IP BOX – lek na wysokie opodatkowanie
Ulga IP BOX dotyczy przedsiębiorców, którzy zajmują się pracami badawczo rozwojowymi (np. pisaniem oprogramowania). W praktyce najczęściej są to osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze, jednak mogą to być również spółki prawa handlowego (np. sp. z o.o.).
Warunkiem skorzystania w przypadku jednoosobowych działalności jest konieczność rozliczania się na podatku liniowym lub wg skali. A w przypadku spółek – nie mogą z nich korzystać firmy, które wybrały CIT estoński.
Kiedy można korzystać z ulgi IP BOX?
Aby skorzystać z IP BOX-a, należy prowadzić działalność badawczo – rozwojową. Efektem tych działań jest wytwarzanie lub ulepszanie praw własności intelektualnej.
Zgodnie z ustawą działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Cechami działalności badawczo-rozwojowej są: twórczość i systematyczność oraz zwiększenie zasobów wiedzy i sposobów jej wykorzystania.
Do kwalifikowanych praw własności wg ustawy należy:
-
patent,
-
prawo ochronne na wzór użytkowy,
-
prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
-
prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
-
dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
-
prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
-
wyłączne prawo do odmiany roślin,
-
autorskie prawo do programu komputerowego.
W praktyce oznacza to, że jeżeli uzyskujemy przychody z powyższej listy, mamy prawo do korzystania z IP BOX.
Ulga IP BOX w praktyce
Ulga IP BOX dotyczy tej części przychodów, które powstają z przeniesienia praw autorskich. W praktyce dotyczy to głównie programistów oraz zawodów współpracujących ( np. testerów, analityków). Sama ulga pozwala na zapłacenie 5% podatku od tej części wynagrodzenia, w stosunku, co do której przenieśliśmy prawa autorskie. Dla przykładu – jeżeli programista ma zawartą umowę na 30 tys miesięcznie, z czego 10 tys otrzymuje za usługi, a 20tys jest to opłata za przeniesienie praw autorskich – co stanowi 66% całości. W takim wypadku w rozliczeniu kosztów używamy tej samej proporcji, czyli 66% kosztów możemy rozliczyć jako koszt w obliczaniu podatku 5%. A więc jeżeli miał w sumie 5 tys kosztów – to 66% z tej kwoty to 3300. Wtedy podatek 5% zapłaci od dochodu obliczanego: 20 000 – 3300= 16 700. I teraz podatek: 16 700 x 5% = 835zł. W przypadku podatku liniowego byłoby to 3173zł.
Jak poprawnie obliczyć koszty przy uldze IP BOX
Poza przychodami należy wiedzieć, w jaki sposób wliczać koszty do obliczenia dochodu, w celu dalszego opodatkowania. Musisz pamiętać, że procent kosztów obliczany do IP BOX musi odpowiadać procentowemu udziałowi przychodów podlegający pod IP BOX w stosunku do całych przychodów. Jeżeli zarabiasz 10 tys miesięcznie, w tym 7 tys otrzymujesz za przenoszenie praw autorskich – oznacza to, że Twój stosunek przychodów IP BOX wynosi 70%. W takim wypadku taki sam procent kosztów możesz policzyć jako koszty do IP BOX.
Oczywiście jak zawsze i tutaj są pewne pułapki. Jeżeli zajmujesz się tylko np. programowaniem to wtedy nie ma problemu. Jednak jeżeli zajmujesz się programowaniem i np. fotografią to wtedy Twoje przychody związane z tą branżą nie mogą wchodzić do IP BOX. I to samo tyczy się kosztów. A więc jeżeli kupisz aparat fotograficzny musi zostać on wyłączony z puli kosztów związanych z programowaniem. Mam na myśli, że w wyżej wymienionym przykładzie 70% kosztów, jakie możesz obliczyć dotyczą kosztów związanych z działalnością programistyczną.
Jak prowadzić ewidencję rozliczenia podatków do IP BOX?
Dodatkowym warunkiem do skorzystania z ulgi IP BOX jest konieczność prowadzenia ewidencji kwalifikowalnych przychodów i kosztów. Na jej podstawie zarówno Ty jak i urząd skarbowy, czy księgowa musisz być pewien ile przychodów i kosztów należy wziąć pod uwagę. Podczas czynności sprawdzających urzędu jest to jeden z obowiązkowych dokumentów. Abyś za bardzo się nie przestraszył to może być zwykła tabela w excellu.
Jak pewnie widzisz IP BOX to ciekawa ulga podatkowa, szczególnie dla osób z branży IT, które zarabiają relatywnie dużo i płacą stosunkowo wysokie podatki. Sam proces wykorzystania przepisów na temat tej ulgi nie jest aż tam skomplikowany, jak często się o nim mówi.
-
Justyna Broniecka
Autorka
Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli, jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.
Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.
Więcej na ten temat znajdziecie w książce IP Box
IP BOX – wszystko, co musisz wiedzieć
Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, że ponad 80% osób zajmujących się tworzeniem i rozwijaniem oprogramowania lub wynalazkami technicznymi – czyli ogólnie pojętą innowacyjnością, jest uprawnionych do tego, aby korzystać z 5% podatku dochodowego.
Jeżeli zaliczasz się do tej grupy – być może też chcesz skorzystać z tej ulgi podatkowej
Więcej o poradniku dowiesz się klikając → TUTAJ
Zapraszamy do lektury.
Dodaj komentarz lub opinię
Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.