Giełda Poloniex

Giełdy i kantory
17 maja, 2022
277
poloniex

Poloniex to międzynarodowa giełda kryptowalut, która umożliwia użytkownikom kupno, sprzedaż i handel kryptowalutami. Oferuje również możliwość pożyczania niektórych kryptowalut, pozwalając użytkownikom na stake’owanie swoich aktywów uzyskując w zamian odsetki. Poloniex oferuje handel między kryptowalutami. Obecnie obsługuje ponad 200 cyfrowych walut, a nowe są regularnie dodawane.

Poloniex został założony w 2014 roku przez Tristana D’Agostę, a w 2018 roku został sprzedany firmie Circle zajmującej się płatnościami online. Następnie giełda została wydzielona jako osobny podmiot, którego właścicielem jest grupa inwestorów, w tym m.in. słynny Justin Sun (twórca TRON). W 2019 roku siedziba główna Poloniex została przeniesiona ze Stanów Zjednoczonych na Bermudy w celu zapewnienia większej elastyczności regulacyjnej. Obecnie giełda ta jest dostępna w większości krajów na całym świecie (oprócz wyjątków m.in. USA).

Poloniex koncentruje się na handlu kryptowalutami, oferując szeroki wybór obsługiwanych aktywów i bardzo niskie opłaty. Zaprojektowany z myślą o aktywnych traderach, Poloniex oferuje zlecenia z limitem, transakcje z depozytem zabezpieczającym i kontrakty futures.

Kryptowaluty obsługowane przez Poloniex

Poloniex oferuje dostęp do ponad 200 kryptowalut, dając użytkownikom większy wybór niż większość scentralizowanych giełd. Popularne kryptowaluty, które można znaleźć na platformie to m.in. Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Tron (TRX), Ripple (XRP), Shiba Inu (SHIB) i Polkadot (DOT). Nowe tokeny są dodawane regularnie, a pod tym linkiem można sprawdzić wszystkie, które są obecnie dostępne.

Opcje handlowe na Poloniex

Poloniex oferuje podstawowy handel spot dla użytkowników, którzy chcą trejdować pomiędzy parami kryptowalutowymi oraz opcję handlu z depozytem zabezpieczającym dla tych, którzy chcą skorzystać z dźwigni finansowej. W przypadku transakcji spot, użytkownicy mogą skorzystać z typów zleceń Market, Limit oraz Stop-limit. W przypadku transakcji z depozytem zabezpieczającym, użytkownicy mogą pożyczać fundusze i handlować na ograniczonej liczbie aktywów. Margin trading wymaga weryfikacji tożsamości, ale pozostałe rodzaje handlu są dostępne dla wszystkich użytkowników. W przypadku handlu kontraktami terminowymi, Poloniex oferuje swapy wieczyste, które są rodzajem kontraktu na instrumenty pochodne.

Opłaty transakcyjne na Poloniex

Poloniex pobiera opłaty w oparciu o model maker-taker, z dostępnymi rabatami dla użytkowników o większym wolumenie. Istnieją również zniżki dla tych, którzy uiszczają opłaty transakcyjne za pomocą monety TRX. Objaśnienie: „Taker” to osoba, która składa zlecenie, które jest natychmiast wypełniane, podczas gdy „Maker” składa zlecenie, które jest dodawane do księgi zleceń i widnieje w niej aż do momentu, gdy znajdzie się odpowiednia oferta. W zależności od tego, czy użytkownik jest zleceniodawcą czy odbiorcą transakcji, pobierane są różne opłaty, które wyglądają nastepująco:

Poziom 30-dniowy wolumen Prowizja maker / taker
Prowizja maker / taker (w TRX)
1 < $50k 0.1150% / 0.1250% 0.0805% / 0.0875%
2 $50k – $1m 0.1050% / 0.1200% 0.0735% / 0.0840%
3 $1m – $10m 0.0700% / 0.1150% 0.0490% / 0.0805%
4 $10m – $50m 0.0500% / 0.1100% 0.0350% / 0.0770%
5 $50m+ 0.0200% / 0.1000% 0.0140% / 0.0700%

Otwarcie konta na Poloniex

Aby założyć konto na Poloniex musisz podać adres e-mail i hasło. Musisz również mieć ukończone 18 lat i nie znajdować się w kraju, który jest zabroniony. Gdy Twoje konto zostanie zweryfikowane przez e-mail, zostaniesz poproszony o ustawienie dwuskładnikowego uwierzytelniania (możesz z niego zrezygnować, jeśli chcesz).

Poloniex ma dwa różne poziomy weryfikacji konta, które oferują różny dostęp do funkcji na giełdzie

  • Poziom pierwszy: Ten poziom weryfikacji wymaga po prostu podania adresu e-mail i hasła oraz weryfikacji konta przez e-mail. Użytkownicy mogą wypłacać ekwiwalent w kryptowalutach do 10 000 USD dziennie lub do 50 000 USD, jeśli mają włączoną funkcję 2FA. Użytkownicy na tym poziomie nie mają dostępu do transakcji z użyciem depozytu zabezpieczającego.
  • Poziom drugi: Ten poziom weryfikacji wymaga od użytkowników potwierdzenia swojej tożsamości za pomocą zdjęcia i dowodu adresu (np. rachunku za media). Użytkownicy są również zobowiązani do weryfikacji twarzy poprzez przesłanie zdjęcia typu selfie. Zwiększa to dzienny limit wypłat do 500 000 USD lub do 1 000 000 USD w przypadku kont z obsługą 2FA. Użytkownicy poziomu drugiego uzyskują również dostęp do transakcji z depozytem zabezpieczającym oraz szybszej obsługi klienta.

Bezpieczeństwo na giełdzie Poloniex

Poloniex oferuje standardowe zabezpieczenia dla giełd kryptowalutowych, w tym uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA), uwierzytelnianie przez e-mail i weryfikację tożsamości.

Mimo to, Poloniex był w przeszłości narażony na atak, podczas którego giełda straciła 12% Bitcoinów należących do jej użytkowników. Na szczęście jej założyciel był w stanie spłacić utracone środki i zaktualizować środki bezpieczeństwa przy wypłatach funduszy, w tym możliwość wymagania potwierdzenia przez e-mail lub 2FA.

Oto szczegóły dotyczące kilku zabezpieczeń oferowanych przez Poloniex:

  • Historia sesji: Poloniex śledzi urządzenia, które zalogowały się na Twoje konto i pozwala Ci kończyć sesje lub blokować urządzenia, których nie rozpoznajesz.
  • E-mail z informacją o blokadzie konta: Kiedy urządzenie loguje się na Twoje konto z nowego adresu IP, Poloniex wysyła email weryfikacyjny, a Ty możesz natychmiast zamrozić konto, korzystając z linku w tym emailu.
  • 16-cyfrowe zapasowe hasło do konta: Poloniex umożliwia użytkownikom ustawienie hasła odzyskiwania konta na wypadek utraty dostępu do danych logowania lub uwierzytelniania 2FA.
  • Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA): Użytkownicy mogą włączyć uwierzytelnianie 2FA za pomocą Google Authenticator lub aplikacji innej firmy, która losowo generuje wygasający sześciocyfrowy kod do weryfikacji konta.

Opinie o giełdzie Poloniex

Giełda Poloniex ma prawdopodobnie czasy świetności już za sobą (w przeszłości była to jedna z topowych platform wymiany krypto). Najprawdopodobniej odchodzenie użytkowników od giełdy było zapoczątkowane atakiem hakerskim, w którym użytkownicy stracili część środków (finalnie zostały one zwrócone). Ponadto giełda raczej nie podążała za duchem czasu i nie starała się konkurować innowacyjnymi produktami i bogatą ofertą (m.in. kryptowalut czy metod płatności). Ponadto giełda funkcjonuje jedynie w 5 językach, a polski nie znajduje się na liście. Z pozytywów, giełda wydaje się być prosta w obsłudze, posiada stosunkowo niskie opłaty i prowizje, a oferta kryptowalutowa nie wydaje się być zła (ponad 200 aktywów).

Opinie o Poloniex w serwisie TrustPilot

Giełda Poloniex nie notuje jednak najlepszych opinii w serwisie TrustPilot. Użytkownicy ocenili ją na 2.5/5 przy 240 dostępnych opiniach. Z negatywów wymienia się m.in. problemy z obsługą klienta czy blokowanie środków oraz kont.

 



Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.