Bank centralny Filipin uważa, że stablecoiny mogą „zrewolucjonizować” system płatności

Bank centralny Filipin uważa, że stablecoiny mogą „zrewolucjonizować” system płatności

Wiadomości
30 września, 2022
157
filipiny cbdc

Mhel Plabasan – najwyższy rangą członek zarządu w Bangko Sentral ng Pilipinas (bank centralny Filipin), powiedział, że instytucja jest wysoce przychylna stablecoinom, ponieważ mogą one wspomóc system monetarny i zapewnić „przystępne oraz szybsze” transakcje transgraniczne.

Organizacja planuje również uruchomić pilotażową wersję swojego CBDC do końca 2022 roku.

W tej kwestii warto zauważyć, że banki centralne Izraela, Norwegii i Szwecji współpracowały z Bankiem Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), aby zbadać, w jaki sposób CBDC mogłyby wziąć udział w płatnościach międzynarodowych.

Stablecoiny mogą pomóc w dobrobycie finansowym Filipin

Podczas dyskusji panelowej na „Crypto Rising: CBDCs & Stablecoins: The Asia Perspective”, Mhel Plabasan – dyrektor w banku centralnym Filipin – powiedział, że stablecoiny mogą przynieść korzyści sieci płatniczej tego kraju.

Pokreślił, że znaczna liczba Filipińczyków pracuje za granicą. Stablecoiny mogłyby więc pozwolić im na wysyłanie funduszy do swoich rodzin w opłacalny sposób:

Widzieliśmy, że to naprawdę ma potencjał, aby zrewolucjonizować zarówno płatności krajowe, jak i transgraniczne bardziej przystępne, szybsze, a nawet możliwość korzystania ze stablecoinów, aby transgraniczne przekazy pieniężne były wydajne.

Według szacunków, prawie 12 milionów osób pochodzenia filipińskiego żyje poza swoją ojczyzną. Ich liczba jest największa w USA – ponad cztery miliony.

Pomimo opowiadania się za przyjęciem stablecoinów, Plabasan przekonywał, że regulatorzy powinni uważnie monitorować nowe technologie:

Dlatego ważne jest dla nas, aby stale angażować sektor prywatny [i] uczymy się razem. Jesteśmy częścią podróży, aby dotrzeć do poprawy płatności cyfrowych przy użyciu stablecoinów.

Dyrektor ujawnił ponadto, że instytucja finansowa wkrótce uruchomi w fazie pilotażowej swoją cyfrową walutę banku centralnego (CBDC). Projekt CBDCPh, jak nazwały go władze, powinien ujrzeć światło dzienne do końca roku.

Czytaj również:  Edward Snowden: CBDC jest wypaczeniem kryptowaluty

BIS i banki centralne

Mówiąc o CBDC warto wspomnieć o wspólnym przedsięwzięciu Banku Rozrachunków Międzynarodowych oraz banków centralnych Izraela, Norwegii i Szwecji o nazwie „Project Icebreaker”.

Podmioty te połączyły siły, aby zbadać, w jaki sposób takie instrumenty finansowe mogłyby rozliczać międzynarodowe płatności detaliczne i przekazy pieniężne. Zespół sprawdzi, czy CBDC umożliwiają dokonywanie tańszych i szybszych transakcji niż tradycyjne metody.

Będzie on działał do końca 2022 roku, natomiast raport końcowy z wynikami pojawi się w pierwszym kwartale przyszłego roku. Komentarz w tej sprawie wygłosił Beju Shah – szef BIS Innovation Hub Nordic Centre:

Ten pierwszy w swoim rodzaju eksperyment pozwoli zagłębić się w wybory i kompromisy dotyczące technologii, architektury i projektowania oraz zbadać związane z nimi kwestie polityczne. Te wnioski będą bezcenne dla banków centralnych myślących o wdrożeniu CBDC dla płatności transgranicznych.

Mithra Sundberg – najwyższy dyrektor szwedzkiego banku centralnego – powiedział, że Szwecja dołączyła do projektu, aby mogła zintensyfikować swoje wysiłki w zakresie e-krony. Władze tego kraju były jednymi z najbardziej aktywnych na scenie CBDC. W zeszłym roku Riksbank powiedział, że powinien być gotowy ze swoją cyfrową walutą do końca 2026 roku.Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.