Bank centralny Filipin uważa, że stablecoiny mogą “zrewolucjonizować” system płatności
Mhel Plabasan – najwyższy rangą członek zarządu w Bangko Sentral ng Pilipinas (bank centralny Filipin), powiedział, że instytucja jest wysoce przychylna stablecoinom, ponieważ mogą one wspomóc system monetarny i zapewnić “przystępne oraz szybsze” transakcje transgraniczne.
Organizacja planuje również uruchomić pilotażową wersję swojego CBDC do końca 2022 roku.
W tej kwestii warto zauważyć, że banki centralne Izraela, Norwegii i Szwecji współpracowały z Bankiem Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), aby zbadać, w jaki sposób CBDC mogłyby wziąć udział w płatnościach międzynarodowych.
Stablecoiny mogą pomóc w dobrobycie finansowym Filipin
Podczas dyskusji panelowej na “Crypto Rising: CBDCs & Stablecoins: The Asia Perspective”, Mhel Plabasan – dyrektor w banku centralnym Filipin – powiedział, że stablecoiny mogą przynieść korzyści sieci płatniczej tego kraju.
Pokreślił, że znaczna liczba Filipińczyków pracuje za granicą. Stablecoiny mogłyby więc pozwolić im na wysyłanie funduszy do swoich rodzin w opłacalny sposób:
Widzieliśmy, że to naprawdę ma potencjał, aby zrewolucjonizować zarówno płatności krajowe, jak i transgraniczne bardziej przystępne, szybsze, a nawet możliwość korzystania ze stablecoinów, aby transgraniczne przekazy pieniężne były wydajne.
Według szacunków, prawie 12 milionów osób pochodzenia filipińskiego żyje poza swoją ojczyzną. Ich liczba jest największa w USA – ponad cztery miliony.
Pomimo opowiadania się za przyjęciem stablecoinów, Plabasan przekonywał, że regulatorzy powinni uważnie monitorować nowe technologie:
Dlatego ważne jest dla nas, aby stale angażować sektor prywatny [i] uczymy się razem. Jesteśmy częścią podróży, aby dotrzeć do poprawy płatności cyfrowych przy użyciu stablecoinów.
Dyrektor ujawnił ponadto, że instytucja finansowa wkrótce uruchomi w fazie pilotażowej swoją cyfrową walutę banku centralnego (CBDC). Projekt CBDCPh, jak nazwały go władze, powinien ujrzeć światło dzienne do końca roku.
BIS i banki centralne
Mówiąc o CBDC warto wspomnieć o wspólnym przedsięwzięciu Banku Rozrachunków Międzynarodowych oraz banków centralnych Izraela, Norwegii i Szwecji o nazwie “Project Icebreaker”.
Podmioty te połączyły siły, aby zbadać, w jaki sposób takie instrumenty finansowe mogłyby rozliczać międzynarodowe płatności detaliczne i przekazy pieniężne. Zespół sprawdzi, czy CBDC umożliwiają dokonywanie tańszych i szybszych transakcji niż tradycyjne metody.
Będzie on działał do końca 2022 roku, natomiast raport końcowy z wynikami pojawi się w pierwszym kwartale przyszłego roku. Komentarz w tej sprawie wygłosił Beju Shah – szef BIS Innovation Hub Nordic Centre:
Ten pierwszy w swoim rodzaju eksperyment pozwoli zagłębić się w wybory i kompromisy dotyczące technologii, architektury i projektowania oraz zbadać związane z nimi kwestie polityczne. Te wnioski będą bezcenne dla banków centralnych myślących o wdrożeniu CBDC dla płatności transgranicznych.
Mithra Sundberg – najwyższy dyrektor szwedzkiego banku centralnego – powiedział, że Szwecja dołączyła do projektu, aby mogła zintensyfikować swoje wysiłki w zakresie e-krony. Władze tego kraju były jednymi z najbardziej aktywnych na scenie CBDC. W zeszłym roku Riksbank powiedział, że powinien być gotowy ze swoją cyfrową walutą do końca 2026 roku.
Dodaj komentarz lub opinię
Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.