Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Jak kopać / zdobyć bitcoiny?

Jak kopać / zdobyć bitcoiny?

Kopanie kryptowalut Poradniki
26 października, 2019
2941
kopanie bitcoinów

Zanim rozpoczniesz wydobywać Bitcoina, warto dowiedzieć się, co naprawdę oznacza termin “kopanie bitcoinów”. Pomoże Ci to w zrozumieniu całego procesu i pozwoli na rozpoczęcie przygody, związanej z zarabianiem na zabezpieczaniu największej sieci rozproszonej na świecie. W tym artykule poruszymy kilka kwestii związanych z poruszanym tematem i postaramy się odpowiedzieć na pytania:

  • Jak kopać bitcoiny na profesjonalnym sprzęcie
  • Czy kopanie bitcoinów w domu jest opłacalne
  • Czy trzeba posiadać specjalne koparki
  • Jak zdobywać BTC za pomocą darmowych zrzutów kryptowalut i kraników (tzw. faucet)

Na początku warto zaznaczyć, że kopanie bitcoinów jest w pełni legalne i odbywa się za pomocą komputerów oraz specjalistycznych jednostek, zwanych ASIC. Co prawda, kopanie bitcoinów w domu, na zwykłej jednostce PC lub laptopie może się okazać nieopłacalne bądź powolne, jest to nadal możliwe np. za pomocą specjalistycznego oprogramowania Cudo Miner, optymalnie działającego w tle i nie wpływającego w sposób znaczący na działanie komputera. Osoby bądź firmy, interesujące się tematem kopania bitcoinów na poważnie (myśląc w kategoriach inwestycji), powinny zwrócić uwagę na specjalistyczne układy ASIC np. Antminer, które obecnie są używane do wydobywania BTC na większą skalę.

Proces kopania bitcoin polega tak na prawdę na zaangażowaniu jednostek liczących (komputery, wysokowydajnościowe procesory czy układy ASIC) w weryfikację haszu SHA256 (zaszyfrowanego zapisu kryptograficznego) w celu zatwierdzenia transakcji Bitcoin i zapewnienia wysokiego bezpieczeństwa dla publicznej księgi sieci Bitcoin (tzw. blockchain). Dowiedz się więcej na temat kopania kryptowalut.

Prędkość, z jaką wydobywa się Bitcoin jest mierzona w haszach na sekundę (h / s)

Sieć Bitcoin rekompensuje górnikom ich wysiłek i zainwestowane pieniądze, “uwalniając” na rynek nowe jednostki waluty (których ilość jest ograniczona) tym, którzy dostarczają potrzebną moc obliczeniową. Ponadto górnicy otrzymują wynagrodzenie z tytułu opłat transakcyjnych, które są pokrywane przez użytkowników Bitcoina podczas dokonywania transferów.

Nagroda, jaką otrzymują górnicy z tytułu kopania bitcoinów jest w dużej mierze uzależniona od wielkości dostarczanej mocy obliczeniowej. Im wydajniejszym sprzętem dysponują górnicy, tym wyższa szansa na większe zarobki.

Jak kopać bitcoiny?

Jeżeli chcesz traktować kopanie bitcoinów jako poważną inwestycję, koniecznie musisz zainteresować się kwestią obecnej opłacalności profesjonalnego wydobywania bitcoinów. Niestety, fluktuacje na rynku kryptowalut potrafią spowodować sytuację, w której koszta wydobycia (zakup i modernizacja sprzętu, koszt energii elektrycznej) okażą się większe, aniżeli przychód z inwestycji. Zazwyczaj warto kopać bitcoiny, gdy na rynku występuje trend wzrostowy i ceny kryptowalut są na wysokim poziomie. Gdy cena BTC znajduje się w dużym dołku, może dojść do sytuacji w której koszta samej energii elektrycznej, potrzebnej na zasilenie sprzętu, będą wyższe od wartości otrzymanego urobku.

Jeżeli dojdziesz do wniosku, że jednak warto rozpocząć kopanie bitcoin, to zainteresuj się dalszą częścią artykułu. Jeżeli zastanawia Cię temat amatorskiego kopania kryptowaluty w domu – na komputerze lub laptopie, to zainteresuj się oprogramowaniem Cudo Miner. Na końcu artykułu poznasz również prosty sposób na pozyskiwanie darmowych kryptowalut, angażując jedynie kilka minut pracy.

Czytaj również:  MicroStrategy kupiła 301 BTC za 6 mln USD

Krok 1 – Zdobądź najlepszy sprzęt górniczy.

Skup się na wydajnych układach ASIC, które zostały specjalnie stworzone do kopania BTC.

Na świecie istnieje jedynie kilku producentów tworzących urządzenia tego typu. Za największego z nich uchodzi Bitmain, Chińska firma która praktycznie zmonopolizowała ten rynek. Firmami, która również zajmują się produkcją wysokowydajnych jednostek do kopania bitcoinów są Canaan, AsicMiner czy MicroBT.

Wspomniane układy ASIC są dostępne do kupienia na Allegro, w serwisie Amazon bądź sklepach producenckich. Najnowsze modele są zazwyczaj dostępne jedynie w przedsprzedaży, na stronach oficjalnego sklepu producenta.

Przykładowe jednostki ASIC

BitmainAntminer S17+

Bitmain Antminer S17+

Premiera: Grudzień 2019

Pobór prądu: 2920W

Moc obliczeniowa: 73Th/s

60Th/s

StrongU STU-U8 Pro

Premiera: Sierpień 2019

Pobór prądu: 2800W

Moc obliczeniowa: 60Th/s

MicroBT Whatsminer M20S

Premiera: Sierpień 2019

Pobór prądu: 3360W

Moc obliczeniowa: 68Th/s

Krok 2 – podłącz się do odpowiedniego “poola”

Kiedy skomplementujesz i skonfigurujesz potrzebny sprzęt, zalecane jest dołączenie do tzw. basenu wydobywczego Bitcoin (ang. “pool”). Baseny wydobywcze Bitcoin to nic innego, jak grupy górników Bitcoin, którzy wspólnie pracują nad rozwiązaniem bloku i dzielą się jego nagrodami.

Jako, że zarobki z kopania nie zależą bezpośrednio jedynie od dysponowanej mocy obliczeniowej, ale także od szczęścia, zaleca się dołączanie do basenów wydobywczych. Zwiększy to prawdopodobieństwo otrzymania nagrody z tytyłu kopania bitcoin. Działając w pojedynkę, może dojść do sytuacji, że pomimo uruchomionego sprzętu 24 godziny na dobę, przez okres kilku miesięcy nie uda się otrzymać żadnego wynagrodzenia. Korzystając z “poola” dzielisz się nagrodą z innymi, jednak otrzymujesz ją w miarę systematycznie. Listę największych basenów bitcoin znajdziesz pod adresem https://btc.com/stats/pool

Jak kopać bitcoiny w domowych warunkach?

O tej kwestii już wspomnieliśmy powyżej, jednak poświęcimy jej osobny akapit. Obecnie, w czasach gdy rynek kopania kryptowalut został zdominowany przez gigantyczne kopalnie i wysokowydajnościowe jednostki obliczeniowe, kopanie bitcoina w domu jest nieopłacalne. Wyjątkiem jest amatorskie wydobywanie kryptowalut za pomocą specjalistycznego oprogramowania, np. Cudo Miner, jednak należy mieć świadomość, że przychody z takiej działalności nie pozwolą na zakup ekskluzywnej wycieczki, czy sportowego auta.

Jak zdobywać darmowe bitcoiny?

Kraniki Bitcoin (faucety)

Bitcoiny można kopać, kupować na giełdach oraz… otrzymywać za darmo. W internecie istnieje wiele stron tzw. “faucetów” (z ang. kraników), które w zamian za możliwość wyświetlania reklam, nagradzają użytkowników małymi częściami BTC. Rejestrując się na wielu z nich i jednocześnie zbierając Satoshi (małe części bitcoina) na każdej po kolei, można zebrać zadowalającą kwotę. Oczywiście warto patrzyć w przyszłość, bowiem istnieje możliwość, że zebrane w “kranikach” bitcoiny za kilka lat osiągną dużą wartość.

Airdropy

Airdropy są nierozłącznym elementem marketingu projektów kryptowalutowych. Wiele firm, w ramach promocji swojego projektu, rozdaje monety pomiędzy użytkownikami, którzy wyrazili na to chęć. W przeszłości miało miejsce wiele ciekawych airdropów, w których można było zdobyć bezpłatne kryptowaluty o wartości nawet $100. Aktualnie trwające akcje airdrop zawsze znajdziesz w naszym portalu – zakładka darmowe kryptowaluty.Jeden komentarz

  • m
    maciek95

    Interesujący artykuł, tym bardziej kwestia jak zbierać bitcoiny. Nawet nie wiedziałem że istnieje możliwość otrzymania krypto za free 😀 Muszę się zainteresować tematem. Swoją drogą, czy ktoś z Was spotkał się z kopaniem przy użyciu programu o nazwie GamerHash? – reklamują go głównie pośród graczy. Podobno można kopać bitcoin na zwykłym komputerze podczas grania czy oglądania filmów.

Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.