Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Filipiny rozpoczną pilotażowe wdrożenie CBDC

Filipiny rozpoczną pilotażowe wdrożenie CBDC

Wiadomości
8 marca, 2022
367
filipiny cbdc

Świat finansów wciąż się przekształca. Nowe formy pieniądza rzucają więc wyzwanie tradycyjnej infrastrukturze monetarnej, która istnieje od dawna. Waluty cyfrowe banku centralnego (CBDC) przyciągnęły uwagę różnych krajów, w tym Filipin.

Podczas wspólnego wydarzenia zorganizowanego przez Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP) – bank centralny Filipin – oraz Alliance for Financial Inclusion, gubernator BSP Benjamin Diokno ogłosił uruchomienie Projektu CBDCPh, pilotażowego wdrożenia CBDC w kraju. Według Diokno, projekt ma na celu poprawę “bezpieczeństwa, odporności i wydajności systemu płatniczego”.

Projekt ma na celu zbudowanie zdolności organizacyjnych i praktycznej wiedzy na temat kluczowych aspektów CBDC, które są istotne dla przypadku użycia wokół rozwiązywania problemów z ograniczeniami w krajowym systemie płatniczym.

Diokno podkreślił również potencjalny wpływ CBDC. Prezes BSP zauważył, że CBDC będzie w stanie pomóc w rządowych programach pomocy gotówkowej. Dodał, że pandemia pokazała przydatność dystrybucji pomocy finansowej za pomocą kont bankowych. Diokno uważa, że może to być wykorzystane do “zapewnienia natychmiastowego wsparcia najbardziej narażonym segmentom społeczeństwa.”

Chociaż istnieje wiele potencjalnych korzyści, gubernator podkreślił również potencjalne problemy, jakie może napotkać projekt. Głównym z nich jest brak infrastruktury technologicznej.

Władze monetarne i regulatorzy będą musieli zbudować niezbędne umiejętności i możliwości technologiczne, aby skutecznie wdrożyć i zarządzać ryzykiem emisji CBDC.

Cyfrowy dolar w USA

W Stanach Zjednoczonych Lael Brainard, członek Rady Gubernatorów Rezerwy Federalnej, wezwała USA do prowadzenia badań i polityki w zakresie CBDC. Powołując się na rozwój sytuacji w Chinach, Brainard stwierdziła, że rozwój CBDC w innych krajach może mieć wpływ na dominację dolara amerykańskiego w płatnościach transgranicznych.Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.