Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Czy bitcoin i inne kryptowaluty są legalne?

Czy bitcoin i inne kryptowaluty są legalne?

Bitcoin Wiadomości
21 października, 2020
1483
coin-5282271_1280

Kwestia legalności inwestowania i obrotu kryptowalutami zastanawia nie tylko osoby, które chcą zacząć inwestycje, ale także wielu inwestorów z nawet kilkuletnim doświadczeniem, ponieważ wśród nich również można spotkać osoby niemające pewności, czym w świetle prawa są Bitcoiny i inne wirtualne waluty. Co trzeba wiedzieć o statusie prawnym kryptowalut?

Bitcoin i kryptowaluty, a prawo

Bitcoin to najpopularniejsza na świecie kryptowaluta, która od innych różni się wieloma cechami, w tym przede wszystkim swoją wartością. Jednak przez prawo każda kryptowaluta jest traktowana i interpretowana jednakowo. Większość krajów na świecie (ok. 100) umożliwia legalną działalność związaną z BTC. Do grupy tych państw należy również Polska. Główną różnicą pomiędzy nimi jest stopień kontrolowania i ilość dokumentów prawnych, które opisują sferę działalności i możliwości inwestorów. Bitcoin jest legalny na terenie całej Unii Europejskiej, a także w USA, Rosji, Kanadzie i wielu innych państwach odgrywających ważną rolę w światowej ekonomii. Na dany moment w Polsce nie został wprowadzony żaden przepis dokładnie regulujący status prawny kryptowalut, a jak wiadomo „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”. Wprowadzone zostały jednak przepisy, które dotyczą opodatkowania VAT. Obrót Bitcoinami i innymi kryptowalutami jest zwolniony z tego obciążenia podatkowego na terenie UE oraz w naszym kraju.

Bitcoin w Polsce – czy to legalne?

Oficjalnie Bitcoin wciąż nie został uznany przez Ministerstwo Finansów za środek płatniczy. Nie oznacza to jednak, że prawo zabrania prowadzenia działalności kryptowalutowej lub inwestowania na rynku. Z drugiej strony sprzedaż BTC oraz innych kryptowalut jest opodatkowana, dlatego inwestorzy muszą pamiętać o konieczności rozliczenia się z fiskusem i zapłaceniem podatku. Mimo że status kryptowalut nie jest określony przez Polskie prawo, zostały przyjęte i opublikowane akty z ustawy z dnia 1.03.2018, która dotyczyła przeciwdziałaniu finansowania terroryzmu i prania brudnych pieniędzy. W tekście ustawy po raz pierwszy można było spotkać określenie „kryptowaluty”. W związku z wprowadzeniem nowych przepisów, na giełdy kryptowalutowe nałożono wiele nowych obowiązków, w tym m.in. otrzymanie zezwoleń na prowadzenie takiej działalności. Nie dotyka to jednak samych inwestorów – można posługiwać się kryptowalutami jak legalną walutą i prowadzić działalność gospodarczą z nimi związaną.

Podatek od kryptowalut 

Jeśli kryptowaluty nie są uznawane za pełnoprawny środkek płatniczym, więc wymiany kryptowaluta-kryptowaluta nie wymaga płacenia podatku od zysku. Podatek trzeba zapłacić w przypadku wymiany Bitcoina lub innej kryptowaluty na usługi, towar lub środek płatniczy (np. złotówki). Konieczność zapłacenia podatku reguluje akt prawny obowiązujący od 1.01.2019 roku. Stawka podatku dochodowego w przypadku transakcji związanych z walutami wirtualnymi wynosi 19%. Ustawa definiuje dochody z handlu kryptowalutami jako sumę będącą różnicą między zsumowanymi przychodami a kosztami uzyskania tych przychodów. Informacje te trzeba umieścić w zeznaniu podatkowym (zobacz jak rozliczyć kryptowaluty).

Źródła:



Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.