Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Panama zatwierdza ustawę regulacyjną umożliwiającą płacenie podatków za pomocą kryptowalut

Panama zatwierdza ustawę regulacyjną umożliwiającą płacenie podatków za pomocą kryptowalut

Wiadomości
28 kwietnia, 2022
351
panama bitcoin

Panamskie Zgromadzenie Ustawodawcze przyjęło projekt ustawy regulującej komercjalizację i wykorzystanie kryptowalut. Po podpisaniu przez prezydenta umożliwi ona mieszkańcom kraju płacenie podatków i długów cywilnych za pomocą wielu cyfrowych aktywów.

Rywal dla Salwadoru?

Gabriel Silva – 32-letni kongresmen z Panamy, który stoi za ustawą – ogłosił jej przyjęcie w czwartek, po tym jak uzyskała ona akceptację w trzeciej debacie. Powiedział on, że ustawa pomoże uczynić z Panamy “centrum innowacji i technologii” w Ameryce Łacińskiej.

Kiedy Salwador, środkowoamerykański sąsiad Panamy, przyjął Bitcoina jako prawny środek płatniczy, odnotował napływ turystów i zagranicznych pieniędzy. Ta ustawa może mieć podobny efekt, biorąc pod uwagę, że jej język zawiera kilka podobnych zapisów.

Na przykład artykuł 8 przetłumaczonej przez Google wersji ustawy brzmi, że “organy i podmioty Republiki Panamy mogą otrzymywać płatności, bezpośrednio lub za pośrednictwem procesorów płatniczych lub agentów zakontraktowanych w tym celu, z tytułu podatków, opłat i innych zobowiązań podatkowych dotyczących kryptowalut.” Kryptowaluty dopuszczone do tego celu zostaną określone w przyszłych przepisach.

Tymczasem artykuł 7 stanowi, że wiele kryptowalut może być swobodnie uzgodnionych “jako środek płatności za wszelkie cywilne lub handlowe [długi], które nie są zabronione przez system prawny Republiki Panamy”. Do tych kryptowalut należą Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), XRP, Litecoin (LTC), XDC Network (XDC), Elrond (EGLD), Stellar (XLM), IOTA i Algorand (ALGO).

Ponadto, zgodnie z zasadami panamskiego systemu podatków terytorialnych, kryptowaluty będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od zysków kapitałowych w wysokości 0%. Biorąc pod uwagę te szczegóły, nowe prawo sprawia, że Bitcoin – i być może wiele innych kryptowalut – staje się de facto legalnym środkiem płatniczym.

Czytaj również:  Bitcoin może stać się cyfrowym złotem XXI wieku - mówi strateg Deutsche Banku

Jednakże, wypowiadając się w tym tygodniu w Radio Panama, Silva wyjaśnił pewne istotne różnice w stosunku do prawa Salwadoru. Po pierwsze, nie zobowiązuje ona firm do przyjmowania płatności kryptowalutami.

Tutaj w Panamie czynimy to opcjonalnym. Ponadto, prawo Salwadoru mówi tylko o bitcoinie. Jednak plan zatwierdzony w pierwszej debacie ustanawia możliwość korzystania z dowolnej kryptowaluty. Nie możemy i nie chcemy zamykać drzwi do korzystania z więcej niż jednej kryptowaluty.

Adopcja Bitcoina przez kraje globalnego Południa

Bitcoin stał się w tym tygodniu bardzo popularny, ponieważ jego adopcja regulacyjna rozprzestrzenia się w wielu krajach rozwijających się. Zaledwie wczoraj pierwotna kryptowaluta stała się legalnym środkiem płatniczym w Republice Środkowoafrykańskiej.

Tego samego dnia Brazylia zatwierdziła swój projekt ustawy regulacyjnej dla branży kryptowalutowej. Kubański bank centralny również ujawnił swoją decyzję o rozpoczęciu wydawania licencji dla dostawców usług związanych z aktywami wirtualnymi.

Przyjęcie przez rządy nie oznacza jednak przyjęcia przez użytkowników. Od momentu powstania, tylko 40% kraju pobrało portfel Chivo Bitcoin w Salwadorze, a większość z nich zrobiła to tylko dla zachęty w postaci darmowych 30 BTC.Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.