Ethereum 2.0 – najważniejsze informacje. Co to, jakie wnosi zmiany, jak zarabiać na zabezpieczaniu sieci?
Ostatnimi czasy spora część z nas mogła usłyszeć co nieco na temat Ethereum 2.0. Prawda jest jednak taka, że w dalszym ciągu termin ten jest dla nas dość obcy. Odnosi się on do potencjalnych aktualizacji, jakie zachodzą w sieci Ethereum. Co zatem warto o tym wiedzieć?
Spis treści
Dlaczego Ethereum wymaga zmian?
Warstwa 2.0 wprowadzana jest celem rozwiązania niemałego problemu ze skalowalnością. Nie oszukujmy się, że to właśnie ona jest absolutnym priorytetem dla Ethereum. Jeśli chce ono ziścić swoją wizję i zostać komputerem świata, po prostu musi tak szybko, jak to możliwe rozpocząć, obsługiwać transakcje finansowe oraz inteligentne kontrakty, a także zdecentralizowane aplikacje w obrębie swojej sieci. Na samym starcie Ethereum obsługiwało średnio 10 transakcji na sekundę. W porównaniu do dwóch tysięcy, jakimi może pochwalić się MasterCard, czy też Visa, wynik ten jest naprawdę bardzo mizerny.
Aktualnie jednak sytuacja wygląda nieco inaczej, gdyż niecały rok temu została wprowadzona trafna aktualizacja sieci zatytułowana Instanbul. Dzięki niej skalowalność Ethereum znacząco się poprawiła. Obecna warstwa ponad 2000-krotnie przekracza wydajność początkowej, co jest naprawdę imponującym wynikiem. Informacje, jakie zapewnia nam StareWare, jasno mówią, że Instanbul sprawił, że Ethereum może teraz przetwarzać około 9 tysięcy transakcji w każdej sekundzie. Za tym wszystkim stoją dwa rozwiązania. Jednym z nich jest Sharding. Co warto wiedzieć na jego temat?
- Pozwoliło ono na rozwiązanie skalowalności początkowej warstwy, które używa microchains do ciągłego sprawdzania wszelkiego rodzaju transakcji, jakie zachodzą w łańcuchu bloków Ethereum;
- Dzięki niemu nie jest konieczne, aby każdy węzeł, jaki znajduje się w łańcuchu bloku, sprawdzał transakcje, gdyż cała grupa węzłów jest w stanie to robić.
Równie istotnym usprawnieniem była Plasma. Do czego doprowadziła?
- Umożliwiła rozwiązanie drugiej warstwy;
- Pozwala blockchainowi Ethereum korzystać ze znacznie większych zbiorów danych niż dotychczas;
- Jest to struktura za sprawą, której możliwe jest tworzenie tak zwanych potomnych łańcuchów bloków, jakie używane są przez główny blockchain w formie warstwy zaufania.
Sprawdź: Kompletny poradnik kupna Ethereum
Jakie ulepszenia niesie za sobą Ethereum 2.0?
Jedną z aktualizacji jest zmiana sposobu wydobywania samego Ethereum z wszystkim dobrze znanego Proof Of Work na tak zwane Proof Of Stake. W czasie konferencji, jaka miała miejsce rok temu Vitalik Buterin, jasno rzekł, że kiedy algorytm konsensusu zostanie wdrożony, Ethereum będzie bezpieczniejsze niż sam Bitcoin. Warto wspomnieć, że programiści już od ponad 5 lat pracują nad przejściem na Proof Of Stake, a zmiana ta została nazwana Casper. Rozwiązanie to sprawi, że górnicy nie będą już potrzebowali koparek kryptowalutowych do wydobywania swojego ETH. Z kolei zarówno walidacja, jak i weryfikacja nowych bloków będzie przeprowadzana za sprawą tak zwanych weryfikatorów bloków, które będą wybierane stosownie do danej stawki. Jak to wygląda w rzeczywistości? Siła głosu danego walidatora będzie w pełni zależna od konkretnej ilości Etheru. Na przykład osoba, które będzie zamierzała zdeponować 64 ETH otrzyma podwójną wagę głosu w porównaniu do użytkownika, który przeznaczony na to zaledwie minimalną stawkę. Celem zostania walidatorem bloku w pierwszej fazie użytkownicy będą zmuszeni do zdeponowania stawki nie mniejszej niż 32 ETH.
Czy model Casper to dobre rozwiązanie?
Jedną z największych zalet opisywanej modyfikacji jest to, że kiedy staking zostanie wprowadzany, sieć będzie w stanie całkowicie wyeliminować mechanizm wydobywania ETH. Co to oznacza? Nic innego jak to, że górnicy staną się zbędni w czasie zabezpieczenia sieci blockchain. Następnym plusem jest oczywiście bezpieczeństwo. Prawda jest taka, że Casper nie będzie niczym innym jak księgowym odpowiedzialnym za zarządzanie księgą całej sieci Ethereum 2.0. Dzięki wejściu w tę rolę możliwe będzie karanie walidatorów, którzy działają w nieuczciwy sposób. W związku z tym wewnętrzne ataki sieci będą naprawdę bardzo rzadkie, za sprawą konsekwencji, jakie się z nimi wiążą. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że model Casper wiąże się ze zwiększeniem decentralizacji sieci Ethereum. Obecnie najwięcej do powiedzenia mają osoby, które mogą pochwalić się konkretnymi zasobami do przeprowadzania tak zwanego miningu. Zmiany jednak sprawią, że każda osoba będzie mogła być walidatorem. Jedyne co trzeba będzie zrobić to zakupić konkretną ilość ETH. Czy jednak Casper ma jakieś wady?
Największym problemem, z jakim możliwe, że będzie musiało się zmierzyć Ethereum 2.0, jest moment, w którym system walidacji bloków stanie przed nieścisłością, czy też problemem. W takim wypadku Casper nie będzie w stanie sfinalizować bloków. Co więcej, wyżej opisana ochrona przed atakiem nie jest 100-procentowa, jednak cały czas jest usprawniana.
Jak działa staking w Ethereum 2.0?
Stakowanie to nic innego, jak zapewnienia sobie prawa do walidacji konkretnych transakcji w sieci, która dopiero co została stworzona. W przypadku, gdy będziemy walidację tę przeprowadzali w pełni uczciwie oraz poprawnie, będziemy mogli liczyć na wynagrodzenie w formie nowych monet ETH, czyli dokładnie tak samo, jak górnicy kopiący kryptowalutę na swoich kartach graficznych. Jeśli jednak nie będziemy przeprowadzali walidacji wystarczająco często lub zrobimy to źle, zostaniemy ukarani, gdyż część naszych środków zostanie nam odebrana. Co zrobić, aby zostać walidatorem?
Na samym starcie musimy zdeponować 32 ETH, a także zaopatrzyć się w specjalne oprogramowanie, które będzie miało stały dostęp do sieci. Swoją przygodę ze stakingiem rozpoczniemy od stakowanej kwoty. Musi to być równo 32 ETH, które walidator powinien mieć zamrożone w tak zwanym smart contracie. Będzie się on znajdował na aktualnym łańcuchu Ethereum. W przypadku, gdy umieścimy tam środki, znikną one z aktualnego łańcuchu oraz pojawią się na zupełnie nowym. Kiedy nie mamy 32 ETH, możemy połączyć siły z innymi osobami. Co zrobić, kiedy przekroczymy tę wartość?
W takim wypadku możemy uruchomić kilku walidatorów. Walidator to nic innego jak specjalne oprogramowanie, które odpowiedzialne jest za wykonywanie pracy, takiej jak zabezpieczanie sieci, czy też weryfikacja transakcji. Celem zmaksymalizowania zysku należy zadbać o to, aby walidator stale był podpięty do internetu. Regularna nieaktywność sprawi, że stracimy szansę na zarobek.
Co jest potrzebne do rozpoczęcia stakowania i zarabiania na Ethereum 2.0?
Najważniejszą rzeczą jest oczywiście posiadania 32 ETH, które muszą zostać zestakowane. Potrzebne nam będzie również oprogramowanie, które jest klientem beacon chaina. Nie możemy również zapomnieć o samym oprogramowaniu walidatora, które pozwoli nam na przeprowadzanie walidacji nowych bloków. Niezbędnym środkiem jest oczywiście także komputer. To właśnie na nim będzie uruchomione oprogramowanie. Należy zadbać o to, aby stale był podłączony do sieci, dlatego warto rozważyć wynajęcie stosownej usługi w chmurze. Dzięki niej cały proces będzie mógł zostać znacznie usprawniony, co z pewnością nam się spodoba.
Dodaj komentarz lub opinię
Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.