Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

5 zalet i 5 wad Bitcoina. Co zmieniły kryptowaluty?

5 zalet i 5 wad Bitcoina. Co zmieniły kryptowaluty?

Bitcoin
24 grudnia, 2019
1977
pexels-photo-844125

Kryptowaluta jest opisywana jako waluta alternatywna, cyfrowa bądź wirtualna. Jest walutą zdecentralizowaną, czyli nie podlega regulacji żadnej instytucji, w tym bankom i rządom państw. Twórcy danej kryptowaluty z góry decydują, jaka ma być jej ilość w obiegu. Nie będzie można jej dodrukowywać tak jak w przypadku pieniądza. Jest to cecha podobna do metali szlachetnych – są wartościowe, ponieważ jest ich określona liczba.

Czym jest Bitcoin?

Bitcoin jest najpopularniejszą kryptowalutą na świecie. Został stworzony przez anonimowego twórcę Satoshi Nakamoto w 2009 roku w celu umożliwienia płatności z różnych stron świata bez udziału pośredników. W obecnym czasie jest wykorzystywany bardziej jako forma inwestycji aniżeli środek płatniczy. Wydobytych zostało już 17,8 mln Bitcoinów. Może jeszcze zostać wydobytych tylko 3,2 mln Bitcoinów, ponieważ możliwa ilość w obiegu została określona przez twórców na poziomie 21 mln.

Zalety Bitcoina

1. Popularność – Bitcoin jest znany na całym świecie. Coraz więcej sklepów internetowych na świecie umożliwia płatność za zakupy za pomocą kryptowaluty.

2. Dostępność – Bitcoin jest dostępny w każdym miejscu, w którym użytkownicy mają dostęp do Internetu lub telefonii komórkowej. Dzięki temu możemy płacić za produkty i usługi na całym świecie bez konieczności wymieniania waluty na obowiązującą w danym kraju.

3. Brak prowizji – Płacąc krypotowalutą, przede wszystkim omijamy banki i pośredników, a dzięki temu nie ponosimy kosztów prowizji i obsługi kont bankowych. System Bitcoin opiera się na P2P (peer – to – peer), czyli bez pośredników.

4. Anonimowość – Bitcoinem możemy przede wszystkim płacić za transakcje, w których chcemy być anonimowi.

5. Brak inflacji – Bitcoin został stworzony na zasadzie tzw. Mechanizmu obronnego przed inflacją poprzez ustalenie maksymalnej liczby Bitcoinów i braku możliwości jej zwiększenia.

Wady Bitcoina

1. Ryzyko – Posiadanie Bitcoina przede wszystkim związane jest z ryzykiem finansowym. Należy zauważyć, że kurs waluty zmienia się w czasie. W tym przypadku na transakcji kupna bitcoina w celu przetrzymania i jego sprzedaży możemy dużo zyskać, jak i wiele stracić. Największą wartość Bitcoina odnotowaliśmy w grudniu 2017 roku, gdzie wartość jednego Bitcoina była na poziomie 13.800 USD, natomiast największy spadek odnotowaliśmy w styczniu 2019 – wartość jednego Bitcoina wynosiła 3.501 USD. W sierpniu 2019 odnotowujemy wartość 10.442 USD. Tak jak w przypadku innych instrumentów finansowym musimy pamiętać o tym, aby kupić Bitcoina przy spadku wartości, a sprzedać przy wzroście jego wartości.

Czytaj również:  Kurs Bitcoina i przyrodzenie McAfeego – co mają ze sobą wspólnego?

2. Brak kontroli – Bitcoiny nie są w żaden sposób regulowane przez instytucje finansowe i państwowe oraz nie posiadają banku centralnego.

3. Bańka spekulacyjna – Wielu krytyków Bitcoina uważa, że jego kursy są napędzane poprzez entuzjazm internautów i nie określa prawdziwej wartości waluty.

4. Anonimowość – Ta cecha jest zarówno zaletą, jak i wadą kryptowaluty. Kryptowaluty mogą być wykorzystywane przez przestępców w celu finansowania nielegalnych interesów.

5. Nieodwracalność transakcji – jeżeli zdarzy się nam zlecić przelew na błędny adres, to transakcja nie zostanie zwrócona. Nie mamy także żadnych podstaw do żądania zwrotu Bitcoina.

Co zmieniły kryptowaluty?

Kryptowaluty to wciąż rozwijający się instrument finansowy. Jak pisze serwis Odkryj Bitcoin – na początku istnienia Bitcoina jego wartość wynosiła zaledwie kilka dolarów. Ludzie, którzy od samego początku wierzyli w jego potencjał, są już dzisiaj zapewne milionerami. Jest wykorzystywany przede wszystkim przez osoby młode i wykształcone, które znają się na ekonomii i inżynierii (dzięki temu znają proces wydobywania bitcoina). Dla laika jest to temat wciąż obcy – każdy słyszał o Bitcoinie, ale tylko cześć osób zna zasady posługiwania się kryptowalutą. Na rynku powstają kolejne kryptowaluty, takie jak Ethereum czy Litecoin. Może w przyszłości płatności kryptowalutą będą tak spopularyzowane, że będziemy mogli płacić nimi w pobliskich sklepikach.

Samo kupno kryptowalut jest też coraz łatwiejsze. Jak pokazuje poradnik „Jak i gdzie kupić Bitcoin?” – jest wiele sposobów na nabycie Bitcoina i innych kryptowalut – od giełd czy kantorów, które są dostępne online, po biomasy czy transakcje bezpośrednio między użytkownikami. Znikają więc bariery, które powodują, że kupno, sprzedaż czy transakcje w kryptowalutach są skomplikowane i siłą rzeczy omijają cześć osób.

Kryptowaluty wymusiły także ustosunkowanie się państw do jego posiadania. W Tajlandii transakcje przy użyciu Bitcoinów są nielegalne. Wydobywanie Bitcoinów w Wenezueli jest surowo zabronione. Natomiast w Chinach Bank Centralny pracuje nad stworzeniem narodowej kryptowaluty. W Polsce i krajach europejskich płatności za pomocą kryptowalut nie są zabronione. Natomiast należy pamiętać, aby rozliczyć zyski ze sprzedaży Bitcoinów w podatku dochodowym.Jeden komentarz

Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.