Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Tokeny giełd kryptowalut – co należy o nich wiedzieć?

Tokeny giełd kryptowalut – co należy o nich wiedzieć?

Wiadomości
2 grudnia, 2022
158
4fharfnfss3cc7r

Tokeny giełdowe powstały jako narzędzia usługowe do wykorzystania w ramach ekosystemów. Z czasem jednak ich zastosowanie uległo rozszerzeniu. Dziś służą do różnych zniżek i bonusów na platformie, która je wydała, a także jako aktywo inwestycyjne.

Jak każda inna kryptowaluta, tokeny giełdowe są obarczone ryzykiem. Oprócz czynników wpływających na rynek w ogóle, na wartość takich monet istotny wpływ ma reputacja platformy, która je emituje. Jest to podobne do tego, jak reputacja firmy wpływa na jej cenę akcji — gdy pojawiają się złe wiadomości, notowania spadają.

Na co zwrócić uwagę, rozważając tokeny kryptowalutowe, i które z tych kryptowalut są obecnie najbardziej obiecujące?

Scenariusze użytkowania

Tokeny giełd kryptowalut to często nie tyle monety, co sposób na przyciągnięcie uwagi klientów giełdy, narzędzie do większej lojalności użytkowników. Platformy mogą gromadzić różne punkty, nagrody i inne bonusy dla swoich klientów za pomocą takich tokenów.

Jednak wzrost wartości tych monet może być dobry ze względu na ich spalanie, co giełdy robią regularnie. Takie systemy — analogiczne do buy-backów — zmniejszają liczbę tokenów w obiegu, co prowadzi do wzrostu ich wartości.

Wybierając własne platformy tokenów DEX i CEX, inwestor powinien najpierw ocenić scenariusze użycia. Takie kryptowaluty można wykorzystać nie tylko do uzyskania zniżek na prowizje handlowe i część opłat otrzymywanych przez platformę, ale także do kierowania na stacking (umieszczanie monet na giełdzie za opłatą), uzyskania dostępu do airdropów (darmowych giveaways) i zwiększenia szans na udział w IEO (początkowa oferta różnych tokenów, która odbywa się na platformie wymiany kryptowalut).

Również nie jest bezzasadne patrzenie na dynamikę emisji giełd kryptowalutowych. Sprawdź, czy platforma realizuje wypalanie tokenów oraz czy prowadzi vesting.

Vesting to zamrożenie tokenów na określony czas. W początkowych etapach dystrybucji monet platformy mogą wprowadzić tymczasowy zakaz sprzedaży tych aktywów. Robi się to, aby dać projektowi więcej czasu na uzyskanie płynności i rozwój ekosystemu, zanim użytkownicy będą mogli sprzedać swoje monety.

Innym czynnikiem oceny tokenów giełdowych jest analiza krajobrazu regulacyjnego. Na przykład chęć amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) do poddania zdecentralizowanych platform swojemu nadzorowi może ograniczyć chęć inwestorów do kupowania tych monet.

Dotyczy to również tokenów giełd CEX. Dążenie SEC do uznania większości notowanych aktywów za papiery wartościowe może podważyć model biznesowy projektu. Rozważając tokeny z takich platform, należy wziąć pod uwagę proporcję wolumenu obrotu pochodzącego z USA.

Otoczenie konkurencyjne

Oprócz premii i polityki regulacyjnej dla projektów kryptowalutowych inwestorzy mogą wziąć pod uwagę analizę otoczenia konkurencyjnego i dynamikę pozycji platformy na rynku. W segmencie Ethereum, Uniswap (UNI) odpowiada za 70% wolumenu obrotu, a Curve (CRV) za 10%, a ich pozycje wyglądają na niezmienne.

Wśród platform scentralizowanych dominuje Binance (BNB), ale sytuacja wśród giełd pozostających za nim w tyle zmienia się. Wśród platform z własnymi tokenami, wolumeny handlowe wzrosły na Bitfinex i FTX od stycznia do sierpnia, ale mocno spadły na Huobi.

FTT (giełda CEX FTX), BNB (giełda CEX Binance) i UNI (giełda DEX Uniswap) spełniają kryteria kupna. W środowisku “kryptowalut” obroty handlowe na aktywach cyfrowych znacznie się zmniejszyły, co pozwala ocenić zakup wspomnianych monet jako bardziej optymalny pod względem stosunku nagrody do ryzyka.

Wszystko zależy od perspektywy i liczby użytkowników samego parkietu, który emituje tokeny. Dlatego w pierwszej kolejności warto skupić się na największych, masowych i regulowanych giełdach kryptowalut.

Spośród różnorodności tokenów giełd, należy zwrócić uwagę na tokeny Binance (BNB token), Crypto.com (CRO), MEXC (MX) i EXMO (EXM). W ramach obecnego systemu spalania tokenów rentowność tych monet waha się od 12-15%.Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.