Microsoft po cichu zamyka blockchain Azure

Microsoft po cichu zamyka blockchain Azure

Wiadomości
14 maja, 2021
822
microsoft

Microsoft wyłącza swoją korporacyjną usługę Azure Blockchain Service 10 września i nie będzie akceptował żadnych nowych wdrożeń od razu, bez podania oficjalnego uzasadnienia.

Duzi klienci korporacyjni, którzy korzystają z Azure Blockchain, to między innymi J.P. Morgan, GE Aviation, Singapore Airlines, Starbucks i Xbox.

Ogłoszenie zostało dokonane w mało precyzyjnym poście na stronie dokumentacji Microsoft w poniedziałek, informując wszystkich obecnych klientów do migracji do alternatywnych usług. ConsenSys Quorum Blockchain Service był jedyną propozycją, a założyciel i dyrektor generalny ConsenSys Joseph Lubin z zadowoleniem przyjął uciekinierów z Azure:

Rozszerzenie naszej relacji z Microsoftem pomaga organizacjom skorzystać z ConsenSys Quorum i wsparcia klienta Quorum, aby zaoferować użytkownikom zarządzaną usługę blockchain klasy korporacyjnej, którą można bez wysiłku skonfigurować i wdrożyć.

Zbliżające się zamknięcie zostało bardziej publicznie nagłośnione poprzez wpis na Twitterze w dniu 12 maja opublikowany przez architekta Azure Toma Kerhove.

Czym jest Microsoft Azure?

Microsoft’s Azure Blockchain ma sześć lat i rozwinął się z usługi w stylu sandbox w 2015 roku na Ethereum we współpracy z ConsenSys. Pod koniec 2019 został zaoferowany jako w pełni zarządzana Blockchain-as-a-Service, lub BaaS. Pierwotnym celem Microsoftu dla Azure było stworzenie certyfikowanego rynku blockchain, dającego klientom „możliwość odkrywania technologii blockchain i usług o wartości dodanej”.

Pomimo stwierdzenia, że żadne nowe wdrożenia nie będą akceptowane w usłudze, Microsoft nie usunął jeszcze strony Azure oferującej nowym użytkownikom możliwość zarejestrowania się za darmo.

Microsoft wysyłał mieszane wiadomości wokół swojego stanowiska wobec kryptowalut i blockchain, z prezesem Bradem Smithem twierdzącym na początku tego roku, że międzynarodowa firma nie była nawet w najmniejszym stopniu zainteresowana zabawą w Bitcoina. Jednak pod koniec marca firma opublikowała ankietę online, w której zapytała klientów, jak prawdopodobne byłoby użycie Bitcoin do zakupów w sklepie Xbox Games Store.

Jest to jedno z pierwszych dużych rozwiązań blockchain dla przedsiębiorstw, które zamknęło swoje drzwi. Nie jest jednak prawdopodobne, aby oznaczało to koniec komercyjnej adopcji blockchaina, ponieważ IBM, ConsenSys, Hyperledger, Amazon i Huawei oferują alternatywne rozwiązania.

 

 Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.