Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Zasady rozliczania kryptowalut w PIT — co musisz o nich wiedzieć?

Zasady rozliczania kryptowalut w PIT — co musisz o nich wiedzieć?

Komunikaty firm
8 lutego, 2022
455
Business concept with copy space. Office desk table with pen focus and analysis chart, computer, notebook, cup of coffee on desk.Vintage tone Retro filter, selective focus.

Obecnie bitcoin i inne kryptowaluty traktowane są przez Urząd Skarbowy jako waluty wirtualne. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody osiągnięte z ich sprzedaży trzeba rozliczyć. W tym celu wykorzystuje się formularz PIT-38. Jak go wypełnić i jakie są zasady rozliczania kryptowalut? Podpowiadamy.

Kiedy należy rozliczać się się z kryptowalut?

Każda osoba, która dokonuje zakupu, sprzedaży, zamiany lub nabywa dobra i usługi przy użyciu kryptowalut ma obowiązek rozliczenia tych transakcji. W sytuacji, kiedy w danym roku podatkowym dokonano wyłącznie zakupu kryptowaluty, również należy wypełnić PIT i wykazać w zeznaniu podatkowym poniesione koszty. Rozliczenie kryptowalut dokonywane jest na formularzu PIT-38. Deklarację taką należy złożyć do końca kwietnia kolejnego roku. 

W przypadku kryptowalut nabytych lub sprzedanych w 2021 formularz taki należy uzupełnić i dostarczyć do Urzędu Skarbowego do 2 maja 2022 roku. Wysokość podatku od dochodu z kryptowalut wynosi 19%. Dochód jest tutaj rozumiany jako różnica między przychodem a kosztami.

W jaki sposób uzupełnić PIT-38?

Rozliczenie PIT jest bardzo proste. Warto w tym celu skorzystać z darmowego oprogramowania dostępnego na stronie Podatnik.info, które krok po kroku w ciągu zaledwie kilku minut przeprowadzi nas przez cały proces wypełnienia deklaracji podatkowej, a następnie umożliwi nam wysłanie jej drogą elektroniczną do wybranego Urzędu Skarbowego. 

Aby wypełnić PIT-38 należy podać swoje dane, adres zamieszkania, PESEL, a także wybrać właściwy sobie Urząd Skarbowy. W polu 34 wpisać uzyskany w ubiegłym roku podatkowym przychód z tytułu odpłatnego zbycia kryptowalut. Zaś w polu 35 wpisać kwalifikowane koszty poniesione w poprzednim roku podatkowym. Jeżeli wykazujemy nadwyżkę kosztów, to wartość tę wprowadzamy do pola 36. Dochód wyliczany jest jako różnica między wartością wskazaną w polu 34 a sumą kwot z rubryk 35 i 36. Jeżeli wartość ta jest dodatnia, wówczas będzie stanowić dochód, jeśli zaś ujemna będzie stanowiła nadwyżkę kosztów.

Jakie są zasady rozliczania kryptowalut w PIT?

Choć rozliczanie kryptowalut za pomocą formularza PIT jest prostą czynnością, to trzeba pamiętać o kilku aspektach. Przede wszystkim zarówno przychody jak i koszty wynikające z obrotu kryptowalutami można sumować w deklaracji tylko z przychodami/kosztami, które są uzyskiwane z innych kryptowalut. Nie należy ich łączyć z przychodami i kosztami np. ze sprzedaży akcji. To samo dotyczy dochodu. Nie ma również możliwości odliczania tych wirtualnych walut w ramach działalności gospodarczej.Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.