Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Dlaczego wielu podatników rezygnuje z możliwości otrzymania zwrotu podatku z zagranicy?

Dlaczego wielu podatników rezygnuje z możliwości otrzymania zwrotu podatku z zagranicy?

Komunikaty firm
14 października, 2021
460
[Resizer.in]-616869a463a94

Choć rodaków pracujących przynajmniej przez kilka miesięcy w roku poza granicami kraju nie brakuje, to jednak niewielu z nich decyduje się odzyskać należny, nadpłacony podatek dochodowy. Jakie są powody takiego stanu rzeczy? Dlaczego warto ubiegać się o zwrot podatku z zagranicy?

Zbyt krótki czas pracy

Wielu podatników twierdzi, że u zagranicznego pracodawcy byli zatrudnieni jedynie przez krótki okres czasu, zatem zwrot podatku w ogóle im nie przysługuje. Tymczasem okazuje się, że nawet osoby, które przepracowały zagranicą kilka tygodni, mogą liczyć na zwrot pewnej kwoty podatku. Wszystko dlatego, że stawki podatkowe, które stosuje się do rozliczenia w krajach europejskich, często są wyższe niż w Polsce. Z tego właśnie powodu pracodawca odprowadza za nas zawyżony podatek dochodowy. W praktyce nie ma większego znaczenia, jak długi mamy staż pracy poza granicami kraju – zawsze warto upewnić się, czy nie przysługuje nam zwrot podatku.

Zbyt skomplikowane procedury

Faktem jest, że ubieganie się o zwrot nadpłaconego zagranicą podatku nie jest proste. Szczególną trudność może sprawiać bariera językowa oraz przepisy podatkowe, które są inne, niż nasze krajowe. W związku z tym podatnicy często boją się, że zagraniczne urzędy będą wzywać ich do wyjaśnień, których udzielić nie będą potrafili. Dodatkowo samodzielne wypełnienie wniosku oraz zebranie niezbędnej dokumentacji rzeczywiście może okazać się trudne. Niemniej jednak w takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy na co dzień zajmują się kwestiami zwrotu podatku. Bez względu na to, czy chodzi o zwrot podatku Austria, czy też z innego kraju europejskiego, osoby z odpowiednią wiedzą oraz doświadczeniem z pewnością będą mogły nam pomóc. W większości przypadków są one w stanie dopełnić naprawdę wielu obowiązków, dlatego też sam na barkach podatnika spoczywa jedynie dostarczenie niezbędnej, wymaganej przez dany kraj dokumentacji. Szukając biura, które podejmie się obsługi klienta, chcącego uzyskać zwrot podatku, warto zapoznać się z ofertą Holandia.org.

Nieopłacalność

Podatnicy rezygnują z możliwości ubiegania się o zwrot podatku dochodowego sądząc, iż jest to zwyczajnie nieopłacalne. Wielu z nich uważa bowiem, że uzyskają niskie kwoty zwrotu, podczas gdy samo ubieganie się o nie będzie bardzo kosztowne. Okazuje się jednak, że nie do końca jest to prawdą. Podatnicy bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego, że przysługuje im zwrot podatku w wysokości nawet kilku tysięcy złotych – choć wiele zależy oczywiście od ich wynagrodzenia, czyli kwoty, od której obliczany był podatek dochodowy. Co prawda, jeśli korzystamy z pomocy biura rozliczeń, będziemy zobowiązani opłacić fakturę, którą nam wystawi. Niemniej jednak okazuje się, że i tak warto ubiegać się o zwrot podatku z jego pomocą. Finalnie bowiem w naszym portfelu pozostanie całkiem spora suma do rozdysponowania. Rezygnując z ubiegania się o zwrot nadpłaconego podatku, możemy stracić wiele. Co ważne, o sam zwrot można ubiegać się nawet do kilku lat wstecz, dlatego zawsze dowiedzieć się, w jakich konkretnie przypadkach będzie nam on przysługiwał.Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.