Jaki wybrać najtańsze i najlepsze konto firmowe?
Konto dla firm to propozycja dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Jego głównym celem jest zapewnienie możliwości gromadzenia środków oraz stałego, swobodnego dostępu do nich. Co więcej, posiadanie tego typu rachunku jest łatwym sposobem na oddzielenie prywatnych pieniędzy od finansów firmowych. Dlaczego warto założyć oraz w jaki sposób wybrać najtańsze i najlepsze konto firmowe?
Konto dla firm – podstawowe informacje
Zgodnie z prawem, obowiązkiem posiadania tego typu konta objęte zostają przedsiębiorstwa, których wartość transakcji wynosi więcej niż 15 000 złotych. Konto dla firmy może jednak założyć każda osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (lub działalność zarobkową na własny rachunek). Najważniejszym warunkiem, jaki należy spełnić, aby je otworzyć jest zarejestrowanie swojej działalności w CEiDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Podczas zawierania umowy pomiędzy klientem a bankiem należy bowiem podać nie tylko dane osobowe osoby otwierającej konto, ale także numer NIP – firma musi być więc oficjalnie prowadzona. Do jakich celów wykorzystywane jest konto firmowe? W dużym skrócie, do prowadzenia firmy od strony finansowej, a więc m.in. wypłacania wynagrodzenia pracownikom, opłacania składek ZUS lub należności podatkowych.
Ile wynoszą opłaty za prowadzenie konta firmowego?
Konto dla firm to jeden z niewielu produktów bankowych, którego darmowe posiadanie jest niemalże niemożliwe – nawet w przypadku małych firm. Zazwyczaj oferowane są limity, po których przekroczeniu pobierane są opłaty. Limity te są jednak na tyle niskie (przykładowo, możliwość wykonania pięciu w pełni darmowych przelewów w miesiącu), że nie ciężko jest je przekroczyć. Zdecydowanie można uznać to za największy minus tego produktu bankowego. Tuż przed otwarciem konta warto jest zatem zapoznać się z “Tabelą opłat i prowizji”, która jest dostępna na stronie internetowej każdego banku.
Usługi dodatkowe
Większość banków proponuje także usługi dodatkowe, które można uruchomić w ramach prowadzenia konta. Mowa tutaj m.in. o “podpięciu” konta walutowego (najczęściej w euro lub dolarach amerykańskich) lub wydanie karty wielowalutowej, dostęp do aplikacji mobilnej i bankowości internetowej lub możliwość założenia oddzielnych sub-kont. Decydując się na usługę dodatkową, należy być jednak ostrożnym, ponieważ jej uruchomienie może wiązać się z nieoczekiwanymi kosztami.
Jak wybrać najtańsze i najlepsze konto dla firmy?
Bez względu na typ konta, zawsze powinno ono być najlepiej dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta. W przypadku konta firmowego, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim cel, do którego będzie ono wykorzystywane. Istnieje bowiem szereg usług w ramach obsługi konta (np. posiadanie karty), z których można zrezygnować, aby uniknąć dodatkowych opłat. Jeśli natomiast chodzi o sam wybór najlepszego banku, który będzie w stanie zaoferować najtańszy produkt bankowy – w tym przypadku warto skorzystać z rankingów internetowych (np. ranking konto firmowe – bankowe-konto.pl). Są one nie tylko doskonałym źródłem najnowszych informacji dot. wszystkich polskich banków (m.in. warunki i koszty związane z prowadzeniem konta, wady i zalety), ale za ich pośrednictwem można także poznać opinie klientów. Biorąc pod uwagę wszystkie informacje, konto firmowe jest polecane głównie dla osób posiadających większe przedsiębiorstwa.
Dodaj komentarz lub opinię
Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.