Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

PIT-36 w 2023 roku – jakich zmian możesz się spodziewać?

PIT-36 w 2023 roku – jakich zmian możesz się spodziewać?

Komunikaty firm
14 listopada, 2022
231
Photo,Of,Hands,Holding,Pencil,And,Pressing,Calculator,Buttons,Over

Wielkimi krokami zbliża się koniec roku kalendarzowego, co oznacza, że niebawem do naszych rąk zaczną trafiać rozliczenia podatkowe stanowiące podstawę złożenia zeznania podatkowego za rok 2022. Wiele osób obawia się tego momentu – głównie ze względu na liczne zmiany, jakie zaszły ostatnio w przepisach o podatku dochodowym. Czy rzeczywiście te modyfikacje są daleko idące? Z czym muszą liczyć się rozliczający na druku PIT-36?

1. Najważniejsze odliczenia i ulgi

2. Kwota wolna od podatku a ulgi podatkowe

3. Czy warto wypełnić PIT online?

Nie zmieniło się, oczywiście, przeznaczenie druku PIT 36. W dalszym ciągu korzystają z niego podatnicy rozliczający się na ogólnych zasadach, przy zastosowaniu skali podatkowej, zatrudnieni na umowę o pracę, umowy cywilnoprawne lub prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną według skali. Dotyczy to także tych podatników, którzy uzyskali przychody z najmu i dzierżawy.

Najważniejsze odliczenia i ulgi

Osoby chcące rozliczyć podatek dochodowy wiele uwagi przywiązują do ulg i odliczeń. To ważny element, ponieważ dzięki niemu można pozostawić część środków w domowym budżecie. Z jakich benefitów można skorzystać, rozliczając się na zasadach ogólnych?

Roczna deklaracja podatku dochodowego za rok 2022 uwzględnia następujące odliczenia od podatku:

  • ulgę prorodzinną – która nie dotyczy rozliczających się na formularzach PIT-28 i PIT-36L,
  • ulgę dla osób samotnie wychowujących dzieci,
  • ulgę abolicyjną – dla pracujących za granicą.

Z kolei od dochodu odliczyć będzie można między innymi:

  • darowizny na cele pożytku publicznego, realizowane przez organizacje pożytku publicznego,
  • darowizny na cele kultu religijnego,
  • ulgę termomodernizacyjną,
  • ulgę rehabilitacyjną.

Wiele zastrzeżeń wzbudziła – wprowadzona tzw. Polskim Ładem – likwidacja odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne od zaliczki na podatek dochodowy osób fizycznych.

Kwota wolna od podatku a ulgi podatkowe

Wypełniając deklarację PIT 36 w 2023 roku, warto pamiętać o zmodyfikowanej wysokości kwoty wolnej od podatku. Ten niewątpliwy przywilej powoduje nieco utrudnień podczas odliczania ulg. Dlaczego?

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku sprawiło, że wielu podatników zapłaci dużo niższy podatek dochodowy niż w latach ubiegłych lub nawet nie zapłaci go w ogóle. Jeśli zaś nie ma podatku, nie ma również ulg podatkowych. Rozliczanie ich w deklaracji podatkowej traci sens, gdyż nie spowoduje uzyskania dodatkowego zwrotu.

Wyjątek stanowi ulga prorodzinna, określana potocznie jako ulga na dzieci. W tym przypadku podatnik może ubiegać się o zwrot niewykorzystanej kwoty, składając odpowiedni wniosek w deklaracji. Przy pozostałych ulgach takiego udogodnienia brak. Podatnicy, którzy nie zapłacą podatku, tracą prawo do odliczania wszelkich ulg, między innymi termomodernizacyjnej, rehabilitacyjnej czy na leki, lub – w zależności od wysokości dochodu – otrzymają odpowiednio niższy zwrot.

Czy warto wypełnić PIT online?

Niezmienna pozostaje możliwość rozliczenia PIT online, która zwalnia z konieczności osobistego stawiennictwa w urzędzie skarbowym lub z przesyłką na poczcie. Tę opcję nasi rodacy docenili już dawno, dlatego z roku na rok cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem. W 2023 roku także warto złożyć PIT przez internet. Jest szybciej i łatwiej, a ryzyko błędu maleje. Dodatkowe udogodnienie stanowi program PIT, z którego skorzystać mogą zatrudnieni na umowach o pracę, uzyskujący dochód z umów cywilnoprawnych oraz prowadzący działalność w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.