Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Irlandia zakazuje krypto darowizn na cele polityczne

Irlandia zakazuje krypto darowizn na cele polityczne

Wiadomości
19 kwietnia, 2022
344
irlandia kryptowaluty

Darowizny na rzecz partii politycznych dokonywane za pomocą kryptowalut będą zakazane w Irlandii na mocy nowych przepisów dotyczących uczciwości politycznej. Zostały one opracowane w związku z obawami dotyczącymi ingerencji zagranicy w politykę tego kraju.

Zmiany zaproponowane przez ministra Darragha O’Briena obejmują również przepisy dotyczące darowizn zagranicznych, dezinformacji i innych wymogów przejrzystości dla partii politycznych. Wynika to z obaw przed ingerencją Rosji w wybory w Irlandii.

W rozmowie z dziennikiem “The Independent” O’Brien powiedział, że przepisy te będą dalej chronić irlandzki system demokratyczny “biorąc pod uwagę rosnące zagrożenie wojną cybernetyczną wymierzoną w wolne kraje”, a nowo powołana Komisja Wyborcza będzie nadzorować ich przestrzeganie.

Nie wiadomo, jaki procent lub kwota pieniężna darowizn politycznych są obecnie wypłacane za pomocą kryptowalut.

O’Brien rozpoczął swoją kampanię na rzecz reformy prawa w styczniu 2022 roku. Powołał wówczas grupę zadaniową złożoną z politologów i ekspertów prawnych w celu zbadania nowych przepisów wyborczych. Wszystko ze względu na obawy związane z eskalacją wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Grupa zadaniowa doradziła szereg środków, które miały stworzyć “prawny i cyfrowy bastion” przeciwko ingerencji w wybory w kraju, w tym zapewnienie przez partie usprawnionej sprawozdawczości księgowej i deklaracji przestrzegania nowych przepisów dotyczących finansowania politycznego.

Zakaz wpłacania datków na cele polityczne w kryptowalutach nie jest czymś niespotykanym: Stan Kalifornia zakazał tej praktyki w 2018 r., powołując się na kwestie przejrzystości i na to, że kryptowaluty są “trudne do śledzenia”. Podobne przepisy mają trzy inne stany Stanów Zjednoczonych: Oregon, Michigan i Karolina Północna.Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.