Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Kryptowalutowe debetowe karty płatnicze umożliwiające płatności fiat zostają zablokowane w Wielkiej Brytanii

Kryptowalutowe debetowe karty płatnicze umożliwiające płatności fiat zostają zablokowane w Wielkiej Brytanii

Wiadomości
26 czerwca, 2020
1006
wirecard-logo-dark-seo

Financial Conduct Authority (odpowiednik polskiej Komisji Nadzoru Finansowego) zawiesił firmę Wirecard, która była emitentem oraz operatorem wielu popularnych krypto kart.

Zaginione miliardy dolarów

Drastyczne działania podjęte przez FCA są odpowiedzią na „zgubienie” aktywów o łącznej wartości ponad dwóch miliardów dolarów. Ta astronomiczna kwota stanowiła aż 32% aktywów zarządzanych przez Wirecard. W wyniku tego skandalu CEO niemieckiego fintechu Markus Braun podał się do dymisji i został aresztowany przez niemiecką policję. Obecnie został zwolniony za poręczeniem majątkowym w wysokości 5 milionów euro. Zostało też wszczęte postępowanie przeciwko niemu oraz firmie Wirecard. Cały ten skandal drastycznie odbił się na wartości akcji giełdowych przedsiębiorstwa, które w ciągu niecałych dwóch tygodni spadły o ponad 97%. Jeszcze 17 czerwca cena jednego udziału wynosiła 102€, a obecnie oscyluje w granicach 1,6€.

Co dalej czeka Wirecard?

Przedsiębiorstwo złożyło już wniosek o niewypłacalność, co najprawdopodobniej zakończy się jego całkowitym bankructwem. Wszystko zaczęło się, gdy firma Wirecard przyznała się, że ponad 2 miliard dolarów, które rzekomo posiadała „mogą nie istnieć”. FCA podjęła kroki mające na celu zapobieganie dalszym działaniom Wirecard oraz zablokowała wszystkie konta. Wstrzymany został także dostęp do środków klientów, którzy korzystali z kart emitowanych przez Wirecard.

Panika wśród posiadaczy kryptowalutowych kart debetowych

Wielu klientów, którzy posiadali środki na kartach emitentów takich jak między innymi  Crypto.com wpadło w panikę, jednocześnie starając dowiedzieć się, co stało się z ich pieniędzmi. Firma szybko wypowiedziała się w tej sprawie na oficjalnym blogu Crypto.com:

 

„Środki naszych klientów są bezpieczne. Nasz zespół pracuje nad przeniesieniem środków w bezpieczne portfele fiat w wysokości równej bilansowi na kartach. Wierzymy, że uda się to zrealizować w ciągu 48 godzin.

Równolegle pracujemy nad przeniesieniem naszych kart do nowego operatora tak, abyśmy mogli wznowić wydawanie kart w UK oraz Europie i umożliwić istniejącym oraz nowym klientom korzystanie z naszych usług.

Przepraszamy za niedogodności, które to wydarzenie spowodowało.”Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.