FCA ostrzega przed inwestycjami w kryptowaluty

FCA ostrzega przed inwestycjami w kryptowaluty

Wiadomości
11 stycznia, 2021
1039
KRYPTO

FCA ostrzegała inwestorów przed ryzykiem związanym z inwestowaniem w kryptowaluty. Opublikowany dokument odnosi się do potencjalnych zagrożeń, w tym do braku ochrony konsumentów i zmienności cen krypto aktywów.

Przygotuj się na utratę wszystkich pieniędzy

Brytyjski urząd ds. postępowania finansowego (FCA) doradził konsumentom, by przed dokonaniem inwestycji w cyfrowe waluty dokładnie się zastanowili. Organ regulacyjny opublikował dziś na swojej stronie internetowej artykuł, w którym wspomniał o „bardzo wysokim ryzyku” związanym z inwestowaniem w kryptowaluty, a także o „inwestycjach i pożyczkach z nimi związanych”. Prawdopodobnie regulator odnosił się do protokołów pożyczkowych DeFi, takich jak np. Aave. Oprócz tego agencja ostrzegła, że inwestorzy powinni przygotować się na ewentualną utratę wszystkich pieniędzy.

„Jeśli konsumenci inwestują w tego typu produkty, powinni być przygotowani na utratę wszystkich swoich pieniędzy”.

Artykuł wspomina o spekulacyjnym charakterze inwestowania w krypto, który w ostatnich tygodniach stał się jeszcze bardziej aktualnym tematem. Bitcoin i Ethereum pomogły rynkowi w osiągnięciu rekordowej kapitalizacji wynoszącej ponad 1 bilion dolarów.

Oba aktywa w ciągu ostatniego miesiąca odnotowały wzrost cen o ponad 100%. Szczególnie dobrze został udokumentowany wzrost Bitcoina. BTC najpierw pojawił się w mediach głównego nurtu 16 grudnia, po przebiciu bariery psychologicznej 20 tys. USD. Od tego czasu sztandarowa kryptowaluta regularnie zdobywała nowe ATH, aby kilka dni temu dotknąć szczytu powyżej 42 000 dolarów.

FCA podkreśla nowe przepisy AML

W artykule FCA wymieniono kilka kluczowych rodzajów ryzyka, w tym ochronę konsumentów, zmienność cen i złożoność niektórych produktów kryptograficznych.

Czytaj również:  W Wietnamie rośnie popyt na koparki kryptowalut

W sposób szczegółowy wyjaśnia on, w jaki sposób niektóre inwestycje w krypto produkty mogą być mniej uregulowane niż inne klasy aktywów oraz trudności z „wypłaceniem środków” z niektórych aktywów. Jako potencjalne ryzyko zostały wymienione też wysokie opłaty i wprowadzające w błąd reklamy.

Komunikat zbiega się w czasie z wyznaczonym przez FCA terminem rejestracji krypto przedsiębiorstw działających zgodnie z przepisami przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML). W zeszłym roku ogłoszono, że do 15 grudnia wszystkie krypto firmy z siedzibą w Wielkiej Brytanii mają obowiązek zarejestrować się w FCA. W przypadku niezarejestrowania się, były one zobowiązane do wstrzymania obrotu i zwrotu środków klientom do 10 grudnia.

FCA opublikowała swoje najnowsze wytyczne dzień po tym, jak przedsiębiorstwa zostałyby zobowiązane do zaprzestania działalności. Agencja doradza konsumentom, aby wypłacali swoje środki.

Wiele firm znajduje się obecnie na liście „Rejestracja tymczasowa”. Oczekuje się, że FCA zajmie kolejne sześć miesięcy, zanim ich kontrole regulacyjne zostaną zakończone.Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.