Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Brak zdolności kredytowej a otrzymanie pożyczki. Kto może mieć problemy?

Brak zdolności kredytowej a otrzymanie pożyczki. Kto może mieć problemy?

Komunikaty firm
19 lutego, 2020
1355
Pranie brudnych pieniędzy

Osoby, które z różnych przyczyn nie otrzymają finansowania w banku, środki na sfinansowanie swoich potrzeb mogą uzyskać w sektorze pozabankowym. Co warto wiedzieć o pożyczkach bez zdolności kredytowej?

Jeszcze kilka lat temu sektor pozabankowy był kojarzony przede wszystkim z wysoko oprocentowanymi pożyczkami skierowanymi do klientów, którzy nie mogli liczyć na otrzymanie kredytu. Dziś jednak sytuacja w branży uległa całkowitej zmianie, a firmy pożyczkowe nie tylko oferują tańsze produkty, ale też staranniej sprawdzają zdolność kredytową swoich klientów. Czy jednak oznacza to, że osoby z niższym scoringiem muszą liczyć się z problemami? Generalnie tak, choć od tej reguły są liczne wyjątki.

Pożyczki pozabankowe. Kto będzie miał problem z otrzymaniem?

Pożyczki pozabankowe nadal są bardziej dostępne niż kredyty. Bez problemu otrzymają je osoby zatrudnione w oparciu o umowy cywilno-prawne, wykazujące niewielkie dochody lub utrzymujące się przede wszystkim z zasiłków socjalnych. Nie każdy składający wniosek może jednak liczyć na przyznanie finansowania. Najczęstsze przyczyny odmowy to:

  • niekorzystna historia kredytowa – jeśli w przeszłości nie spłacaliśmy kredytów i pożyczek, a także pozostałych zobowiązań (abonamentów, faktur, czynszu lub mandatów), większość pożyczkodawców odmówi nam finansowania), większość firm nie rozpatrzy pozytywnie naszego wniosku;
  • brak regularnych dochodów – dla wielu firm pożyczkowych niskie dochody nie są przeszkodą przy rozpatrywaniu wniosku. Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej, jeśli klient nie wykazuje żadnych regularnych wpływów na koncie. Ponadto pożyczkodawca może wydać decyzję odmowną, jeśli dochody są ekstremalnie niskie i nie pozwolą na bezproblemową spłatę zobowiązania;
  • nieodpowiedni wiek – polityka wielu firm zakłada przyznawanie pożyczek klientom w określonym przedziale wiekowym. Problemy z przyznaniem finansowania mogą mieć zarówno młode osoby (w większości przypadków dolny próg wynosi 21 lat), jak seniorzy – zwłaszcza ci, którzy ukończyli 80 rok życia. Warto jednak pamiętać, że na rynku działa wielu pożyczkodawców, którzy przy rozpatrywaniu wniosków nie stosują żadnych limitów wiekowych.

Brak zdolności kredytowej – jak pożyczyć pieniądze?

By zminimalizować ryzyko tego, że udzielona pożyczka pozostanie niespłacona, większość firm sprawdza profile swoich klientów w rejestrach dłużników. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim BIG InfoMonitor, KRD czy ERIF. Ponadto coraz częstsza w sektorze pozabankowym staje się współpraca z Biurem Informacji Kredytowej, które jeszcze do niedawna działało wyłącznie jako partner banków.

Nadal istnieje jednak spora liczba pożyczkodawców, którzy przy rozpatrywaniu wniosków nie biorą pod uwagę informacji z tych baz. Są to między innymi Provident (przyznający pożyczki na raty – więcej informacji na ich temat czeka pod tym linkiem: ranking pożyczek na raty w Pożyczki 2.0), Profi Credit, Rapida czy serwis Kredyt-dla-zadluzonych.pl. Dzięki ich ofercie można pożyczyć od 100 do nawet 25 tysięcy złotych, a na spłatę zobowiązania klient ma do 60 miesięcy.



Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.