UE tworzy nowy ustrój regulacyjny dla kryptowalut
Unia Europejska przygotowuje nowe ustawy prawne, mające na celu ustandaryzowanie i uporządkowanie przestrzeni kryptowalutowej. Czy czeka nas rewolucja?
Standaryzacja oraz uregulowanie dynamicznie zmieniającej się strefy krypto
Valdis Dombrovskis, Wiceszef Komisji Europejskiej chce sprawić, by Unia Europejska stała się jednym ze światowych liderów z dziedziny regulacji nowych i przełomowych technologii finansowych:
“Jest to doskonała okazja dla Europy, by umocnić swoją międzynarodową pozycję oraz stać się globalnym ustawodawcą wraz z europejskimi firmami przodującymi w branży nowych technologii cyfrowych finansów.”
Na pierwszy ogień mają pójść kryptowaluty. Do dnia dzisiejszego są one bardzo słabo uregulowane, a wiele aktywów zbudowanych przy pomocy technologii blockchain pozostaje w szarej strefie. Szczególnie chodzi tutaj o tokeny pełniące rolę aktywów (lub nawet udziałów w danym przedsiębiorstwie) oraz stablecoiny.
Prawne unormowanie cyfrowych walut
Jak zaznacza sam Valdis Dombrovskis:
“Brak prawnych regulacji jest wymieniany jako jeden z głównych powodów, który stanowi główną barierę w tworzeniu innowacyjnych krypto-aktywów na terenie EU.”
W poszczególnych państwach członkowskich zaczęły stopniowo pojawiać się regulacje dotyczące przestrzeni krypto. Są one, niestety, całkowicie odrębne dla każdego kraju, przez co nie można mówić o spójnym ujęciu krypto w kontekście całej Unii Europejskiej. Praktycznie uniemożliwia to powstawanie oraz działanie na międzynarodowych rynkach firm związanych z technologią blockchain. Szczegóły tych nowelizacji prawnych nie są jeszcze znane, ale można spodziewać się kompletnej przebudowy istniejących oraz powstania wielu nowych ustaw. Wiceszef Komisji Europejskiej w swoim wystąpieniu nawiązuje też do kwestii „globalnych stablecoinów”. To pojęcie też nie zostało zdefiniowane, ale biorąc pod uwagę rosnącą popularność kryptowalut takich jak Tether (USDT) czy USD Coin (USDC) można z dużą dozą prawdopodobieństwa dojść do wniosku, co Dombrovskis miał na myśli. Warto dodać tutaj też wzmiankę o projekcie Libra, czyli wspólnej inicjatywie Facebooka oraz czołowych gigantów branży fintech oraz nowoczesnych technologii. Projekt Libra docelowo ma w planach emitowanie własnego stablecoina, który będzie wykorzystywany w ekosystemie Facebooka oraz ma pomóc we wprowadzaniu usług bankowych do krajów trzeciego świata.
Dodaj komentarz lub opinię
Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.