiSwap mogła sprawnie funkcjonować, niezbędna będzie w jej przypadku płynność, która gromadzona jest w tzw. pulach płynności.
1 inch
To dosyć młody token (rozwijaj się bowiem zaledwie od 2019 roku), którego szersza publika raczej nie znała. Niemniej jednak to się zmieniło, kiedy podczas świąt dogonił pierwszą setkę kryptowalut mających największą kapitalizację rynkową. Jest to zdecentralizowany agregator zbierający rozproszoną płynność z różnorodnych giełd. Pozwala na używanie jego kontraktów w formie smart do prowadzenia handlu na różnego typu zdecentralizowanych giełdach, dokonując wyboru tych najbardziej adekwatnych, chroniąc także użytkowników od ponoszenia opłat dodatkowych.
Podsumowanie
Zdecentralizowane giełdy DEX w ostatnim czasie zdobywają szczyty popularności. Oferują one coraz to więcej użytecznych funkcjonalności, jednak mogą się okazać zbyt skomplikowane dla początkujących użytkowników kryptowalut. Są one jednak świetną alternatywą dla scentralizowanych giełd, którym użytkownicy powierzają zarządzanie kluczami prywatnymi portfeli. Ponadto nie wymagają weryfikacji tożsamości, dlatego można je określić anonimowymi.
Zobacz również: Największa scentralizowana giełda kryptowalut bez weryfikacji i KYC
Dodaj komentarz lub opinię
Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.