Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Chia – czym jest i w jaki sposób ją wykopać?

Chia – czym jest i w jaki sposób ją wykopać?

Kopanie kryptowalut
31 października, 2022
265
Crypto coins on gold background

Rosnąca popularność kryptowalut sprawiła, że na rynku regularnie pojawiają się nowe coiny, czego przykładem może być Chia. Czym się ona wyróżnia? W jaki sposób można ją wydobywać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest Chia?

Chia to kryptowaluta stworzona przez Brama Cohena, która zadebiutowała w marcu 2021 roku. Jest ona oparta na technologii łańcuchu bloków o otwartym kodzie źródłowym. W odróżnieniu od Bitcoina oraz innych kryptowalut wydobywanie Chia nie odbywa się poprzez mining, ale farming, czyli uprawę. Opiera się zatem na ilości miejsca udostępnianego na dysku twardym, a nie mocy obliczeniowej, która jest niezbędna w przypadku innych kryptowalut. W efekcie Chia uznawana jest za ekologiczną kryptowalutę, co wynika z mniejszego zużycia energii w celu jej uzyskania. Blokchain Chia w najnowszej wersji został opisany w artykule dostępnym pod linkiem: https://kopalniekrypto.pl/blog/bid-13-bladebit-2-0-fundusz-carbon-opportunities-i-aktualizacja-blockchaina.

Koncepcja kryptowaluty Chia

Koncepcją kryptowaluty Chia jest Proof of Space and Time (z ang. dowód przestrzeni i czasu). To właśnie w niej według Chia Network tkwi przewaga kryptowaluty nad coinami opierającymi się na dowodzie pracy, czyli Proof of Work. Na czym to polega? Otóż Proof of Space odnosi się do udostępniania wolnego miejsca na dysku twardym w celu przechowywania danych transakcji. Proof of Time ma natomiast na celu zapewnienie spójności oraz synchronizacji bloków, co wpływa na bezpieczeństwo farmingu. Umożliwia to VDF (z ang. Verifiable Delay Function Competition), czyli funkcja, dla której obliczane są krótkie oraz łatwo weryfikowalne dowody. W efekcie potencjalne ataki nie mogą być skuteczne jeżeli atakujący nie obliczy VDF szybciej niż użytkownicy sieci.

Co jest niezbędne do uprawy Chia?

Uprawa Chia, o której wiele szczegółowych informacji można znaleźć na stronie https://kopalniekrypto.pl wymaga posiadania przede wszystkim dużej ilości wolnego miejsca na dysku twardym. Wykorzystać w tym przypadku można zarówno dyski SSD, które dzięki wysokiej wydajności umożliwiają obsługę aktywnych działek, jak i dyski HDD, które są wolniejsze, ale ze względu na zdecydowanie większą trwałość lepiej sprawdzają się przy hodowli. Ile miejsca na dysku twardym potrzeba do uprawy Chia? Jedna działka o wartości 101,4 GB według oficjalnych danych może wymagać nawet 350 GB tymczasowej przestrzeni. Oczywiście posiadając jej jak najwięcej można zwiększyć liczbę posiadanych działek, co automatycznie zwiększa szanse na uzyskanie Chia. Minimalnym wymogiem jest dysk twardy o pojemności 250 GB, jednak jest to absolutne minimum, w przypadku którego trudno jest mówić o efektywności. Bardzo ważne jest również posiadanie odpowiedniego procesora (np. 6 rdzeniowego) oraz zapewnienie dobrego chłodzenia.

Jak w praktyce wygląda uprawa Chia?

Jak już wspomniano do uprawy Chia niezbędne jest posiadanie dużej ilości wolnego miejsca na dysku twardym, które zostanie przeznaczone na działki. Pierwszym krokiem w uprawie jest instalacja blockchainu Chia, który należy pobrać ze strony Chia Network. Następnie należy go zainstalować oraz uruchomić. W kolejnym kroku wymagane jest utworzenie prywatnego klucza, który będzie umożliwiał obsługę portfela Chia.

Mając utworzony portfel Chia można zająć się przygotowywaniem działek, czyli plottingiem. Są to pliki, które umieszcza się na farmie, co pozwala uprawiać Chia. Zaleca się ich tworzenie na oddzielnym wydajnym dysku (SSD), którego parametry umożliwią obsługę działek. Użytkownik musi określić ich ilość oraz rozmiar plików. Należy również wskazać folder docelowy, który powinien w tym przypadku znajdować się na pojemnym dysku HDD. Kolejne kroki zostaną wykonane przez system automatycznie. Warto podkreślić, że plotting to proces, który można przeprowadzić w trybie offline, by przenieść potem utworzone działki na główną farmę. Ważne jest jednak to, by go nie przerywać. Po przygotowaniu działek można przejść do właściwej uprawy, czyli farmingu. Gotowe pliki będą wówczas zapisywane we wskazanym wcześniej folderze, pełniący rolę farmy Chia.

Dlaczego Chia to ekologiczna kryptowaluta?

Powszechnie wiadomo, że kopanie Bitcoina to proces, który zużywa znaczne ilości energii, co wynika z faktu, że wymaga pracy z pełną mocą obliczeniową. Najwięcej Bitcoina uzyskuje ten, kto posiada najlepszy sprzęt, w związku z czym indywidualni “górnicy” nie mają obecnie większych szans na uzyskanie sensownej ilości kryptowaluty. W przypadku Chia, której coin jest przyznawany posiadaczom działek na zasadzie losowania, wystarczy pozostawić swoją przestrzeń w trybie dostępności, by brać udział w losowaniu bloków i mieć szansę na zdobycie Chia. Pochłania to zdecydowanie mniej energii, niż w przypadku ciągłej pracy procesorów z maksymalnym obciążeniem.

Podsumowując należy stwierdzić, że Chia to ekologiczna kryptowaluta, która opiera się na szybko rozwijającym się blockchainie. W efekcie uprawiać ją może praktycznie każdy, a warunkiem koniecznym jest posiadanie odpowiedniej przestrzeni dyskowej.Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.