Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Shiba Inu kontra Dogecoin – co wybrać?

Shiba Inu kontra Dogecoin – co wybrać?

Komunikaty firm
16 sierpnia, 2022
234
doge-gf9ff49243_1280

Shiba Inu jest nazywany kryptowalutą memową, czyli powstałą w ramach internetowego żartu. Podobnie jednak jak największy konkurent Shiba Inu – Dogecoin, ta waluta cyfrowa wywołała sporo zamieszania na rynku kryptowalut. W tym artykule sprawdzimy, czym różni się od Dogecoin i czy warto zainteresować się nią pod względem inwestowania w kryptowaluty.

Co to jest Shiba Inu (SHIBUSD)?

Shiba Inu to jeden z najnowszych altcoinów (powstał w 2020 roku), który jest oparty na Ethereum. Jego znakiem rozpoznawczym jest Shiba Inu, czyli japoński pies myśliwski. Shiba Inu powstał, jako alternatywa dla popularnego Dogecoin (powstałego w 2013 roku). O ile obie kryptowaluty są uznawane za żartobliwe podejście do świata walut cyfrowych, to zajęły w nim ważne i stałe miejsce, stając się tokenami użytkowymi.

Rok po powstaniu Shiba Inu odnotowano jego szczytową kapitalizację na poziomie 41 miliardów dolarów. Dzięki temu Shiba Inu szybko wszedł to TOP 10 tzw. kryptowalut memowych. Co ciekawe, miało to bezpośredni związek z opublikowaniem przez Elona Muska (założyciela Tesli i wielkiego fana Dogecoin) zdjęcia swojego szczeniaka Shiba Inu na Twitterze. W październiku 2021 roku Shiba Inu praktycznie zrównał się pod względem kapitalizacji z Dogecoin, a nawet na krótko ją przekroczył.

Shiba Inu posiada silne grono ponad pół miliona fanów, nazywane SHIBArmy, które popiera główne założenia tej kryptowaluty, jakimi jest dojście do momentu, gdy projekt kryptowalutowy będzie w pełni zarządzany przez społeczność. Wszystko opiera się tu na decentralizacji, eksperymentach i budowaniu silnej społeczności.

Najważniejsze cechy Shiba Inu

  • SHIBUSD powstał jako konkurencja dla Dogecoin
  • jest kryptowalutą memową
  • projekt powstawał od zera
  • twórcy są fanami psów rasy Shiba Inu
  • token ERC-20 oparty na Ethereum (nie posiada własnego blockchain)

Czy warto inwestować w Shiba Inu?

Shiba Inu, podobnie jak wiele innych walut cyfrowych, jest kryptowalutą o dużej zmienności i sporym ryzyku. Shiba Inu, podobnie jak wiele innych walut cyfrowych, jest kryptowalutą o wysokiej zmienności i sporym ryzyku. Jest to główny powód, dla którego wszyscy początkujący traderzy powinni skupić się na zdobywaniu wiedzy przed zainwestowaniem środków na niektórych znanych platformach, takich jak Kraken lub Bitcoin Profit. Co więcej, jest to token, którego główną siłą jest silnie związana społeczność. Decydując się na inwestowanie w Shiba Inu należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • niską cenę SHIBUSD, która może stale rosnąć
  • ograniczoną użyteczność
  • zainteresowanie jest napędzane spekulacyjnie, przez media społecznościowe.
  • ryzyko pęknięcia tzw. bańki spekulacyjnej.

Co to jest Dogecoin?

Dogecoin jest uważany za pierwszą najpopularniejszą kryptowalutę memową. Powstała ona wyłącznie w ramach internetowego żartu i prawdopodobnie sami twórcy nie spodziewali się, jak dużą sławę zyska DOGE i że wkrótce znajdzie się na krótkiej liście najpopularniejszych walut cyfrowych. Założycielem Dogecoin jest Jackson Palmer, który w 2013 roku przypadkowo postanowił porównać kryptowaluty do popularnego w tamtym czasie memu z psem razy Shiba Inu. I w tym przypadku dużą rolę w popularyzacji Dogecoin odegrała wierna społeczność, która pomogła założycielowi odzyskać zhakowane dogecoiny kilka tygodni po premierze.

DOGE jest wydobywany w tempie 1 bloku na minutę, przy zachowaniu bardzo niskich kosztów (dużo niższych niż Bitcoin). Górnicy za wydobycie Dogecoin otrzymują nagrodę. Zastosowanie Dogecoin na początku było dość skromne (np. umożliwiało zostawianie napiwków), teraz jednak coraz więcej firm online akceptuje płatności tą kryptowalutą.

Co łączy i dzieli Dogecoin i Shiba Inu?

Obie kryptowaluty łączy przede wszystkim użycie technologii blockchain. Obie również powstały w ramach internetowego żartu i skupiły się na budowaniu wokół siebie silnej i związanej ze sobą społeczności. Obie kryptowaluty są silnie spekulacyjne i w zasadzie wystarczy jeden komentarz znanej osobistości opublikowany na mediach społecznościowych, aby całkowicie zmienić wycenę danego tokena. Obie kryptowaluty są także dość tanie.

Dogecoin co roku emituje 5 miliardów nowych tokenów Doge bez określenia całkowitej podaży monety. Z kolei Shiba Inu potwierdza podaż na poziomie 1 biliarda monet, z których połowa została przekazana Vitalikowi Buterinowi, założycielowi Ethereum. 40% tej części zostało zniszczonych przez Buterina, a 50% umieszczono na giełdzie dla zachowania płynności Shiba Inu.

Co wybrać – DOGE czy SHIBUSD?

DOGE może być dobrym wyborem dla osób, które szukają mniejszego ryzyka na rynku altcoinów. Duża kapitalizacja rynkowa DOGE i ugruntowana pozycja sprawiają, że jest to świetna opcja dla tych, którzy szukają niewielkiego ryzyka i małych zysków.

SHIBUSD posiada wiele krótkoterminowych możliwości i daje więcej okazji do zarobku, jednak przy znacznie większym ryzyku. Jest mocno podatny na spekulacje, jednak bezpieczeństwo zapewnia mu środowisko Ethereum.

 Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.