Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Ukraina blokuje emisję cyfrowych pieniędzy

Ukraina blokuje emisję cyfrowych pieniędzy

Wiadomości
24 lutego, 2022
421
wojna ukraina - rosja

Bank centralny Ukrainy tymczasowo zakazał emisji nowych pieniędzy elektronicznych i doładowywania cyfrowych portfeli gotówkowych.

Ukraiński rząd ogranicza podaż cyfrowego pieniądza

Zgodnie z czwartkowym komunikatem, bank centralny Ukrainy zawiesił działalność rynków walut elektronicznych w kraju. Wiadomość ta pojawia się po tym, jak prezydent Ukrainy Volodymyr Zelenski wprowadził stan wojenny w kraju po inwazji wojsk rosyjskich.

Narodowy Bank Ukrainy wprowadził dziś rano nowe zasady, w tym nakaz wstrzymania działalności emitentów pieniądza elektronicznego, wstrzymania uzupełniania e-portfeli pieniądzem elektronicznym oraz wstrzymania dystrybucji pieniądza elektronicznego do banków-emitentów. Pieniądz elektroniczny oznacza cyfrową gotówkę fiat używaną w różnych aplikacjach płatniczych i tradycyjnej bankowości.

Choć nie jest jasne, dlaczego bank centralny ograniczył emisję pieniądza elektronicznego, to prawdopodobnie jest to rozważny krok w celu ochrony ukraińskich systemów finansowych przed cyberatakami. Zapobiega też odpływowi kapitału w czasie kryzysu. Warto zauważyć, że rozporządzenie nie wspomina o kryptowalutach, które według ukraińskiego prawa są klasyfikowane jako “wirtualne aktywa”. Jednak powody, dla których ukraiński bank centralny wprowadził ograniczenia, prawdopodobnie odnoszą się również do cyfrowych aktywów.

Negatywne skutki na światowych rynkach finansowych

Inwazja militarna Rosji na Ukrainę negatywnie wpłynęła na rynki światowe, w tym na sektor kryptowalut, którego wartość w czwartek spadła o ponad 200 miliardów dolarów. Tymczasem rosyjski rubel wylądował na najniższych poziomach od 2016 roku w stosunku do dolara amerykańskiego.

Podczas gdy rząd ukraiński próbuje zapobiec odpływowi kapitału, rząd rosyjski wskazał, że może podjąć drastyczne kroki w związku z pojawiającymi się sankcjami gospodarczymi i doniesieniami o zamrożeniu przez kraje zachodnie zagranicznego kapitału rosyjskich obywateli.

Czytaj również:  Zakazanie Bitcoina jest jak zakazanie Internetu - mówi minister finansów Rosji

Nikolai Arefiev, deputowany Rosyjskiej Partii Komunistycznej do Dumy Państwowej, niższej izby Zgromadzenia Federalnego Rosji, powiedział NEWS.ru, że “rząd nie będzie miał innego wyboru, jak tylko przejąć wszystkie depozyty ludności”. Arefiev ocenił, że rosyjskie władze mogą potencjalnie skonfiskować około 60 bilionów rubli lub 750 miliardów dolarów swoich obywateli.Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.