Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Kurs franka szwajcarskiego mocno w górę

Kurs franka szwajcarskiego mocno w górę

Komunikaty firm
14 października, 2022
184
[Resizer.in]-6349778719861

Frank szwajcarski kosztuje około 5 zł, to oznacza że posiadacze kredytów w tej walucie płacą coraz wyższe raty. Przypomnijmy, że średni kurs CHF w momencie zaciągania kredytu frankowego wyniósł 2,50 zł. 

Frank coraz mocniejszy 

Ostatnie tygodnie pokazały, że bardzo szybko może zostać przekroczona psychologiczna bariera, czyli 5,00 zł za jednego franka szwajcarskiego. Mocny frank to oczywiście niezbyt dobra informacja dla Frankowiczów. Kurs franka szwajcarskiego prognozy nie są zbyt optymistyczne. Wielu analityków nie zastanawia się czy frank po 6 zł to realna perspektywa, ale kiedy to nastąpi

Co spowodowało, że kurs CHF tak poszedł w górę? Diametralnie zmienił się kierunek szwajcarskiej polityki monetarnej. Jeszcze do niedawna w tym kraju obowiązywały ujemne stopy procentowe, a Szwajcarom zależało na słabym franku – z uwagi na nastawienie gospodarki na eksport. Podnoszenie stóp to walka z rosnącą inflacją, która jednak jak warto zaznaczyć jest na poziomie około 3 procent. 

Warto jednak zaznaczyć, że kurs poszedł w górę jeszcze przed ogłoszeniem tej decyzji. Wpływ na skok miała informacja z Rosji o wprowadzeniu wojskowej mobilizacji. Inwestorzy w takich kryzysowych sytuacjach traktują szwajcarską walutę jako bezpieczną przystań. 

Raty coraz wyższe

Wyższy kurs franka to niestety wyższe raty, które muszą regulować posiadacze kredytów w tej walucie. Domowy budżet wielu frankowiczów już i tak jest dosyć mocno obciążony. Przypomnijmy, problem frankowiczów polega na tym, że gdy zaciągali kredyt, to frank kosztował średnio 2,5 zł. Obecnie kosztuje drugie tyle i nie wiadomo czy wzrośnie. 

Rośnie liczba pozwów frankowych 

Z tego względu, że sytuacja frankowiczów robi się coraz bardziej nieciekawa, to w polskich sądach jest coraz więcej pozwów frankowych. Z danych za pierwszy kwartał 2022 roku wynika, że na taki krok zdecydowało się około 135 tys. posiadaczy kredytów we frankach szwajcarskich. Nadal jednak wielu nie podjęło walki o odfrankowienie lub unieważnienie umowy z bankiem. 

Ile można zyskać? Jak wybrać kancelarię? 

Jak obliczyć, ile można zyskać dzięki wygranej w sądzie? Pomocny jest kalkulator kredytu frankowego, który jest dostępny na stronie frankomat.com.pl. Narzędzie wymaga podania zaledwie kilku danych z umowy kredytowej, m.in. nazwa banku, kwota kredytu, data podpisania umowy czy liczba rat kredytu. Na podstawie tego algorytm oblicza sumę korzyści, które może Frankowicz uzyskać na ścieżce sądowej. 

Dodatkowo na stronie Frankomatu jest porównywarka, która wspiera kredytobiorcę w procesie wyboru kancelarii frankowej. Podając także kilka danych wskazuje kancelarie, które mogą zająć daną sprawą oraz podaje informację o kwocie wynagrodzenia kancelarii. 

W naszej bazie jest ponad 120 ofert kancelarii, które podejmują się prowadzenia spraw dot. kredytu w helweckiej walucie. Jest to spora oszczędność czasu dla osoby poszukującej kancelarii. Całkowicie odpada tutaj kwestia związana z dzwonieniem czy wysyłaniem e-maili do kancelarii z prośbą o informację dot. usługi prawnej. Warto zwrócić uwagę na to, że w ostatnich latach kancelarii frankowych przybyło. Trudności może sprawić tutaj samo zebranie ofert, a następnie ich porównanie – wskazuje Joanna z frankomat.com.pl. Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.