Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Koronawirus może przyczynić się do powszechnej adopcji kryptowalut

Koronawirus może przyczynić się do powszechnej adopcji kryptowalut

Wiadomości
14 kwietnia, 2020
1175
coronavirus-impact-banks-brace-for-payment-defaults-missed-targets

Coraz więcej sklepów i placówek usługowych odradza swoim klientom korzystanie z gotówki ze względu na możliwość przenoszenia się na niej wirusa SARS-COV-2. W Polsce banki zwiększyły już limity płatności bezgotówkowych bez podawania kodu PIN z 50 do 100zł. Czy to jest szansa, na którą kryptowaluty czekają od lat?

CBDC bliżej niż myślisz

Według Banku Rozrachunków Międzynarodowych obecna sytuacja może przyczynić się do stworzenia i wprowadzenia na masową skalę CBDC (Central Bank Digital Currency – cyfrowej waluty banku centralnego). CBDC to innymi słowy, cyfrowa waluta fiat, której zadaniem jest zmodernizowanie obecnych form pieniężnych oraz wprowadzenie do nich zalet technologii blockchain. Główną różnicą między CBDC a kryptowalutami jest prawnie uporządkowana forma jej emisji. Mają za nią odpowiadać banki centralne przy pomocy partnerów z branży fintech. Każda jednostka cyfrowej waluty, tak samo, jak obecny papierowy odpowiednik, miałaby swój własny numer seryjny. Ma to zapobiegać podrabianiu jej oraz pozwalać podmiotom rządowym dokładnie nadzorować jej obieg w sferze finansowej i identyfikować każdego jej posiadacza.

CBDC vs Kryptowaluty

O ile sama koncepcja CBDC na papierze wydaje się świetna, to po bliższym przyjrzeniu się założeniom szybko dojdziemy do wniosku, że owszem jest świetna, ale tylko w celu inwigilowania obywateli. Co prawda możliwość wyeliminowania oszustw podatkowych oraz ukrócenia nielegalnych procederów to bardzo szczytne pobudki, ale w rzeczywistości przestępcy w obecnych czasach już zaczęli posługiwać się nienamierzanymi kryptowalutami takimi jak chociażby Monero, które to nieodłącznie kojarzone jest z Darknetem.

Czytaj również:  Jimmy Song – liczy się tylko Bitcoin

Kryptowaluty to lepsza alternatywa dla nas wszystkich

Podobne właściwości do CBDC ma Ethereum – przejrzysty blockchain, który pozwala na szczegółowy wgląd w każdą zawartą na nim transakcję i dodatkowo umożliwia emisję dowolnych tokenów w standardzie ERC-20. Dodatkowo ETH jest projektem typu open source, co każdemu zainteresowanemu umożliwia jego audyt i praktycznie gwarantuje, że nikt „od tak” nie zabierze nam naszych środków (czyli jeśli padniemy ofiarą niesłusznego posądzenia, to nasze konto nie zostanie zamrożone). Kryptowaluty stają się też coraz prostsze w obsłudze – na rynku są już dostępne bezprzewodowe portfele sprzętowe, a App Store i Google Play oferują wiele intuicyjnych w obsłudze i schludnych aplikacji do zarządzania naszymi cyfrowymi środkami.



Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.