Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Czym jest kryptowalutowy fundusz ETF?

Czym jest kryptowalutowy fundusz ETF?

Wiadomości
21 grudnia, 2022
217
andre-francois-mckenzie-JrjhtBJ-pGU-unsplash

Kryptowalutowy ETF to fundusz giełdowy, którego cena jest powiązana z jednym lub większą liczbą aktywów cyfrowych.

Krypto-ETFy umożliwiają łatwiejszy dostęp do inwestycji w kryptowaluty dla inwestorów giełdowych, zarówno instytucjonalnych, jak i detalicznych.

Najbardziej obiecujący fundusz exchange-traded nazywa się Bitcoin ETF, który miałby handlować na rynku amerykańskim. Do tej pory regulator nie zatwierdził ani jednego wniosku o wydanie takiego instrumentu.

Fundusze ETF na kontrakty terminowe na bitcoin i akcje kryptowalut są obecnie przedmiotem obrotu na giełdach.

Czym jest ETF?

ETF (exchange-traded fund) to fundusz, którego akcje są przedmiotem obrotu na giełdzie. Fundusz jest osobą prawną, która posiada aktywa lub portfel aktywów utworzony według określonych kryteriów. Może obejmować papiery wartościowe, towary, obligacje, waluty, indeksy giełdowe i tak dalej.

Każdy udział w ETF jest zabezpieczony określoną częścią aktywów funduszu. W ten sposób posiadacz ETF inwestuje w portfel funduszu, ale nie posiada bezpośrednio jego aktywów.

Fundusze tworzone są przez wyspecjalizowane firmy. Oni też nimi zarządzają, np. w razie potrzeby rebalansują ich skład i prowadzą księgowość. Największymi operatorami funduszy ETF na świecie są BlackRock, Vanguard, State Street, Invesco, iShares i Charles Schwab.

Jak bardzo popularne są fundusze ETF?

Dziś fundusze exchange-traded są głównym narzędziem inwestycyjnym. Według Informa Financial Intelligence w listopadzie 2021 r. suma środków w funduszach ETF przekroczyła 10 bln USD, choć jeszcze w 2018 r. było to 5 bln USD.

Dla inwestorów instytucjonalnych jest to odpowiedni sposób na pasywne inwestowanie. W przeciwieństwie do strategii aktywnych, ETF-y nie wymagają od ich posiadaczy samodzielnego posiadania i handlowania aktywami, mają prostą strukturę prawną i wykazują bardziej stabilne wyniki w długim okresie.

Dla inwestora indywidualnego fundusze ETF pozwalają na szybką i efektywną dywersyfikację portfela dzięki posiadaniu dużej liczby aktywów w rdzeniu funduszu. Wreszcie, operatorzy exchange-traded fund pobierają od swoich posiadaczy znacznie niższe opłaty za zarządzanie niż fundusze inwestycyjne.

Do czego służy ETF na kryptowalutę?

Nie wszyscy duzi inwestorzy są skłonni do bezpośredniego zakupu aktywów cyfrowych ze względu na niepełne ramy prawne i złożoność ich posiadania. Z kolei ETF-y byłyby znanym i łatwym sposobem na wejście na rynek kryptowalut.

ETF to znana struktura prawna, która działa w ramach tradycyjnej infrastruktury finansowej. Jest to również wysoce płynny instrument, który może być notowany na głównych giełdach w krótkim czasie, zapewniając możliwość inwestowania w kryptowaluty zarówno dla użytkowników instytucjonalnych, jak i detalicznych. Za przechowywanie aktywów bazowych odpowiedzialny jest operator funduszu giełdowego.

Które kryptowaluty ETF są już przedmiotem obrotu?

Dziś fundusze exchange-traded pośrednio związane z branżą blockchain — takie jak te, których cena jest powiązana z koszykiem publicznie notowanych kryptowalut — są przedmiotem obrotu w różnych krajach. Jednak szczególny nacisk kładzie się na ETF-y oparte na kryptowalutach, w których operator funduszu kupuje cyfrowe aktywa dla funduszu i tym samym generuje dodatkowy popyt na rynku kryptowalut. Cena takich instrumentów zależy od cen spotowych kryptowalut.

Stany Zjednoczone są postrzegane jako główny potencjalny rynek dla kryptowalut spotowych. Liczne firmy złożyły do SEC wniosek o rejestrację funduszu giełdowego od 2018 r. Jednak regulator nie zatwierdził jeszcze żadnego takiego instrumentu.

Pierwszy północnoamerykański spotowy bitcoinowy ETF został uruchomiony w Kanadzie w lutym 2021 r. Nazywa się on Purpose Bitcoin ETF i handluje na giełdzie w Toronto. Fundusz ma wolumen ponad 800 milionów dolarów.

Ponadto istnieją ETF-y pośrednio związane z rynkiem kryptowalut, które handlują w różnych krajach.

Do najbardziej znanych należy Bitcoin Strategy ETF (BITO) firmy ProShares. Otrzymała ona zgodę SEC i pod koniec 2021 roku została wprowadzona na nowojorską giełdę. Aktywem bazowym BITO są kontrakty futures na bitcoina, które od 2017 roku są przedmiotem obrotu na Chicago Mercantile Exchange. Na koniec maja 2022 roku fundusz wart był około 1 mld dolarów.

Podobne fundusze exchange-traded zostały wyemitowane przez VanEck i Valkyrie Investments po zatwierdzeniu przez SEC pod koniec 2021 r. W kwietniu 2022 roku regulator zezwolił Teucrium na uruchomienie bitcoinowego futures ETF.

Grayscale prowadzi ETF o nazwie Future of Finance (GFOF), który obejmuje udziały w publicznie notowanych firmach z branży blockchain i kryptowalut. Notowała odpowiednik GFOF na giełdach europejskich w maju 2022 r.

BlackRock również uruchomił ETF oparty na spółkach kryptowalutowych. Samsung Asset Management planuje wyemitować na giełdzie w Hongkongu fundusz oparty na spółkach blockchain.

Istnieją również fundusze exchange-traded oparte na altcoinach. Na przykład na początku 2022 r. w Brazylii rozpoczął handel ETF, który jest zbudowany na indeksach tokenów DeFi.

Jak kupić ETF kryptowalutowy?

Aby kupić fundusze giełdowe, musisz wejść na rynki tych krajów, w których handluje się kryptograficznymi funduszami ETF. Będzie to prawdopodobnie wymagało posiadania konta bankowego i usług licencjonowanego brokera. ETF-y mają status zwykłych akcji, więc może je kupić szerokie grono inwestorów.

Inną opcją jest skorzystanie z platformy transakcyjnej, która zapewnia dostęp do wielu rynków, takiej jak Interactive Brokers lub Freedom Finance.Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.