Prezes FTX uważa, że Bitcoin nie ma przyszłości jako system płatniczy
Sam Bankman-Fried – dyrektor generalny giełdy kryptowalutowej FTX – przekonywał, że bitcoin nie stanie się globalną siecią płatniczą. Określił go jako nieefektywny i szkodliwy dla środowiska z powodu modelu wydobywania proof-of-work. Nie uważa on jednak, że BTC “musi odejść”, ponieważ może służyć jako magazyn wartości podobny do złota.
Systemy płatności powinny wykorzystywać PoS
W ostatnim wywiadzie dla Financial Times, Sam Bankman-Fried (SBF) skrytykował bitcoina za niezdolność do przetwarzania dużej liczby transakcji przy niskich kosztach. Jego zdaniem BTC ani żadna inna kryptowaluta oparta na modelu wydobywczym proof-of-work (POW) nie ma przyszłości jako skuteczny system płatniczy:
Sieć Bitcoin nie jest siecią płatniczą, nie jest też siecią skalowalną.
SBF uważa, że funkcjonalną sieć płatniczą można stworzyć dzięki protokołom blockchain wykorzystującym mechanizm konsensusu proof-of-stake (POS). Dzięki temu transakcje będą szybsze i stosunkowo niedrogie, co czyni je odpowiednim wyborem dla szerokiego społeczeństwa:
Rzeczy, w przypadku których przeprowadza się miliony transakcji na sekundę, muszą być niezwykle wydajne, lekkie i charakteryzować się niższymi kosztami energii. Takie są sieci Proof-of-Stake.
Jednym z takich projektów kryptowalutowych pracujących nad przejściem z modelu wydobywczego PoW na PoS jest Ethereum. Przejście to, znane jako “The Merge”, powinno sprawić, że będzie ono bardziej przyjazne dla środowiska i znacznie obniży koszty energii sieci. W zeszłym miesiącu czołowy deweloper Ethereum – Tim Beiko – przewidział, że przekształcenie ujrzy światło dzienne już za kilka miesięcy – po czerwcu 2022 roku.
SBF nie wykluczył całkowicie bitcoina. Jego zdaniem w przyszłości ma on być “aktywem, towarem i środkiem przechowywania wartości”, podobnie jak złoto:
Nie uważam, że to oznacza, że bitcoin musi odejść.
SBF stawia na Solanę
Mówiąc o protokołach blockchain wykorzystujących model wydobywczy proof-of-stake, należy wspomnieć o Solanie, która wydaje się należeć do ulubionych protokołów Bankman-Frieda, ponieważ często chwali on jej zalety.
W listopadzie 2021 r. dyrektor generalny podkreślił zdolność Solany do skalowania milionów transakcji na sekundę. W związku z tym może ona stać się kolejnym najbardziej dominującym protokołem aktywów cyfrowych, przewyższając nawet Bitcoina i Ethereum.
Na początku 2022 r. w sieci Solana wystąpiła awaria, która wywołała panikę wśród użytkowników i traderów w całej społeczności kryptowalut. Pomimo tego problemu, SBF pozostał optymistycznie nastawione do projektu, klasyfikując go jako lepszy od innych blockchainów.
Dodaj komentarz lub opinię
Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.