Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Handel kryptowalutami P2P – co musisz wiedzieć?

Handel kryptowalutami P2P – co musisz wiedzieć?

Poradniki
25 lipca, 2022
358
bitcoin-coin-money-currency-medal-metal-1594457-pxhere.com

Handel peer-to-peer (P2P) to bezpośredni handel użytkowników między sobą bez giełdy działającej jako pośrednik. W przypadku tradycyjnej giełdy kryptowalut, platforma aranżuje transakcję w imieniu klienta, a cena rynkowa określa ostateczną wartość aktywa w momencie transakcji. Handel P2P polega na tym, że transakcja odbywa się bezpośrednio między użytkownikami na wybranych przez nich warunkach.

Takie transakcje niosą jednak pewne ryzyko ze względu na brak strony trzeciej. Duże platformy zapewniają pewną ochronę stronom transakcji, oferując konta escrow, systemy opinii i oceny użytkowników. W przypadku transakcji P2P poza platformą kryptowalutową, ryzyko natrafienia na oszustów znacznie wzrasta.

Transakcja P2P na rynku kryptowalut

Platforma P2P jest “miejscem spotkań” sprzedającego i kupującego, umożliwiającym im zamknięcie transakcji na warunkach korzystnych dla obu stron. Użytkownik zamieszcza ogłoszenie na platformie, podając konkretne warunki zakupu lub sprzedaży kryptowaluty, takie jak cena, metody płatności i limity.

Druga strona przegląda oferty i po wybraniu odpowiednich warunków składa zamówienie na przeprowadzenie transakcji z konkretnym sprzedawcą. Platformy oferują wiele filtrów wyszukiwania: można wybrać kontrahentów według ich lokalizacji, metod płatności, ratingu, a nawet wyświetlić tylko tych, którzy są w pełni zweryfikowani. Większość platform oferuje informacje na temat konkretnych sprzedawców, takie jak liczba zrealizowanych zleceń, opinie klientów i wolumen transakcji.

Giełda jest gwarantem przejrzystości i integralności transakcji, platforma rozstrzyga również spory pomiędzy jej uczestnikami. Wiele giełd oferuje escrow na czas trwania transakcji. Stosowane są konta Escrow — aktywa są przechowywane w escrow do czasu dokonania płatności przez kupującego.

Lokale P2P nie zawsze wymagają weryfikacji. Niektóre usługi nie wymagają podania danych osobowych, inne wymagają tylko numeru telefonu lub adresu e-mail, ale są też platformy, które wymagają pełnej weryfikacji KYC i Google Authenticator. Czasami usługi proszą o dodatkowe informacje, aby zwiększyć limity handlowe, ale w większości pozwalają na handel kryptowalutami bez ujawniania wielu danych osobowych.

Zautomatyzowany handel P2P poprzez boty telegramu staje się coraz bardziej popularny. Dzielą się one na dwa rodzaje — samodzielne boty giełdowe, które działają na zasadzie zwykłych serwisów giełdowych, oraz programy powiązane ze znanym rynkiem P2P.

Aby przyciągnąć nowych użytkowników, platformy kryptowalutowe oferują również programy poleceń: klient otrzymuje procent prowizji giełdy od każdej transakcji zaproszonych przez siebie użytkowników. Możliwości zakupu kryptowalut przez uczestników rynku na giełdach P2P stale się poszerzają.

Korzyści z P2P

O wiele więcej metod płatności jest dostępnych w handlu na giełdach P2P w porównaniu do tradycyjnych giełd. Metody płatności obejmują przelewy bankowe, gotówkę, korzystanie z e-portfeli, PayPal, karty podarunkowe, przelewy SWIFT, Western Union i inne.

Platformy P2P w większości przypadków umożliwiają przedsiębiorcom podłączenie się do serwisu i przeprowadzanie transakcji przy zerowych opłatach. Nie wszystkie giełdy P2P oferują taką usługę, więc pamiętaj, aby sprawdzić regulamin strony. Niektóre giełdy mają niewielką opłatę za notowanie lub % opłaty od transakcji.

Ochrona transakcji poprzez usługę escrow blokuje środki do czasu spełnienia przez strony warunków transakcji. Jeśli któraś ze stron tego nie zrobi, kryptowaluta lub środki fiat są zwracane.

Nie musisz posiadać konta bankowego, aby kupić kryptowalutę na giełdzie P2P. Większość platform wymaga jedynie dostępu do internetu i telefonu.

Wady P2P

Choć transakcje P2P są dość szybkie, to jedna ze stron może opóźnić transakcję z różnych powodów. Również kupujący lub sprzedający może zmienić zdanie i anulować już trwającą transakcję. Typowa transakcja może trwać od 10 minut do kilku dni (w zależności od wybranej metody płatności).

Płynność w systemach P2P jest niższa niż na giełdach scentralizowanych. Dlatego traderzy dokonujący transakcji na dużą skalę zazwyczaj wolą pracować na standardowej giełdzie lub w handlu pozagiełdowym, gdzie platformy dają możliwość kupna i sprzedaży kryptowalut od administratora lub brokera (OTC).

Kolejną wadą usługi P2P jest brak popularności tego systemu. Ze względu na małą liczbę użytkowników, znalezienie odpowiedniej oferty trwa dłużej.

Podobnie jak w przypadku wielu innych transakcji kryptowalutowych, istnieje wysokie ryzyko zawarcia transakcji z pozbawionym skrupułów kontrahentem podczas handlu na rynku P2P. Aby nie natknąć się na oszusta, warto wybrać wiarygodną platformę do transakcji i dokładnie przejrzeć statystyki kontrahenta.Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.