Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Wady i zalety pożyczek konsolidacyjnych

Wady i zalety pożyczek konsolidacyjnych

Komunikaty firm
12 lutego, 2020
2771
shutterstock_519349576

Jednym z ciekawszych rozwiązań finansowych dostępnych na rynku pożyczek pozabankowych jest pożyczka konsolidacyjna, która reklamowana jest jako sposób na wyjście z długów. Jest to pożyczka skierowana do osób mających trudności z regularną spłatą swojego zadłużenia i ma na celu pomoc w rozwiązaniu kłopotów finansowych, dzięki połączeniu wszystkich bieżących należności w jedną, wygodniejszą do spłacenia ratę.

W ramach pożyczki konsolidacyjnej pożyczkobiorca otrzymuje dodatkowe pieniądze na konkretny cel, czyli spłatę zadłużenia. W wielu przypadkach to pożyczkodawca przekazuje przyznane środki bezpośrednio do wierzycieli w imieniu swojego klienta. W celu zapewnienia zadłużonej osobie możliwości łatwiejszej spłaty takiego zobowiązania dzielone jest ono na niższe raty rozłożone w dłuższym okresie czasu. Taką pożyczkę można wykorzystać do ustabilizowania swojej sytuacji finansowej, warto jednak pamiętać, że przy braku ostrożności, może ona również prowadzić do dodatkowych kłopotów.

Łatwy proces pożyczkowy

Największą zaletą pożyczek konsolidacyjnych jest łatwość, z jaką można dostać takie środki. Cały proces pożyczkowy odbywa się za pośrednictwem Internetu, nie trzeba więc nawet wychodzić z domu. W dodatku wymagania stawiane przed klientami są dużo bardziej elastyczne niż te, z jakimi można spotkać się w placówce bankowej. Dlatego nawet osoby, które spotkały się już z odmową ze strony banku, w dalszym ciągu mają szansę na otrzymanie pieniędzy w instytucji pozabankowej. Dodatkowym udogodnieniem dla pożyczkobiorców jest fakt, że na rynku pożyczkowym dostępnych jest wiele różnorodnych ofert. Dzięki temu możliwe jest wybranie takiej, która oferuje najkorzystniejsze warunki, szczególnie pamiętając o LoanScouter i podobnych narzędziach, które pozwalają na szybkie porównanie wszystkich opcji.

Pomoc w wyjściu z długów

Wiele osób żyje od wypłaty do wypłaty i nie ma możliwości odłożenia pieniędzy do wykorzystania na czarną godzinę. W takiej sytuacji każdy nagły wydatek i nowe zobowiązanie może doprowadzić do problemów ze stabilnością finansową. Od tego momentu do wpadnięcia w spiralę zadłużenia jest już bardzo prosta droga. Z każdą kolejną miesięczną ratą do spłaty sytuacja pożyczkobiorcy staje się coraz trudniejsza, dlatego skorzystanie w takiej chwili z konsolidacji zobowiązań może być skutecznym sposobem na uniknięcie odsetek i kar umownych wynikających z przekroczenia terminów. Dzięki temu rozwiązaniu nie tylko spłacanie comiesięcznych należności będzie łatwiejsze, ale też samo wyjście z długów stanie się możliwe.

Ryzyko zwiększenia zadłużenia

Należy jednak pamiętać, że pożyczka konsolidacyjna, tak jak każda inna pożyczka, niezależnie czy jest ona pozabankowa, czy bankowa, związana jest z dodatkowymi kosztami. Trzeba liczyć się więc z tym, że decydując się na skorzystanie z takiej oferty, jest się zobowiązanym nie tylko do spłaty aktualnego zadłużenia, ale też pokrycia wszystkich opłat wynikających z udzielenia takiej pożyczki. Wszystko to sprawia, że pomimo zmniejszenia się miesięcznych wydatków przeznaczanych na uregulowanie zadłużenia, całkowita kwota do zwrotu staje się większa.

Wyższe koszty

Ponieważ pożyczki pozabankowe przyznawane są nawet osobom, które nie mogą liczyć na podobne środki ze strony banku, związane są one często z większym ryzykiem. W celu zabezpieczenia swojej sytuacji firmy pożyczkowe mogą naliczać wyższe opłaty. Stąd też kredyt konsolidacyjny udzielony przez bank, mimo że stawiający przed kredytobiorcą dużo bardziej wymagające warunki, może charakteryzować się jednak atrakcyjniejszymi warunkami.

Nie zawsze możliwe jest ograniczenie swoich wydatków na tyle, by zaoszczędzone w ten sposób pieniądze pozwoliły na spłatę zadłużenia, w takiej sytuacji pożyczka gotówkowa może okazać się bardzo pomocna. Jednak przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z podobnego rozwiązania należy dobrze rozważyć wszystkie za i przeciw oraz zastanowić się, czy faktycznie będzie to przydatne w rozwiązywaniu problemów z płynnością finansową.



Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.