Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Prezes FTX uważa, że Bitcoin nie ma przyszłości jako system płatniczy

Prezes FTX uważa, że Bitcoin nie ma przyszłości jako system płatniczy

Wiadomości
16 maja, 2022
279
23423432432

Sam Bankman-Fried – dyrektor generalny giełdy kryptowalutowej FTX – przekonywał, że bitcoin nie stanie się globalną siecią płatniczą. Określił go jako nieefektywny i szkodliwy dla środowiska z powodu modelu wydobywania proof-of-work. Nie uważa on jednak, że BTC “musi odejść”, ponieważ może służyć jako magazyn wartości podobny do złota.

Systemy płatności powinny wykorzystywać PoS

W ostatnim wywiadzie dla Financial Times, Sam Bankman-Fried (SBF) skrytykował bitcoina za niezdolność do przetwarzania dużej liczby transakcji przy niskich kosztach. Jego zdaniem BTC ani żadna inna kryptowaluta oparta na modelu wydobywczym proof-of-work (POW) nie ma przyszłości jako skuteczny system płatniczy:

Sieć Bitcoin nie jest siecią płatniczą, nie jest też siecią skalowalną.

SBF uważa, że funkcjonalną sieć płatniczą można stworzyć dzięki protokołom blockchain wykorzystującym mechanizm konsensusu proof-of-stake (POS). Dzięki temu transakcje będą szybsze i stosunkowo niedrogie, co czyni je odpowiednim wyborem dla szerokiego społeczeństwa:

Rzeczy, w przypadku których przeprowadza się miliony transakcji na sekundę, muszą być niezwykle wydajne, lekkie i charakteryzować się niższymi kosztami energii. Takie są sieci Proof-of-Stake.

Jednym z takich projektów kryptowalutowych pracujących nad przejściem z modelu wydobywczego PoW na PoS jest Ethereum. Przejście to, znane jako “The Merge”, powinno sprawić, że będzie ono bardziej przyjazne dla środowiska i znacznie obniży koszty energii sieci. W zeszłym miesiącu czołowy deweloper Ethereum – Tim Beiko – przewidział, że przekształcenie ujrzy światło dzienne już za kilka miesięcy – po czerwcu 2022 roku.

Czytaj również:  Analiza: Wieloryby BTC księgują zyski w obliczu nadchodzącej korekty

SBF nie wykluczył całkowicie bitcoina. Jego zdaniem w przyszłości ma on być “aktywem, towarem i środkiem przechowywania wartości”, podobnie jak złoto:

Nie uważam, że to oznacza, że bitcoin musi odejść.

SBF stawia na Solanę

Mówiąc o protokołach blockchain wykorzystujących model wydobywczy proof-of-stake, należy wspomnieć o Solanie, która wydaje się należeć do ulubionych protokołów Bankman-Frieda, ponieważ często chwali on jej zalety.

W listopadzie 2021 r. dyrektor generalny podkreślił zdolność Solany do skalowania milionów transakcji na sekundę. W związku z tym może ona stać się kolejnym najbardziej dominującym protokołem aktywów cyfrowych, przewyższając nawet Bitcoina i Ethereum.

Na początku 2022 r. w sieci Solana wystąpiła awaria, która wywołała panikę wśród użytkowników i traderów w całej społeczności kryptowalut. Pomimo tego problemu, SBF pozostał optymistycznie nastawione do projektu, klasyfikując go jako lepszy od innych blockchainów.Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.