Czy AMLD5 ograniczy blockchain?

Nie trzeba być specjalistą z dziedziny ekonomii, by wiedzieć, że rynek kryptowalut i technologia blockchain, muszą być w końcu uregulowane prawnie. W innym wypadku mogą być one początkiem końca światowej gospodarki, zaburzając definitywnie panujący porządek.
Zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Europie nie brakuje działalności i instytucji, które regularnie próbują wprowadzać nowe projekty, ustawy i ograniczenia względem kryptowalut. W USA możemy spotkać takie organizacje jak np. FATF, czy FinCen. W UE mamy do czynienia z piątą aktualizacją dyrektywy AML (AMLD5).
Co się zmieni? Otóż cyfrowe waluty mają podlegać zaostrzonym i przede wszystkim bardzo konsekwentny przepisom – podobnym do tradycyjnych środków finansowych, czyli walut FIAT. Oznacza to większą ilość kontroli giełd, stosunkowo wysokie opodatkowanie i konieczność przeprowadzenia przez przedsiębiorców uwierzytelnienia KYC/AML podczas nawet niewielkich płatności tokenami. Warto wspomnieć również o tym, że Unia Europejska tworzy bazę danych osób, które regularnie eksploatują zasoby wirtualnych środków płatniczych.
Lech Wilczyński (założyciel i CEO InPay) podsumował całą sytuację na jednej z grup dyskusyjnych w popularnym medium społecznościowym Facebook.
Strona popytowa może na tych zmianach znacząco ucierpieć od lutego. Nie wiem jeszcze jak branża sobie z tym poradzi i czy zmiany będą rzeczywiście dotkliwe aby wystarczająco ochłodzić rynek. Mimo tych ewidentnie negatywnych zmian wycena BTC może się zaskakująco obronić w nadchodzących latach. Presja inflacyjna fiatów będzie tak duża, że i tak może się bardziej opłacać trzymać część kapitału w bitcoinach. – pisownia oryginalna. Cały tekst dostępny tutaj.
Co według Was zmieni dyrektywa AMLD5? Czy będzie miała ona negatywny wpływ na rynek blockchain i opóźni jego rozwój? Zapraszamy serdecznie do dyskusji w komentarzach. Z przyjemnością poznamy zdanie każdego czytelnika.
Dodaj komentarz lub opinię
Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.