Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Praktyczne zastosowania technologii blockchain

Praktyczne zastosowania technologii blockchain

Komunikaty firm
27 lipca, 2022
283
praktyczne-zastosowanie-technologii-blockchain

Blockchain to technologia sieci opartej na zaufaniu, która pozwala na bezpieczne przechowywanie i dostęp do informacji. To właśnie wykorzystanie tego nowego sposobu przechowywania danych powoduje, że blockchain jest coraz częściej wykorzystywany w różnych branżach. Blockchain może być wykorzystywany do pełnego zautomatyzowania procesów logistycznych. Co więcej – potwierdza to najnowszy raport przygotowany przez Deloitte pod nazwą “Blockchain: The New Industrial Revolution”. Ta technologia, po raz pierwszy pokazuje się na dużej skali i umożliwia wymianę danych między firmami w sposób, który będzie prowadził do większego zaufania i transparentności.

Zastosowanie blockchain w branży nieruchomości

Blockchain jest idealnym rozwiązaniem dla branży nieruchomości. Przede wszystkim dzięki blockchainowi możemy otrzymać dostęp do informacji o transakcjach nieruchomościowych, a także do kontrolować ich przebieg. Jeśli kiedykolwiek sprzedałeś lub kupiłeś dom, wiesz, ile dokumentów jest związanych z taką transakcją trzeba wypełnić. Systemy blockchain będą używane do całkowitego wyeliminowania rachunków powierniczych co znacznie uprości cały proces. Możliwe jest zaprojektowanie inteligentnych kontraktów, które będą wykonywane tylko wtedy, gdy zostaną spełnione określone warunki, w tym finansowanie. Ważną zaletą jest to, że wszystkie dokumenty można bezpiecznie przechowywać w blockchain.

Branża artystyczna i potwierdzenie praw własności

W branży artystycznej i muzycznej blockchain może znaleźć zastosowanie w zakresie praw autorskich i kontroli ich wykorzystania. W szczególności będziemy mogli zastosować technologię blockchain do monitorowania ruchu praw autorskich. Dzięki tej technologii możemy śledzić, gdzie i w jakim czasie fizycznie dane są wykorzystywane, co pozwoli ustanowić pełny obraz osoby lub instytucji, która narusza prawa autorskie twórcy. Blockchain jest szczególnie istotny dla twórców muzyki i filmu, którzy mają problem ze skuteczną ochroną swoich dzieł. W branży artystycznej i muzycznej blockchain ma szansę stać się podstawowym narzędziem umożliwiającym bezpieczne i transparentne śledzenie procesu tworzenia dzieła. Wymieniamy tutaj między innymi prawa autorskie, licencje, wykonawców, prawa pokrewne, mamy też do czynienia z odtwarzaniem dzieł w internecie, nagrywaniem i kopiowaniem utworów itd. Blockchain pozwala na zapewnienie stosunkowo szybkiego rozwoju platformy sprzedawania swoich utworów online oraz ich śledzenia.

Zastosowanie blockchain w branży energetycznej

Blockchain to technologia pozwalająca na przetwarzanie transakcji bezpośrednio pomiędzy dwoma uczestnikami. Pozwala to na eliminację pośredników (np. banki), które są niezbędne do powstania każdej transakcji. Efektem tego jest oszczędność czasu i pieniędzy. Energetyka od lat stara się dostosować do wymogów rynku poprzez modyfikacje struktury sprzedaży energii elektrycznej lub jej ograniczenia do gospodarstw domowych. Blockchain znacznie ułatwi rozliczanie transakcji kupna-sprzedaży energii oraz usprawni zarządzanie siecią dystrybucyjną. Technologia umożliwia również zawieranie transakcji sprzedaży energii bezpośrednio, w bardzo krótkim czasie (kilka sekund), co w innych przypadkach nie uda się bez udziału centralnego pośrednika. Dzięki wyeliminowaniu pośrednika i możliwości bezpośredniej sprzedaży zostaną obniżone koszty zakupu energii. Redukcja kosztów to olbrzymia korzyść dla odbiorcy końcowego.

Artykuł powstał przy współpracy z Blockchain Ventures Hub



Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.