Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Bank centralny Filipin uważa, że stablecoiny mogą “zrewolucjonizować” system płatności

Bank centralny Filipin uważa, że stablecoiny mogą “zrewolucjonizować” system płatności

Wiadomości
30 września, 2022
249
filipiny cbdc

Mhel Plabasan – najwyższy rangą członek zarządu w Bangko Sentral ng Pilipinas (bank centralny Filipin), powiedział, że instytucja jest wysoce przychylna stablecoinom, ponieważ mogą one wspomóc system monetarny i zapewnić “przystępne oraz szybsze” transakcje transgraniczne.

Organizacja planuje również uruchomić pilotażową wersję swojego CBDC do końca 2022 roku.

W tej kwestii warto zauważyć, że banki centralne Izraela, Norwegii i Szwecji współpracowały z Bankiem Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), aby zbadać, w jaki sposób CBDC mogłyby wziąć udział w płatnościach międzynarodowych.

Stablecoiny mogą pomóc w dobrobycie finansowym Filipin

Podczas dyskusji panelowej na “Crypto Rising: CBDCs & Stablecoins: The Asia Perspective”, Mhel Plabasan – dyrektor w banku centralnym Filipin – powiedział, że stablecoiny mogą przynieść korzyści sieci płatniczej tego kraju.

Pokreślił, że znaczna liczba Filipińczyków pracuje za granicą. Stablecoiny mogłyby więc pozwolić im na wysyłanie funduszy do swoich rodzin w opłacalny sposób:

Widzieliśmy, że to naprawdę ma potencjał, aby zrewolucjonizować zarówno płatności krajowe, jak i transgraniczne bardziej przystępne, szybsze, a nawet możliwość korzystania ze stablecoinów, aby transgraniczne przekazy pieniężne były wydajne.

Według szacunków, prawie 12 milionów osób pochodzenia filipińskiego żyje poza swoją ojczyzną. Ich liczba jest największa w USA – ponad cztery miliony.

Pomimo opowiadania się za przyjęciem stablecoinów, Plabasan przekonywał, że regulatorzy powinni uważnie monitorować nowe technologie:

Dlatego ważne jest dla nas, aby stale angażować sektor prywatny [i] uczymy się razem. Jesteśmy częścią podróży, aby dotrzeć do poprawy płatności cyfrowych przy użyciu stablecoinów.

Dyrektor ujawnił ponadto, że instytucja finansowa wkrótce uruchomi w fazie pilotażowej swoją cyfrową walutę banku centralnego (CBDC). Projekt CBDCPh, jak nazwały go władze, powinien ujrzeć światło dzienne do końca roku.

Czytaj również:  Prezes filipińskiego banku centralnego sprzeciwia się zakazowi kryptowalut

BIS i banki centralne

Mówiąc o CBDC warto wspomnieć o wspólnym przedsięwzięciu Banku Rozrachunków Międzynarodowych oraz banków centralnych Izraela, Norwegii i Szwecji o nazwie “Project Icebreaker”.

Podmioty te połączyły siły, aby zbadać, w jaki sposób takie instrumenty finansowe mogłyby rozliczać międzynarodowe płatności detaliczne i przekazy pieniężne. Zespół sprawdzi, czy CBDC umożliwiają dokonywanie tańszych i szybszych transakcji niż tradycyjne metody.

Będzie on działał do końca 2022 roku, natomiast raport końcowy z wynikami pojawi się w pierwszym kwartale przyszłego roku. Komentarz w tej sprawie wygłosił Beju Shah – szef BIS Innovation Hub Nordic Centre:

Ten pierwszy w swoim rodzaju eksperyment pozwoli zagłębić się w wybory i kompromisy dotyczące technologii, architektury i projektowania oraz zbadać związane z nimi kwestie polityczne. Te wnioski będą bezcenne dla banków centralnych myślących o wdrożeniu CBDC dla płatności transgranicznych.

Mithra Sundberg – najwyższy dyrektor szwedzkiego banku centralnego – powiedział, że Szwecja dołączyła do projektu, aby mogła zintensyfikować swoje wysiłki w zakresie e-krony. Władze tego kraju były jednymi z najbardziej aktywnych na scenie CBDC. W zeszłym roku Riksbank powiedział, że powinien być gotowy ze swoją cyfrową walutą do końca 2026 roku.Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.