Voyager Digital składa wniosek o upadłość
Broker kryptowalutowy Voyager Digital złożył we wtorek, 5 lipca, wniosek o upadłość w nowojorskim sądzie.
Rzekome zobowiązania firmy wynoszą od 1 do 10 mld dolarów, a jej klientami jest około 100 tys. osób.
Podobny wniosek na podstawie Chapter 11 US Bankruptcy Code złożyły spółki zależne Voyager Digital Holdings Inc i Voyager Digital LLC. Spółka oczekuje, że proces restrukturyzacji finansowej pozwoli “zmaksymalizować wartość dla wszystkich interesariuszy”.
Voyager Company and Customer Update: https://t.co/1VLshQrJrr
— Voyager (@investvoyager) July 6, 2022
Szef brokerów Stephen Ehrlich skomentował wniosek o upadłość w następujący sposób:
Platforma Voyager została stworzona, aby wzmocnić pozycję inwestorów […]. Chociaż mocno wierzę w tę przyszłość, przedłużająca się zmienność i zarażenie na rynkach kryptowalut w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a także niewypłacalność [funduszu hedgingowego] Three Arrows Capital (3AC) w sprawie jego pożyczki dla Voyager Digital LLC, wymaga od nas przemyślanego i zdecydowanego działania już teraz.
Według informacji prasowej, Voyager posiada około 1,3 mld USD na platformie, ponad 350 mln USD na koncie w Metropolitan Commercial Bank i ponad 650 mln USD w roszczeniach wobec 3AC. Ponadto firma “posiada ~110 mln USD w gotówce i własne aktywa kryptowalutowe”.
Ehrlich podkreślił, że broker będzie nadal działał. Założeniem Voyagera jest, aby po reorganizacji stać się silniejszą spółką.
Voyagers, today we began a voluntary financial restructuring process to protect assets on the platform, maximize value for all stakeholders, especially customers, and emerge as a stronger company. Voyager will continue operating throughout.https://t.co/TxlO4eua8E
— Stephen Ehrlich (@Ehrls15) July 6, 2022
Klienci posiadający kryptowalutę na swoim koncie (kontach) otrzymają w zamian połączenie kryptowaluty na swoim koncie (kontach), wpływy z windykacji 3AC, akcje zwykłe nowo zreorganizowanej spółki oraz tokeny Voyager.
Klienci z depozytami w dolarach będą mieli dostęp do środków, gdy Metropolitan Commercial Bank zakończy proces weryfikacji. Główny menadżer dodał, że firma “aktywnie poszukuje wszystkich dostępnych środków”, aby odzyskać straty od Three Arrows Capital.
It’s important to note that as part of this announcement we are confirming that customers with USD deposits in their account(s) will receive access to those funds after a reconciliation and fraud prevention process is completed with Metropolitan Commercial Bank.
— Stephen Ehrlich (@Ehrls15) July 6, 2022
Historia upadku Voyager Capital
3 lipca ekonomistka Frances Coppola zwróciła uwagę na portfel kredytowy Voyagera. Według niej, w około 58% składały się na niego kredyty 3AC. Po ocenie sprawozdania finansowego stwierdziła, że broker znalazł się w bardzo trudnej sytuacji.
Firma wcześniej pożyczyła funduszowi hedgingowemu 15 250 BTC (w chwili pisania tego tekstu około 304 mln USD) oraz 350 mln USDC. Jednak ze względu na załamanie się rynku kryptowalut i upadku Terra, 3AC stał się niewypłacalny.
23 czerwca Voyager w związku z problemami 3AC zmniejszył dzienny limit wypłat z 25 000 USD do 10 000 USD. Aby chronić aktywa klientów, firma uzgodniła z Alameda Research Sama Bankmana-Frieda pożyczkę w wysokości 200 mln USD i otwarcie odnawialnej linii kredytowej na 15 000 BTC.
24 czerwca Voyager Digital zwrócił się do Three Arrows Capital o zamknięcie części długu w wysokości 25 mln USD, a następnie zażądał spłaty całej pożyczki w BTC i stabelcoinach do 27 czerwca. Ponieważ tak się nie stało, broker kryptowalut wysłał do 3AC zawiadomienie o niedotrzymaniu warunków umowy.
Dodaj komentarz lub opinię
Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.