Dlaczego prowizje Ethereum są tak drogie i jak je zmniejszyć?

Dlaczego prowizje Ethereum są tak drogie i jak je zmniejszyć?

Poradniki
21 listopada, 2022
111
ethereum-blockchain

Opłaty za transakcje w Ethereum zależą od obciążenia blockchaina i złożoności transakcji. Ethereum ma wielu użytkowników, ale niską wydajność — prowadzi to do większego obciążenia pracą i konsekwentnie wysokich opłat. Aktywacja aktualizacji The Merge nie zmieniła tej sytuacji.

Prowizje Ethereum są obliczane na podstawie limitu gazu dla danej transakcji oraz kosztu gazu w danym momencie.
Istnieje kilka głównych sposobów na zmniejszenie opłat w Ethereum. Obejmują one wykorzystanie sieci w okresach najmniejszego obciążenia, symulację lub agregację transakcji oraz inne opcje.

Popularnym sposobem na zmniejszenie opłat za transakcje w aktywach Ethereum są rozwiązania drugiego poziomu i sidechainy.

Czym jest gaz w Ethereum?

„Gaz” w Ethereum to termin, który odnosi się do ilości zasobów obliczeniowych wymaganych do wykonania transakcji. Przekazanie tokena lub wydanie nowego zasobu, wdrożenie lub interakcja z inteligentnym kontraktem — wszystkie te operacje wymagają zasobów maszyny wirtualnej do wykonania. Ich objętość liczona jest w „gazie”.

Cena gazu podawana jest w Gwei, co jest oznaczeniem małej części monety Ethereum, równej 0,00000001 ETH.

Ilość zasobów obliczeniowych dla danej transakcji nie jest statyczna i zależy od obciążenia pracą blockchaina Ethereum, a także złożoności wybranej transakcji.

Stąd istnieje coś takiego jak limit gazu. Jest to ilość zasobów obliczeniowych wymaganych do przeprowadzenia transakcji, niezależnie od tego, czy jest to wymiana aktywów w protokole DeFi- czy transfer USDT ERC-20 między adresami. O limicie gazu można myśleć jako o liczbie litrów benzyny potrzebnej do przejechania z punktu A do punktu B.

Koszt transakcji obliczany jest poprzez pomnożenie wymaganego limitu gazu przez jego wartość w Gwei. Jeśli Twoja transakcja wymaga 21 000 jednostek gazu, a koszt jednej jednostki gazu na rynku wynosi 14 Gwei, opłata transakcyjna wynosi 0,000294 ETH.

Sieć Ethereum zmieniła swoją strukturę opłat po londyńskim hardforku w sierpniu 2021 roku. Zawierała ona mechanizm wypalania ETH i limit wielkości bloku, zmieniający się w zależności od zatłoczenia blockchaina. Szczegółowy schemat obliczania prowizji jest opublikowany na stronie Ethereum Foundation.

Ethereum pozostaje najczęściej używanym protokołem blockchain, działają na nim setki najpopularniejszych aplikacji. Jednocześnie wydajność Ethereum nie zmieniła się zbytnio od czasu jego premiery w 2015 roku i jest znacznie gorsza od bardziej nowoczesnych projektów, takich jak Polkadot, Solana czy Algorand. To dlatego prowizje Ethereum są niezmiennie wysokie. To powiedziawszy, transakcje w inteligentnych kontraktach wiążą się z wyższymi kosztami.

Jak zmieniły się prowizje w sieci Ethereum od czasu The Merge?

Od kiedy Ethereum przeszło na algorytm konsensusu Proof-of-Stake, mechanizmy ustalania opłat za transakcje w sieci nie zmieniły się. Jedynym pośrednim wpływem na koszty transakcji na Ethereum może być krótszy czas pomiędzy blokami. Przed aktywacją The Merge bloki były tworzone w odstępach 14-15 sekundowych, po scaleniu czas ten został skrócony do 12 sekund. Blockchain Ethereum stał się o około 20% szybszy, co może, choć nie znacząco, zmniejszyć obciążenie sieci.

Pierwsza aktualizacja po The Merge, mająca na celu zmniejszenie opłat poprzez zmianę mechanizmów rozliczeniowych na poziomie bazowym blockchaina, ma nastąpić w drugiej połowie 2023 roku w ramach hardforge’u szanghajskiego.

Dalsze modernizacje będą polegały na wdrożeniu shardingu i zwiększeniu wykorzystania rollupów. Według Vitalika Buterina może to zwiększyć przepustowość sieci do 100 000 na sekundę, jednocześnie zmniejszając opłaty za transakcje w sieci Ethereum.

Rozwiązania drugiego stopnia

Choć opłaty Ethereum są wciąż wysokie i w planach jest rychłe rozwiązanie tego problemu, już teraz istnieją sposoby, by płacić mniej za przelewy. Istnieje duża liczba protokołów warstwy 2 dla Ethereum zaprojektowanych w celu rozwiązania problemu wysokich opłat.

Rozwiązania warstwy 2 dla Ethereum oparte są na Rollupach, gdzie transakcje odbywają się poza główną siecią Ethereum. Są one agregowane w duże grupy, a dopiero potem zatwierdzane na poziomie „bazowym”, czyli w blockchainie Ethereum.

Popularne projekty L2 to Arbitrum, Optimism, Loopring, ZKSync, Boba Network i Aztec Network.

Sidechainy w Ethereum używają niezależnych algorytmów bezpieczeństwa i konsensusu, będąc zasadniczo sieciami niezależnymi od Ethereum. Podobnie jak rozwiązania warstwy 2, sidechainy mają na celu zwiększenie szybkości transakcji i zmniejszenie ich kosztów w stosunku do kryptowalut sieci „macierzystej”. Najpopularniejsze sidechainy w Ethereum to Matic (Polygon PoS), Gnosis Chain czy Loom Network.

Inne sposoby na zmniejszenie opłat w Ethereum

Wybierz czas najmniejszego zatłoczenia w sieci. Szczególnie serwis Ethereumprice pokazuje takie statystyki.

W niektórych kryptowalutach (np. MyEtherWallet i Metamask) można ręcznie ustawić opłatę podczas wysyłania przelewu. Nie wpłacaj jednak poniżej minimalnej zalecanej kwoty, w przeciwnym razie przelew może nie zostać zrealizowany.

Symulacja transakcji. Zanim wyślesz transakcję, oszacuj jej realną wartość, korzystając z serwisów pomocowych takich jak Tenderly, DeFI Saver do symulacji transakcji.

Rozważ użycie innych blockchainów, które oferują tańsze transakcje i szybszy transfer. Na przykład sieci kompatybilne z EVM, takie jak BNB Chain, Matic (Polygon PoS) czy Fantom, mają podobne ekosystemy do Ethereum. Istnieją również projekty niezależne od Ethereum, takie jak Solana, Cardano czy Near.

Korzystaj ze specjalnych aplikacji, takich jak Balancer, które mogą agregować transakcje wielu użytkowników, co pozwala na niższe opłaty dla każdego z nich. Niektóre projekty DeFi oferują zniżki i inne bonusy za transakcje z udziałem aktywów z ekosystemu Ethereum.



Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.