Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Satoshi Nakamoto – legenda anonimowego twórcy Bitcoina występującego pod pseudonimem

Satoshi Nakamoto – legenda anonimowego twórcy Bitcoina występującego pod pseudonimem

Bitcoin
6 lutego, 2020
1225
satoshi_nakamoto

Satoshi Nakamoto – jeden z najsłynniejszych dziś pseudonimów na świecie

Pierwsza na świecie kryptowaluta Bitcoin, dziś najpopularniejsza, wykreowana została w roku 2008. Stworzył ją człowiek, do dziś anonimowy mimo wielu śledztw dziennikarskich, występujący pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. W 2008 opublikował on tak zwaną księgę Bitcoina, nadając pracy tytuł “Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System”. Publikacja ta była zbiorem specyfikacji i opisów technicznych pierwszej na świecie kryptowaluty – Bitcoina.

3 stycznia 2009 roku – pierwsza moneta Bitcoin 

Za oficjalny dzień narodzin kryptowaluty Bitcoin uznaje się 3 stycznia 2009 roku. Wtedy to wykopana została pierwsza moneta. I do dziś dzień 3 stycznia celebrowany jest przez użytkowników kryptowalut jako “urodziny”. Co ciekawe: już rok później sam twórca kryptowaluty Bitcoin zrezygnował z tego projektu enigmatycznie uzasadniając, że ma teraz inne plany i zamierza im się poświęcić. Do dnia dzisiejszego nie wiemy więc, kim jest Satoshi Nakamoto. Nie tylko nie udało się ustalić jego lub jej prawdziwej tożsamości, ale i kolejne próby podszywania się pod pierwszego kopacza kończą się fiaskiem.

Jakim majątkiem dysponuje dziś Satoshi Nakamoto 

Obecnie portfel Satoshi Nakamoto to blisko 980 000 Bitcoinów. Wartość ta opiewa więc na około 8,5 miliarda dolarów. To oczywiście nie jest pełen obraz sytuacji, gdyż od czasu powstania kryptowaluty Bitcoin dokonało się jeszcze wiele jej podziałów, dających początek nowym łańcuchom kryptowalut (Bitcoin Cash, Bitcoin Gold czy Bitcoin SV). W trakcie tak zwanego forku, czyli procesu podziału, aby równo rozdzielić nowo powstające kryptowaluty, dzielono je pomiędzy ich użytkownikami w proporcji 1:1 (ilość posiadanej kryptowaluty Bitcoin). Nie wdając się w szczegóły można więc stwierdzić, że majątek Satoshi Nakamoto ciągle rośnie, a sam Satoshi zajmuje 56 miejsce na światowej liście najbogatszych obywateli globu. Osiągnięcie to wynika z prostego faktu, iż w pierwszym roku funkcjonowania Bitcoina Nakamoto był w zasadzie jedynym górnikiem kryptowaluty i dzięki temu wszystkie 50 Bitcoinów, z każdego bloku, zasilało właśnie jego portfel. Oczywiście pozycja monopolisty została w następnych latach utracona, ale pierwszy rok zrobił swoje i Satoshi Nakamoto nie musi się obawiać deklasacji swego prestiżu na globalnej liście bogaczy.

Czym jest jednostka satoshi

Satoshi to po prostu najmniejsza jednostka kryptowaluty Bitcoin (1 satoshi to jest 1/100000000 część Bitcoinа, czyli 0.00000001 ฿). Oczywiście nazwa tej jednostki pochodzi od pseudonimu twórcy Bitcoina, który istnieje wyłącznie cyfrowo. To, co wspólnego mają kryptowaluty i tradycyjne pieniądze to możliwość dzielenia ich na mniejsze jednostki, jak Polski Złoty na grosze, czy Brytyjski Funt na pensy. W Internecie dostępnych jest wiele wizualizacji konwerterów Satoshi opartych na dziesiętnym systemie przeliczeń. Używa się także określeń algorytmicznych takich jak: mBTC (em-bit) – 1 mBTC= 100 000 satoshi =0.001 BTC lub cBTC (bitcent) – 1 cBTC=1 000 000 satoshi=0.01 BTC. Sam symbol kryptowaluty Bitcoin (฿) jest już nawet dodany przez Apple’a do wyposażenia klawiatury iOS12, zaś słowo “satoshi” znaleźć można nawet w oficjalnej wersji “Oxford English Dictionary”. A zatem ukrywający się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto anonimowy geniusz przeszedł z impetem do historii ludzkości.

 

 Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.