Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Jak ograniczyć ryzyko handlując na Binance Margin? 3 wskazówki

Jak ograniczyć ryzyko handlując na Binance Margin? 3 wskazówki

Poradniki
17 marca, 2022
514
binance margin

Margin trading to ekscytujący i potencjalnie zyskowny sposób handlu kryptowalutami. Niestety, podczas nieumiejętnego korzystania, może on się okazać równie ryzykowny. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy jednak jak zniwelować to ryzyko korzystając z platformy Binance Margin oraz przedstawimy promocję największej giełdy kryptowalut pod względem wolumenu na świecie – Funday Friday. No to zaczynamy.

Co to jest handel margin?

Margin trading to pożyczanie pieniędzy pod zastaw kryptowalut, które już posiadasz, a następnie wykorzystywanie tej pożyczki do handlu kryptowalutami. Celem margin tradingu jest osiągnięcie zysku i spłacenie pożyczki.

Margin trading pozwala zwiększyć Twoją pozycję, dzięki czemu masz możliwość generowania większych zysków. Odbywa się to za pomocą dźwigni finansowej. W zależności od Twojej tolerancji na ryzyko, na Binance Margin możesz zastosować lewar do x10. Pamiętaj jednak, że im większa dźwignia tym większe ryzyko!

Przykład:

Masz 1000 dolarów na koncie Binance, ale chcesz zarobić więcej pieniędzy i kupić Lambo. Korzystając z Binance Margin, możesz zastosować dźwignię x10. Oznacza to, że masz teraz do dyspozycji 10 000 USD, którymi możesz handlować. Dzięki temu możesz zwiększyć swoje zyski (lub straty).

Handel margin nie jest niczym nowym. Jego początki sięgają świata inwestycji, tradycyjnych instytucji finansowych i maklerów giełdowych. Teraz jednak ta koncepcja przeniosła się i stała się popularna w przestrzeni kryptowalutowej. Inwestorzy wykorzystują dźwignię w kryptowalutach, m.in. dlatego, że w ten sposób mogą otwierać zarówno długie, jak i krótkie pozycje.

Jakie ryzyko niesie Margin Trading?

Handel kryptowalutami z dźwignią jest ryzykowny. Ceny kryptowalut są bardzo zmienne i mogą nagle spaść poniżej ceny likwidacji. Jeśli tak się stanie, inwestorzy muszą pokryć straty. Zwykle dzieje się tak gdy wskaźnik depozytu zabezpieczającego jest zbyt wysoki lub gdy zostanie wystosowane wezwanie do uzupełnienia depozytu. Niewniesienie dodatkowych funduszy może spowodować automatyczną likwidację pozycji, a wtedy musisz spłacić pierwotną pożyczkę plus opłaty.

Chociaż handel margin może przynieść ogromne zyski, może też spowodować tak samo duże straty.

Właśnie dlatego powinni z niego korzystać tylko doświadczeni traderzy, którzy rozumieją i wiedzą, jak stosować odpowiednie praktyki zarządzania ryzykiem oraz posiadają środki na pokrycie ewentualnych strat.

Co to jest długa lub krótka pozycja?

Kiedy inwestor otwiera długą pozycję, liczy na to, że cena danego instrumentu wzrośnie.

Z drugiej strony, kiedy inwestor otwiera pozycję krótką, zakłada, że cena instrumentu będzie spadać.

Kiedy cena aktywa osiągnie poziom pozycji długiej lub krótkiej, inwestor zarabia, w zależności od wielkości pozycji i różnicy między ceną otwarcia i zamknięcia.

Jednak zawsze istnieje ryzyko, że rynek poruszy się w drugą stronę. Jeśli tak się stanie, inwestor otrzymuje tzw. wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego.

Co to jest wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego?

Wezwanie do uzupełnienia depozytu oznacza, że cena przesunęła się zbyt daleko w przeciwnym kierunku. Inwestor musi wówczas wpłacić więcej środków na konto margin, by utrzymać otwartą pozycję, w nadziei, że cena nadal będzie się poruszać w pożądanym przez niego kierunku.

Jeśli inwestor nie wniesie dodatkowych środków, jego pozycje zostaje zlikwidowana by pokryć straty. Traderzy mogą być wtedy zmuszeni do negocjacji z pożyczkodawcą, by albo dokonać wpłaty na pokrycie pożyczki, albo opracować plan spłaty.

W kolejnej sekcji przyjrzymy się metodom, które oferuje platforma Binance Margin, aby ograniczyć ryzyko strat i zmaksymalizować zyski.

Jak ograniczyć ryzyko handlując na Binance Margin?

Jeśli chcesz zacząć handlować na Binance Margin, radzimy zacząć od małej kwoty. Wykorzystaj tylko niewielką dźwignię finansową i miej dostępne fundusze, które pozwolą ci spłacić pożyczkę w przypadku, gdyby rynek poruszył się przeciwko tobie. Ważne jest też, by korzystać z narzędzi, takich jak zlecenia stop-limit.

1: Pilnuj swojego poziomu depozytu zabezpieczającego

Poziom depozytu zabezpieczającego jest czymś, co musisz uważnie obserwować, by uniknąć automatycznej likwidacji.

Na przykład, jeśli kwota zysku jest dwa razy większa niż całkowita lewarowana kwota (pożyczone środki + odsetki), to twoje konto depozytowe jest w dobrej sytuacji. Oznacza to, że nie musisz się martwić, że zostanie zlikwidowane. Binance wskazuje taką sytuację jako >2.

Jednak gdy spadnie poniżej 2x sumy dźwigni, ryzykujesz upłynnienie Twojej pozycji. Oto jak Binance wyjaśnia to w przypadku, gdy kwota wynosi 3x wartość lewarowanych aktywów:

 • Gdy Twój poziom depozytu zabezpieczającego > 2, możesz handlować, pożyczać i przenosić aktywa do portfela spot.
 • Gdy 1.5 < poziom depozytu zabezpieczającego ≤ 2, możesz handlować i pożyczać, ale nie możesz przelewać środków ze swojego konta margin.
 • Gdy 1.3 < poziom depozytu zabezpieczającego ≤ 1.5, możesz handlować, ale nie możesz pożyczać ani przelewać środków z konta margin.
 • Gdy 1.1 < poziom depozytu zabezpieczającego ≤ 1.3, zostanie wywołane wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego, a ty otrzymasz powiadomienie emailem, SMS-em lub przez stronę internetową, informujące o konieczności dodania dodatkowego zabezpieczenia (przelania większej ilości aktywów stanowiących zabezpieczenie) w celu uniknięcia likwidacji. Po pierwszym powiadomieniu kolejne będziesz otrzymywał co 24 godziny.
 • Gdy poziom depozytu zabezpieczającego ≤ 1,1, uruchomi się mechanizm likwidacyjny i wszystkie twoje aktywa zostaną zlikwidowane, aby spłacić odsetki i pożyczkę. System wyśle do Ciebie powiadomienie pocztą, SMS-em i przez stronę internetową. Kiedy poziom depozytu zabezpieczającego powróci do 1,5, system zatrzyma proces likwidacji.”

W zależności od wielkości dźwigni finansowej, wskaźnik ten może się zwiększać lub zmniejszać. Jeśli więc stosujesz dźwignię 5x, poziom depozytu zabezpieczającego spada, aby zmniejszyć ryzyko dla traderów stosujących dźwignię. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

2: Wykorzystaj okres przerwy

Każdy, kto handluje na Binance Margin może wykorzystać okres przerwy. W jego trakcie nie ma możliwości handlu. Okres przerwy można ustawić na 1 dzień, 3 dni lub cały tydzień.

Po ustawieniu okresu przerwy na dowolną liczbę dni, nie można już zmienić decyzji. Jest to przydatna funkcja i szansa dla traderów na ponowną ocenę rynku i tego, co chcą zrobić w przypadku, gdy nie porusza się on po ich myśli.

3: Wybierz odpowiedni tryb – Cross Margin lub Izolowany

Kiedy handlujesz na Binance Margin, możesz skorzystać z dwóch trybów: Izolowanego lub Cross Margin. Oba z nich można wybrać na stronie głównej konta Binance Margin.

W przypadku trybu izolowanego w transakcji margin mogą być uwzględnione tylko określone pary handlowe. Jeśli chcesz handlować wieloma parami w tym samym czasie, musisz oworzyć kilka kont izolowanych.

Każda pozycja i para handlowa jest oddzielna. Jeśli więc potrzebujesz uzupełnić depozyt zabezpieczający, musisz zrobić to ręcznie. W przypadku likwidacji likwidowane są pozycje tylko z jednego izolowanego konta.

Z drugiej strony, zamiast pojedynczych pozycji, możesz otworzyć konto transakcyjne Cross Margin. W ten sposób możesz handlować na wielu pozycjach w tym samym czasie, korzystając z tego samego źródła lewarowanych funduszy. Ryzyko w tym przypadku jest większe, jednak również i potencjalne zyski.

Binance Funday Friday: Zarabiaj dodatkowe pieniądze z handlu margin

W każdy piątek Binance organizuje promocję Funday Friday. Traderzy Binance Margin mogą za jej pomocą zarobić dodatkowe pieniądze. Użytkownicy mogą otrzymać część udziału puli składającej się z 20% wszystkich opłat pobranych z tytułu transakcji margin.

Kto może wziąć udział w Funday Friday Binance?

Udział w promocji może wziąć każdy, pod warunkiem, że posiada już zweryfikowane konto Binance Margin, przeszedł weryfikację KYC (Know Your Customer), jego dzienny obrót wynosi 1000 BUSD, a dzienna zaciągnięta pożyczka jest nie mniejsza niż 100 BUSD

Jak odebrać nagrody za Binance Funday Friday?

Wypłaty w ramach Binance Funday Friday nie są dokonywane automatycznie. Bonusy są wypłacane dopiero po ich zażądaniu i wygasają, jeśli nie zostaną odebrane po 5 dniach.

Zasady i warunki programu Binance Funday Friday

 • Binance Funday Friday został uruchomiony 14 stycznia 2022 roku i odbywa się w każdy piątek. Uprawnieni traderzy mogą zarobić dodatkowo 20% opłat pobranych z tytułu transakcji margin.
 • W każdy piątek o godzinie 00:00 UTC + 8, Binance pobiera 20% z opłat transakcyjnych za transakcje margin. Z tego 5% pochodzi ze średniej pożyczonej kwoty, a 15% ze średniej wielkości obrotu.
 • Nagrody są wypłacane w BUSD.
 • 15% nagrody za wolumen obrotu pochodzi ze średniej wartości obrotu od godziny 16:00 (UTC) w poprzedni czwartek do godziny 16:00 (UTC) w czwartek poprzedzający każdy piątek.
 • Aby kwalifikować się do nagrody, minimalna kwota, którą musisz obracać, to 1000 BUSD każdego dnia. Górna granica to 50 000 BUSD.
  5% naliczane jest od średniej dziennej kwoty pożyczonej od godziny 16:00 (UTC) w poprzedni czwartek do godziny 16:00 (UTC) w czwartek przed każdym piątkiem.
 • Aby się kwalifikować, minimalna kwota, którą musisz pożyczyć dziennie, to 100 BUSD. Górna granica wynosi 100 000 BUSD.
  Całkowita opłata w wysokości 20% jest obliczana na podstawie powyższych danych oraz ceny par handlowych BUSD kwalifikujących się aktywów o godzinie 16:00 (UTC) w każdy piątek. (do czasu zakończenia promocji, choć Binance nie poinformowało, czy i kiedy to nastąpi).
 • Kwota pożyczki i wolumen obrotu każdego subkonta są wliczane do kwoty pożyczki i wolumenu obrotu konta nadrzędnego.


Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.