Jak badać projekty kryptowalutowe w 2019 i 2020 roku?
W tym artykule skupimy się na poradzie jak badać projekty kryptowalut. Po fali wzrostów w 2017 roku wiele się mówi na temat cyfrowych walut, jednak upadek wielu projektów na przełomie ubiegłych lat pokazuje, iż inwestycja tego typu może być ryzykowna. Nie mniej jednak, niektóre projekty się utrzymały, a inne nie wniosły nic poza wyemitowaniem tokenu. Właśnie dlatego ważną umiejętnością jest nauczenie się, w jaki sposób badać projekty kryptowalutowe pod każdym kątem, zanim rozważymy inwestycję.
Spis treści
Weryfikacja oficjalnej strony projektu
W pierwszej kolejności wyszukujemy w sieci oficjalną stronę kryptowaluty. Jeśli udało nam się dostać na witrynę WWW projektu, przeglądamy ją dokładnie. Warto zwrócić uwagę, czy wszystkie podstrony się uruchamiają, czy nie ma widocznych gołym okiem literówek i czy witryna wygląda profesjonalnie. Ważnym szczegółem jest nieaktualna data w stopce strony – tuż obok informacji o prawach autoskich np. Copyright© 2018, gdy mamy 2019 rok. Jeśli minął rok od 2018 i aktualnie mamy np. Wrzesień 2019, a od tamtej pory zespół nie zmienił daty na stronie głównej kryptowaluty, to jest ryzyko, że nic nie zrobiono także w projekcie.
Na stronie WWW projektu sprawdzamy także, czy poprawnie funkcjonują wszystkie linki. Jeśli są umieszczone ikonki lub odnośniki do mediów społecznościowych, należy sprawdzić czy prowadzą do działającego i aktywnego medium społecznościowego.
Whitepaper i roadmap
Gdy zweryfikujemy szczegóły na stronie Internetowej, możemy przejść do dokumentu “Whitepaper”, który stanowi pewnego rodzaju obietnice i wizję projektu, “Roadmap” (mówiący o terminach rozwoju poszczególnych faz projektu). Jeśli nie znajdziemy Whitepaper i/lub Roadmap na stronie projektu to powinien być sygnał ostrzegawczy – projekt nie ma wizji i/lub planu na rozwój, bądź jest zwyczajnym oszustwem.
Weryfikacja zespołu
Jeżeli na stronie projektu jest dostępna zakładka “Team” (Zespół), należy dokładnie sprawdzić każdą występującą tam osobę. Niestety, niektóre projekty zamieszczały nazwiska fikcyjnych osób i dlatego wiarygodność “teamu” musimy sprawdzić samodzielnie. Warto zwrócić uwagę na to, czy są umieszczone zdjęcia osób oraz czy opisane są imieniem i nazwiskiem. Jeśli dostępne są linki do profili w serwisie LinkedIn, sprawdzamy po pierwsze czy odnośnik prowadzi do realnego profilu, a po drugie zweryfikujmy doświadczenie zawodowe członka zespołu.
Github – co w kodzie piszczy
Kolejnym krokiem jest zbadanie profilu na Github (serwis umożliwiający współtworzenie kodu źródłowego). Należy zwrócić uwagę na to, ile kodu źródłowego zapisano w projekcie, jak często pojawiają się aktualizacje oraz kiedy ostatnio został odświeżony kodu projektu. Jeśli ostatnia aktualizacja nastąpiła 8 miesięcy temu, może to oznaczać, że projekt nie jest już rozwijany, nawet jeśli po wstępnej analizie wydawał się bardzo dobry.
Obetnice czy realny produkt
Kolejnym krokiem jest sprawdzenie czy obiecany produkt działa. Przykładowo, jeżeli obiecano platformę dla inwestorów dostępną w internecie, należy ją sprawdzić – czy można się na niej zarejestrować oraz czy zawiera wewnątrz siebie to, co obiecano w Whitepaper.
Dostępność na giełdach
Następnie należy zbadać, na ilu giełdach możliwe jest zakupienie kryptowaluty. Jeśli projekt jest notowany na jednej giełdzie, a dodatkowo stosunkowo niszowej i nieznanej, może to być sygnał ostrzegawczy, chyba że w Whitepaper planowana jest ekspansja na dodatkowe giełdy. Ważne jest także jaki ma wolumen (obrót w ciągu doby) oraz jaką posiada kapitalizację rynkową (ilość kapitału, który jest na rynku). Im większe wartości, tym lepiej. Ważną sprawą jest – nie kierujemy się potencjalnym zyskiem, np. dotychczasowym ROI, ale faktycznymi danymi – wolumenem, kapitalizacją rynkową, użytecznością projektu (działający produkt obiecany w whitepaper, który używają inni ludzie).
Opinie o projekcie
Kolejną wskazówką, która może nam pomóc w ocenie kondycji projektu, może być badanie opinii w sieci. Warto w tym celu uruchomić wyszukiwarkę Google i sprawdzić wyniki na hasła typu “kryptowaluta opinie”, “kryptowaluta scam“, “kryptowaluta oszustwo” bądź nawiązać do treści największego forum o kryptowalutach – Bitcointalk.org, wpisując “kryptowaluta bitcointalk”. Należy dokładnie prześledzić wpisy i artykuły dotyczące projektu, jego zespołu bądź wykonywanych prac. Jeżeli natrafimy na negatywne informacje, powinno to wzbudzić naszą czujność.
Tak głębokie przeszukanie informacji o projekcie może pomóc zwiększyć szanse na udaną inwestycję. Niestety bogaty w interesujące projekty rynek kryptowalut przyciąga również oszustów i naciągaczy, którzy na fali popularności Bitcoina oraz innych cyfrowych walut, chcą w prosty sposób napełnić swoje kieszenie. Inwestycje w kryptowaluty mogą przynieść zadowalające rezultaty jedynie pod warunkiem dokonywania mądrych decyzji i poświęcenia odpowiedniej ilości czasu na analizę.
Niniejszy artykuł nie jest poradą inwestycyjną i ma charakter wyłącznie informacyjny.
Jeden komentarz
Dodaj komentarz lub opinię
Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.
Dziękuje za przydatny artykuł. Bardzo fajnie wyjaśnione.