Monfex – kryptowaluty z dźwignią – opinie i recenzja nowej giełdy kryptowalutowej
Rynek kryptowalut rządzi się swoimi prawami. Rynek byka pozwala wygenerować olbrzymie zyski, których na próżno szukać na zwykłej giełdzie. Przekonali się o tym zarówno “nowicjusze”, jak i zaawansowani gracze, którym nie zabrakło zdrowego rozsądku podczas ostatniej hossy na bitcoinie. Co bardziej chciwi stracili możliwość skapitalizowania swoich zysków, gdyż rynek wszedł w bessę i od blisko 2 lat pozostaje “uśpiony”. Możliwość wysokich i błyskawicznych zysków już minęła, jednak nie oznacza to, iż nie istnieją alternatywne sposoby na to, aby pomnożyć swoje środki. W tym miejscu z pomocą przychodzą giełdy i instrumenty pochodne, które umożliwiają skorzystanie z “dźwigni”, czyli pożyczki na grę na spadki lub wzrosty danej pary kryptowalutowej. Dość niedawno na rynek weszła nowa giełda Monfex, umożliwiająca grę z lewarem. Monfex opinie, szczegółowy opis i pozostałe informacje znajdują się w dalszej części artykułu.
Spis treści
Szata graficzna Monfex
Szata graficzna serwisu jest przyjemna dla oka i z pewnością przypadnie do gustu użytkownikom Monfex. Opinie, które pozytywnie wypowiadają się na ten temat, można bez problemu znaleźć na licznych forach i stronach internetowych, poświęconych kryptowalutom. Panel główny użytkownika składa się z trzech paneli. Z lewej strony znajduje się nasze saldo – zysk i strata dla otwartych pozycji oraz posiadany kapitał. Poniżej mamy listę dostępnych instrumentów, obok których znajduje się ich aktualna cena. Znajdziemy tu również informację o aktualnej marży pobieranej przez giełdę (aktualnie 0,11% od wykonanej transakcji). W centrum widoczny jest wykres zaznaczonej pary kryptowalutowej. Można go dostosować do swoich preferencji odnośnie ram czasowych, sposobu prezentacji wykresu, użytych wskaźników i oscylatorów oraz dodatkowych narzędzi. Na trzecim panelu, który znajduje się pod wykresem znajdują się zakładki: Handel, Pozycje, Zlecenia, Dziennik Aktywności i Historia Transakcji. Pod pierwszą z nich możemy dokonać zakupu danej kryptowaluty, z zaznaczeniem opcji Limit, Market, Stop Loss lub Take Profit. „Pozycje” zawiera aktualnie założone dźwignie; „Zlecenia” jeszcze nie wypełnione oferty; „Dziennik Aktywności” wszystkie oferty dostępne na rynku; „Historia Transakcji” wszelkie transakcje przeprowadzone przez użytkownika.
Dostępne pary kryptowalutowe na Monfex
Na obecną chwilę Monfex oferuje swoim użytkownikom grę z lewarem na 12 parach kryptowalutowych. Co prawda nie jest to dużo, jeżeli weźmiemy pod uwagę różnorodność całego rynku kryptowalut, jednak póki co nie ma giełdy, która oferowałaby ich aż tyle. Sam BitMex ma w ofercie zaledwie 6 kryptowalut, więc pod tym względem Monfex nie znajduje sobie równych. Dostępne kryptowaluty (sparowane z dolarem amerykańskim USD): Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH), DASH (DASH), EOS (EOS), Ethereum (ETH), Ethereum Classic (ETC), Litecoin (LTC), Monero (XMR), NEO (NEO), Omise GO (OMG), Ripple (XRP), Z Cash (ZEC).
Monfex a polske kryptowaluty
Tuż po uruchomieniu swojej platformy w 2018r, Monfex zapowiadał wprowadzenie ponad 20 par kryptowalutowych, aby umożliwić zwykłym użytkownikom grę z dźwignią na najpopularniejszych z nich. Jak dotąd licznik zatrzymał się na 12, jednak nie wykluczone, iż wkrótce pojawią się nowe pary. Czy wśród nich znajdzie się polska kryptowaluta? Aby odpowiedzieć na to pytanie należy obrać „wolnorynkowy” punkt widzenia. Pierwszeństwo w pojawieniu się na platformie z pewnością będą miały projekty, które znajdują się w czołówce projektów kryptowalutowych pod względem kapitalizacji rynkowej. Logika ta ma sens, gdyż to właśnie coiny z dużym dziennym wolumenem gwarantują płynność na danej parze. Mając to za główny wyznacznik, możemy zatem stwierdzić, iż jakakolwiek polska kryptowaluta na Monfex raczej się nie pojawi. Na polskiej scenie kryptowalutowej nie ma zbyt dużego wyboru – jeden z najwyżej usytuowanych projektów to Golem (GNT), który zajmuje dopiero 81 miejsce na coinmarketcap.com. Projekt ten jest rozpoznawalny wśród społeczności, jednak nie na tyle, aby zawitać w elitarnym gronie największych projektów krypto. Inne projekty takie jak Neumark (NEU), czy też PLNcoin (PLNC) nie są nikomu znane i ich kandydatura jest wręcz niedorzeczna.
Zakładanie konta na Monfex
Zakładanie konta na Monfex jest banalnie proste i zajmuje dosłownie kilka chwil. Klikając w przycisk „Załóż konto” w prawym górnym rogu przejdziemy do podstrony, która poprosi nas o podanie imienia, nazwiska, kraju zamieszkania, e-maila, numeru telefonu i hasła. Po wprowadzeniu naszych danych osobistych zatwierdzamy je klikając „załóż konto” i weryfikujemy nasze konto przy pomocy linku przesłanego na skrzynkę mailową. Po pomyślnie zakończonym procesie weryfikacji możemy zająć się deponowaniem środków na nasze konto.
Wpłaty i wypłaty na Monfex
“Po założeniu konta na Monfex należy zdeponować środki, które wykorzystamy do gry na lewarze. Monfex akceptuje wpłaty w Bitcoinie (BTC), Ethereum (ETH) oraz Tetherze (USDT). Jeśli nie jeszcze nie posiadamy kryptowalut , zawsze możemy dokonać zakupu przy pomocy karty płatniczej. Sam serwis nie obsługuje zakupu kryptowalut za waluty fiducjarne – cała procedura jest wykonywana przez zewnętrzną firmę Simplex. Co prawda nie jest to idealne rozwiązanie, gdyż Simplex potrąca 3,5% od każdej dokonanej transakcji lub od każdych 10 USD, w zależności od tego, która z kwot jest większa. Monfex opinie użytkowników na ten temat są różne – jedni nie mają nic przeciwko, ponieważ środki wpływają na portfel natychmiastowo, z kolei drudzy narzekają na zbyt wysoką prowizję. Jeśli zależy nam na jak najniższej prowizji, a nie nagli nas czas – polecamy skorzystanie z innej giełdy, która obsługuje wymianę walut fiducjarnych na kryptowaluty.
Jeśli zatem chcemy zdeponować kryptowaluty, klikamy na „depozyt” u góry ekranu i zapisujemy adres, na który należy wysłać środki. Jeśli jednak chcemy kupić BTC, ETH lub Tether, klikamy opcję kup BTC/ETH/Teter przy pomocy karty płatniczej. Dzienny limit zakupów wynosi 20 000 USD (miesięczny 50 000 USD), z kolei minimalna kwota zakupu wynosi 50 USD. Płatności można dokonać kartą Mastercard lub Visa. Po zaksięgowaniu naszego zakupu bądź też potwierdzeniu środków na blockchainie możemy zacząć korzystać ze wszystkich funkcjonalności Monfex.
Gra z dźwignią na Monfex
Gra z dźwignią, nazywana również grą lewarem, polega na zawarciu zakładu pomiędzy dwoma stronami odnośnie przyszłej ceny danego instrumentu (czyli w naszym przypadku kryptowaluty) w określonym przedziale czasowym. Zakład uwzględnia pożyczkę od strony przyjmującej zakład, aby umożliwić składającemu zakład uzyskanie większego zysku. „Gra za pożyczone” jest bardzo prosta w zrozumieniu, jednak o wiele trudniejsza i bardziej ryzykowna w wykonaniu. Na zwykłej giełdzie posiadając 300 USD (1 BTC) przy 10% ruchu BTC w górę zyskamy jedynie 30 USD. Korzystając z dźwigni zyskujemy o wiele więcej, jednak ponosimy większe ryzyko straty, jeśli nasza prognoza się nie sprawdzi. Wysokość pożyczki zależy od wielkości dźwigni np. zakładając dźwignię 5x przy 300 USD za 1 BTC, 10% ruch BTC w górę przyniesie nam zysk 150 USD, z kolei ruch w dół spowoduje utratę 150 USD. Zagrywka ta jest „tradingiem na sterydach”, dlatego każdy zainteresowany powinien poważnie przemyśleć, czy posiada widzę, środki oraz mocne nerwy. Niezaprzeczalną zaletą Monfex jest to, iż dany kontrakt możemy upłynnić w dowolnym momencie, co w krytycznych przypadkach może znacznie zminimalizować poniesione straty.
Czy traderzy handlujący na Bitcoinie odnajdą się na Monfex?
Traderzy nie będą mieli raczej żadnego problemu z korzystaniem z Monfex. Jak sama nazwa wskazuje, “trader” posiada zebrane już wcześniej doświadczenie, które powinno przełożyć się na jego wyniki. Od technicznego punktu widzenia Monfex niczym nie różni się od pozostałych platform oferujących grę z dźwignią, jak np. BitMex. Przewaga Monfex polega na tym, iż jej interfejs jest o wiele bardziej przejrzysty i intuicyjny w porównaniu z BitMex, co przez wielu graczy z pewnością zostanie przywitane z entuzjazmem. Opcje limit, market, stop loss i take profit są identyczne, z tą jednak różnicą, iż nigdy nie zawodzą i zawsze są wypełniane zgodnie z tym, co ustawił użytkownik. Początkujący trader bitcoinów również nie powinien mieć dużych problemów z odnalezieniem się na platformie. Jedyny problem, który może napotkać na swojej drodze, to znajomość takiego narzędzia jak dźwignia. Tutaj Monfex również nie zawodzi i przychodzi z pomocą, oferując darmowe materiały edukacyjne dostępne na stronie Monfex. Nowy użytkownik dostaje dostęp do analiz rynkowych, pomysłów, sygnałów, materiałów dotyczących zarządzania ryzykiem oraz niezbędnej terminologii. Wszystkie z wymienionych materiałów można odnaleźć pod zakładką “Zasoby” na stronie głównej Monfex.
Monfex – opinie oczami internautów
Opinie użytkowników o Monfex są na ogół pozytywne. Opinie internautów w większości przypadków można znaleźć na youtube oraz na serwisach poświęconym krypto walutom jak np. bitcointalk.com lub steemit.com. Na forach wypowiada się wielu początkujących użytkowników, którzy zachwalają ogromną liczbę materiałów edukacyjnych zamieszczonych bezpośrednio na stronie. Materiały zawierają treści podstawowe oraz te bardziej zaawansowane jak np. kontrakty bezterminowe, dźwignie oraz ustawianie shortów. Mimo, iż jest to dość ciężki temat, tak większość użytkowników jest zdumiona przystępnością materiałów prezentowanych na Monfex. Monfex review użytkowników uwzględnia również prostotę interfejsu w porównaniu z BitMex. Intuicyjna obsługa przyciąga nie tylko początkujących graczy, ale również tych bardziej zaawansowanych, którzy są zmęczeni ustawicznym „wieszaniem się” BitMexa. Jednak nie jest to jedyny argument starych wyjadaczy, których przybywa coraz więcej od momentu uruchomienia Monfex. Prowizje oraz bardziej atrakcyjne propozycje dźwigni mówią same za siebie – użytkownicy idą za głosem rynku i wybierają o wiele tańszy Monfex.
Giełda spotyka się również z pozytywnymi głosami dotyczącymi zaplecza technicznego platformy. Monfex opinie na temat infolinii, szybkości wpłat i wypłat są praktycznie wyłącznie pozytywne. Co prawda zdarzają się sporadyczne problemy z potwierdzeniem wpłaty kryptowalut (zazwyczaj BTC), jednak nie wynikały one z niekompetencji techników ani błędów systemu. Zakup kartą płatniczą również działa bez zarzutu, choć pojawiło się kilka niezadowolonych głosów odnośnie 3,5% prowizji od zakupionych środków. Według nas taka sytuacja jest jak najbardziej do zaakceptowania, jeżeli zależy nam na błyskawicznej zamianie środków, aby wykonać szybki zakup lub dźwignię.
Podsumowanie
“Monfex to nowa platforma kryptowalutowa do gry z dźwignią, umożliwiająca handel na 12 różnych parach walutowych. Posiada przyjazny, prosty interfejs użytkownika. Platforma nie działa na takich samych warunkach jak zwykła giełda kryptowalut bez weryfikacji, gdyż de facto nie dochodzi do wymiany kryptowalut między użytkownikami, dzięki czemu bezpieczeństwo stoi na niezwykle wysokim poziomie. Co więcej można powiedzieć na temat platformy? Opinie internautów na temat serwisu Monfex są w większości pozytywne i skupiają się przede wszystkim na niskich opłatach transakcyjnych, bezpieczeństwie oraz minimalistycznym interfejsie użytkownika. Jedyną wadą serwisu jest brak obsługi klientów ze Stanów Zjednoczonych.
Dodaj komentarz lub opinię
Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.