Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Kiedy warto skorzystać z usług kancelarii radców prawnych?

Kiedy warto skorzystać z usług kancelarii radców prawnych?

Komunikaty firm
9 listopada, 2021
585
kancelaria

W razie problemów natury prawnej nie warto podejmować niektórych decyzji czy działań samodzielnie. W wielu przypadkach nie poradzimy sobie bez wsparcia. Mamy dwie możliwości: możemy zasięgnąć porady radcy prawnego lub udać się do adwokata. Które z tych rozwiązań jest dla nas korzystniejsze? Z jakimi zagadnieniami lepiej zwrócić się do kancelarii radców prawnych, z jakimi zaś do kancelarii adwokackiej? Sprawdźmy.

Radca prawny i adwokat – czy to to samo?

Na początek trochę teorii. Osoby, które wcześniej nie miały potrzeby korzystania z usług radców prawnych oraz adwokatów, czasami nie są świadome, że ich działalność skupia się na nieco innych zagadnieniach.

I radca prawny, i adwokat mogą świadczyć pomoc prawną. Podstawowa różnica tkwi w formie wykonywania zawodu. Radcę prawnego można zatrudnić w firmie na podstawie umowy o pracę. Adwokat to z kolei osoba prowadząca indywidualną działalność gospodarczą. Może być też wspólnikiem spółki. Poza tym podstawę prawną ich działalności stanowią inne ustawy. Z punktu widzenia klienta obie profesje bardzo niewiele różnią się od siebie.

Radca prawny a adwokat – do kogo się udać?

I radca, i adwokat mogą udzielić porady prawnej – zarówno klientowi indywidualnemu, jak i przedsiębiorcy. Oprócz tego napiszą pozew w danej sprawie i będą reprezentować swojego klienta przed sądem. Od stosunkowo niedawna – bo od 2015 roku – radcy prawni zajmują się też sprawami karnoskarbowymi. Wcześniej leżało to jedynie w kompetencjach adwokatów.

Czy zatem to obojętne, do kogo udamy się po wsparcie prawne? Niekoniecznie. Często zdarza się, że kancelaria radców prawnych ma większe doświadczenie z zakresu prawa rodzinnego, spadkowego, cywilnego czy gospodarczego. Na pewno docenimy kompetencje radców w zakresie zamówień publicznych. Z czego to wynika? W procesie edukacji radca prawny nabywa ogromną wiedzę dotyczącą m.in. obsługi przedsiębiorców i firm. Jego pomoc okazuje się nieoceniona jeszcze przed założeniem spółki czy stowarzyszenia, np. na etapie rejestracji w KRS, ale także później – już podczas prowadzenia działalności.

Można powierzyć mu także sprawy związane z windykacją należności oraz dotyczące postępowania egzekucyjnego. Kancelaria radców prawnych — jako jednostka współpracująca z firmami — często obsługuje też zagadnienia z zakresu prawa pracy. Innymi słowy, radcy prawni to specjaliści o szerokich możliwościach.

Ponadto wiele tego typu kancelarii specjalizuje się w konkretnych branżach. Są to sektory, takie jak budownictwo, nieruchomości, nowoczesne technologie, transport, bankowość czy fundusze inwestycyjne. Pamiętajmy o tym, jeżeli szukamy profesjonalistów ze znajomością konkretnej tematyki.

Nie oznacza to jednak, że adwokaci nie zajmują się wymienioną tematyką! Adwokat w trakcie swojej praktyki też może nabyć szeroką wiedzę dotyczącą wszystkich wyżej wymienionych zagadnień, ale w praktyce kojarzymy go przede wszystkim z prawem karnym. Jeżeli więc nasz problem dotyczy właśnie tego pola, nie wahajmy się zwrócić się po pomoc adwokata.

Z drugiej strony świetnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług kancelarii prawnej, w której pracują zarówno radcy, jak i adwokaci. Dzięki temu zyskasz pewność, że Twoją sprawą zajmą się profesjonaliści.

Czy warto skorzystać z porady prawnej?

Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy radca prawny jest osobą, do której chcemy skierować się po wsparcie, możemy zacząć od jednorazowej porady prawnej. Kiedy to dobre wyjście? Na pewno w przypadku spraw administracyjnych, związanych z założeniem działalności gospodarczej czy dochodzeniem zapłaty wierzytelności. Ponadto radca poinformuje nas o ewentualnych skutkach podjętych działań czy zwróci naszą uwagę na niesprzyjające zapisy, jednocześnie chroniąc przed podjęciem niekorzystnej decyzji.

Kancelaria radców prawnych czy adwokacka? Aktualnie kompetencje obu jednostek są do siebie bardzo zbliżone. Warto jednak mieć na uwadze, że w ciągu swojej praktyki radcy prawni prawdopodobnie zdobyli wiedzę i doświadczenie z nieco innych dziedzin i zagadnień, adwokaci zaś praktykowali na nieco innych polach. Zanim więc podejmiemy decyzję, sprawdźmy, w czym specjalizuje się dana firma.Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.