Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Włochy chcą nałożyć 26% podatek od zysków z kryptowalut

Włochy chcą nałożyć 26% podatek od zysków z kryptowalut

Wiadomości
16 grudnia, 2022
190
włochy krypto

Bitcoin (BTC) i inne kryptowaluty to waluty cyfrowe, które żyją niezależnie obok tradycyjnego systemu finansowego. Nie ma jednego podmiotu, który ma nam nimi całkowitą władzę i nie musisz nikomu ufać w ich zdecentralizowanej sieci. Dlatego też wiele osób nadal uważa, że nie musi deklarować swoich udziałów organom podatkowym. Wcale tak jednak nie jest.

Podatek od kryptowalut we Włoszech

Projekt budżetu na rok 2023 dla Włoch zawiera propozycję, według której, kraj planuje nałożyć 26% podatek od zysków kapitałowych na kryptowaluty dla zysków większych niż 2000 euro. Obecnie cyfrowe aktywa są traktowane przez włoskie organy podatkowe na równi z walutą obcą. Oznacza to, że podatek jest znacznie niższy.

Jeśli projekt ustawy zostanie podpisany, podatnicy będą mogli zadeklarować wartość swoich cyfrowych aktywów 1 stycznia i zapłacić 14% podatku. Ma to zachęcić Włochów do deklarowania swoich cyfrowych aktywów w zeznaniach podatkowych.

Kraj ten idzie więc w ślady Portugalii, która wcześniej zawsze była rajem podatkowym dla kryptowalut. Jednak w październiku kraj ten ogłosił w swoim budżecie państwowym na 2023 rok, że chce nałożyć 28% podatek od zysków kapitałowych od zysków z cyfrowcych aktywów.

Włoscy inwestorzy kryptowalutowi

Według danych Triple A, około 1,33 mln osób we Włoszech, co odpowiada 1,26% całej populacji, posiada waluty cyfrowe.

W lipcu 2022 roku 57% wszystkich inwestorów kryptowalutowych stanowili mężczyźni, a 43% kobiety. Najwięcej inwestorów jest w grupie wiekowej 28 – 38 lat. Wreszcie, około 60% wszystkich inwestorów kryptowalutowych we Włoszech posiada tytuł licencjata.Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.