Po co nam kryptowaluty? Dlaczego warto się nimi zainteresować?
O kryptowalutach słyszał już prawdopodobnie każdy. Nie ma praktycznie dnia, by w popularnych serwisach internetowych nie pojawiały się jakieś nowe, sensacyjne doniesienia dotyczące cyfrowych pieniędzy. Zwykle wieści te dotyczą ogromnych zysków inwestorów, którzy odważyli się ulokować w tych aktywach swoje oszczędności. To właśnie wizja szybkiego i dużego zarobku sprawia, że osób interesujących się walutami kryptograficznymi ciągle przybywa. Niewiele osób potrafi jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, po co w zasadzie powstały kryptowaluty i do czego są one nam potrzebne. Ponadto, poza możliwością osiągnięcia niemałej fortuny, spora grupa sympatyków kryptowalut nie jest w stanie wskazać innych, ważniejszych powodów, dla których faktycznie warto zainteresować się tego rodzaju środkami. Poznanie tych czynników jest istotne choćby dlatego, że pozwala lepiej zrozumieć istotę funkcjonowania walut kryptograficznych.
Głównym celem kryptowalut jest rozwiązanie różnego rodzaju problemów, z którymi borykają się tradycyjne pieniądze. Mowa tu chociażby o zwiększeniu bezpieczeństwa zawieranych transakcji czy dającej się ostatnio we znaki inflacji. Waluty krypto z jednej strony wykazują się podstawowymi funkcjami i właściwościami zwykłych środków pieniężnych, ale ze względu na technologię, na jakiej się opierają, a także na fakt, że są one zdecentralizowane, stanowią niezwykle atrakcyjną, bezpieczną oraz charakteryzującą się wielkim potencjałem ewolucję pieniądza. Dotyczy to nie tylko osławionego na wszelkie sposoby Bitcoina, ale też szeregu mniej popularnych altcoinów. Idea kryptowalut nie jest taka, by za ich pomocą tylko się bogacić. Korzystanie z tego rodzaju aktywów wiąże się z szeregiem różnych korzyści, a same cyfrowe pieniądze są na tyle interesującymi tworami, że dobrze jest je poznać nieco bliżej.
Decentralizacja kryptowalut
Kryptowaluty są przede wszystkim środkami zdecentralizowanymi. Oznacza to, że za emisją danego środka nie stoi rząd, instytucja czy prywatny inwestor. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że kryptowaluty są poniekąd własnością każdego, kto jest w ich posiadaniu. Taka decentralizacja sprawia jednocześnie, że nikt nie reguluje istnienia cyfrowego pieniądza. Nie jest on w żaden sposób podatny na polityczne kaprysy czy decyzje podejmowane przez włodarzy poszczególnych banków centralnych lub rządzące ugrupowania. Przynajmniej teoretycznie. Z jednej strony dzięki takiemu charakterowi kryptowaluty należy uznać za aktywa bardziej niezależne od zwykłych pieniędzy. Z drugiej, są one podatne na zupełnie inne czynniki (np. spekulacje handlowe), a ich autonomiczność stanowi dla wielu państw spore wyzwanie. Już teraz niektóre kraje zastanawiają się, jak uregulować prawnie funkcjonowanie tych walut. Dla przykładu, Chiny w ostatnim czasie odważyły się nawet uznać wszelkie transakcje przy udziale krypto za nielegalne. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że władze dostrzegły potencjał tej technologii i postanowiły rozpocząć prace nad… własnym cyfrowym pieniądzem.
Odporna na ataki hakerów
Kryptowaluty w większości przypadków opierają się na technologii blockchain. Wytłumaczenie działania tego rozwiązania jest bardzo skomplikowane. W uproszczeniu, blockchain to swojego rodzaju rozproszona księga transakcyjna. Elementem składowym są bloki, które zawierają unikalny i zaszyfrowany zestaw danych. Bezpieczeństwo tego rozwiązania opiera się na tym, że nie ma możliwości edytowania tych informacji, gdy znajdą się one w łańcuchu. Teoretycznie istnieje szansa, modyfikacji w chwili ich zapisywania, ale wymaga to użycia sprzętów o potężnej mocy obliczeniowej. Tego rodzaju urządzenia nie są i długo nie będą dostępne. Każdy blok ma swój specyficzny kod. Łańcuch tworzy się w określonej kolejności, a jego segmenty nie tylko są unikalne, ale dla zawierają także elementy składowe poprzedniego i następującego bloku, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie. Pod tym względem kryptowaluty są o wiele bezpieczniejszym środkiem płatniczym od tradycyjnych pieniędzy.
Poufność
Kryptowaluty nie mają swojej fizycznej formy. Jak zostało wspomniane, nie są też regulowane przez żadną nadrzędną i centralną instytucję. Transakcje przy ich udziale są całkowicie poufne. Strony biorące udział w wymianie nie znają swoich wrażliwych danych. To duży atut walut kryptograficznych, szczególnie w czasach, gdy ogólne bezpieczeństwo w sieci staje się tematem coraz bardziej nośnym. Często mówi się, że kryptowaluty zapewniają anonimowość. Nie jest to do końca prawda, gdyż każdy użytkownik wybranej sieci może podejrzeć, jakie transakcje miały miejsce i na jakie kwoty opiewały (oczywiście bez wglądu do danych na temat osób biorących udział w wymianie dóbr).
Waluty przyszłości
Choć nikt nie jest w stanie dokładnie przewidzieć, jaki los czeka kryptowaluty, to trudno nie dostrzec tego, że są to środki, które idealnie wpasowują się we współczesne potrzeby ludzi. To o tyle interesujące, że potencjał tych tworów nie został wykorzystany nawet w połowie. Liczba firm akceptujących krypto cały czas znajduje się na stosunkowo niskim poziomie, podobnie zresztą jak grupa ludzi będących w posiadaniu cyfrowych pieniędzy. Mało kto spodziewał się jednak dziesięć lat temu, że kryptowaluty odniosą taki sukces. Na chwilę obecną są one na tyle zaawansowaną technologią, że mało prawdopodobne wydaje się, by nagle miały umrzeć śmiercią naturalną. Co więcej – rozrastające się sieci poszczególnych walut krypto sprawiają, że zwiększa się ich bezpieczeństwo. Wydaje się zatem, że dziś nie trzeba zastanawiać się nad tym, czy w ogóle wejść w posiadanie tych aktywów, ale rozsądniej odpowiedzieć sobie na pytania w stylu „jak kupić kryptowaluty” (np. na specjalnej giełdzie) czy „które kryptowaluty warto posiadać”. Cały czas trzeba mieć oczywiście świadomość, że rynek tych aktywów jest bardzo płynny i niestabilny. Decydując się na zakup walut krypto w celach inwestycyjnych, koniecznie trzeba wiedzieć, z jakim ryzykiem wiąże się ulokowanie w nich swoich realnych oszczędności.
Po co zatem nam kryptowaluty?
Jak zostało już wspomniane – by stanowiły one alternatywę dla pieniędzy tradycyjnych. Bardzo możliwe, że zwykłe monety i banknoty okażą się w ostatecznym rozrachunku trwalsze od cyfrowych odpowiedników. Niewykluczone, że oba te rodzaje środków płatniczych będą funkcjonować równolegle. Ważne jednak, że ludzkość doczekała się pewnego rozwiązania, które jest w stanie w jakimś stopniu udoskonalić szeroko pojęty świat finansów. Kryptowaluty są więc odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata. Mają być rozwiązaniem problemów, z którymi nie są w stanie poradzić sobie dobrze znane nam pieniądze, które znajdujemy w swoich portfelach.
Dodaj komentarz lub opinię
Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.