Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Procedury KYC oraz AML – co to i na czym polegają?

Procedury KYC oraz AML – co to i na czym polegają?

Poradniki
31 stycznia, 2020
2121
kyc_aml

Kiedy otwieramy konto osobiste bank poddaje dokładnej weryfikacji wszystkie nasze dane.  Nikogo z nas to nie dziwi, zdajemy sobie sprawę, że tego typu procedury są czymś normalnym. Załatwiając każdą sprawę czy formalność w instytucji bankowej, także jesteśmy weryfikowani bez względu czy dokonujemy wypłaty naszych oszczędności, czy staramy się o pożyczkę. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku giełdy kryptowalut.

Sława giełd kryptowalut

Giełdy kryptowalut cieszą się z roku na rok coraz większą sławą. Po kilku spektakularnych wzrostach Bitcoina coraz więcej osób szuka sposobu, by zarobić na kryptowalutach. Niestety giełdy te przyciągają nie tylko osoby o czystych zamiarach, które po prostu chcą podjąć ryzyko i zainwestować środki. Rynek ten obejmował działania anonimowe – jednak do czasu. Kiedy zauważono wzrost przestępczości finansowej, jaka miała miejsce na giełdach, które z powodu przepływów online nie wymagały podania danych, wtedy zmieniono nieco zasady. Wprowadzono procedury KYC (Know Your Customer) i AML (Anti Money Laundering).

Zmiany w celu zmniejszenia przestępczości – procedura KYC

Osoby odpowiedzialne za regulacje rynku finansowego wprowadzili działania, których celem jest przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom. Żeby to umożliwić, wprowadzono procedurę Know Your Customer. KYC umożliwia weryfikację danych osobowych klientów na rynku kryptowalut i nie tylko (głównie finansowym). Procedura ta wymaga podania podstawowych danych takich jak:

  • dane osobowe: nazwisko i imię
  • miejsce zamieszkania, adres
  • dla obywateli Polski PESEL
  • numer dowodu tożsamości
  • kraj pochodzenia, obywatelstwo

Znaczne ułatwienie weryfikacyjne stanowiło wprowadzenie podpisu elektronicznego, dzięki temu zyskaliśmy godne zaufania narzędzie, które w sposób pewny pozwala potwierdzić tożsamość w sieci. Na potrzeby systemu transakcji online działają jednak jeszcze inne narzędzia autoryzacyjne takie jak: biometryka czy system wideo, a także elektroniczne dokumenty.

Zbiór procedur AML

Anti Money Laundering jest to zbiór sposobów postępowania po to, by przeciwdziałać procederowi prania brudnych pieniędzy. Procedury te bardzo często są niejawne, osoby nie wiedzą, że są objęci działaniami procedury. AML skupia się na analizowaniu rynku kryptowalut i sprawdzaniu cech transakcji takich jak ich wartość, jak często są powtarzane oraz ich uczestników wraz z historią ich innych transakcji. Procedury te obejmują działalność na giełdzie kryptowalut na całym świecie, jednak poszczególne działania uzależnione są od obowiązującego w danym kraju, zgodnym z obywatelstwem osoby obserwowanej, przepisach.

Niestety zachowanie zasad bezpieczeństwa wymaga rezygnacji, przynajmniej fragmentarycznie z anonimowości. Najwyższe organy państwowe wymagają na osobach zarządzających rynkami kryptowalut monitorowanie transakcji zawieranych przez uczestników.Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.