Intel wstrzymuje produkcję chipów górniczych

Intel wstrzymuje produkcję chipów górniczych

Wiadomości
19 kwietnia, 2023
14
intel czipy górnicze

Intel oficjalnie poinformował, że zaprzestanie produkcji nowych układów ASIC z serii Blockscale 1000. Producent wprowadził te układy na rynek nieco ponad rok temu.

Przypuszczano, że seria Blockscale 1000 Intela pozwoli wycisnąć pozycje Bitmaina i MicroBT na rynku. Wygląda jednak na to, że firma nie traktuje już tego obszaru jako priorytetowego.

Rzecznik producenta powiedział w rozmowie z CoinDesk:

„W tej chwili skupiamy się głównie na inwestowaniu w IDM 2.0, dlatego też likwidujemy projekt Blocksale. Będziemy jednak nadal wspierać naszych klientów za pomocą tych chipów.”

IDM 2.0 to kompleksowa strategia, którą Intel ogłosił jeszcze w 2021 roku. Zakłada ona między innymi budowę dwóch nowych kompleksów w Arizonie. Pandemia i późniejsza recesja najwyraźniej mocno dotknęły firmę i teraz nie jest ona przygotowana na finansowanie generalnie niepotrzebnego już produktu.

Intel przestanie przyjmować zgłoszenia na nowe chipy po 20 października. Producent planuje wysłać ostatnią partię do 20 kwietnia przyszłego roku.

Wśród górników, którzy wykupili chipy Intela są Argo Blockchain, Block, Griid Infrastructure i Hive Blockchain. Tylko ta ostatnia firma potwierdziła, że wprowadziła nowe czipy do swoich kopalni.

Czym są chipy Blocksale?

Blocksale to sprzętowy akcelerator algorytmu SHA-256. Chipset nie tylko jest energooszczędny, ale jest znacznie wydajniejszy od swoich rówieśników.

Teoretycznie Blockscale mógł być podkręcony do 580 miliardów hashy na sekundę. Przy tym zużywał zaledwie 26 dżuli energii.

Czytaj również:  Ceny koparek kryptowalut spadły do dwuletniego minimum

Dzięki wbudowanym czujnikom napięcia i temperatury, chipset mógł być wykorzystywany w przypadku podłączenia do niestabilnych sieci. Co więcej, produkt od Intela posiadał certyfikat ESG, co oznacza, że nie miał prawie żadnego wpływu na środowisko.Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.