Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Czynniki wpływające na kursy kryptowalut

Czynniki wpływające na kursy kryptowalut

Komunikaty firm
27 maja, 2022
297
cryptocurrency-3409641_960_720

Kryptowaluty to najnowsza “wielka rzecz” w świecie cyfrowym, która została uznana za część systemu monetarnego. W rzeczywistości entuzjaści określili je mianem “rewolucji pieniądza”.

Mówiąc wprost, kryptowaluty to zdecentralizowane aktywa cyfrowe, które mogą być wymieniane między użytkownikami bez udziału władz centralnych, a większość z nich jest tworzona za pomocą specjalnych technik obliczeniowych zwanych “miningiem”.

Akceptacja walut, takich jak polska złotówka, dolar amerykański, funt brytyjski czy euro, jako prawnego środka płatniczego wynika z faktu, że zostały one wyemitowane przez bank centralny; waluty cyfrowe, takie jak kryptowaluty, nie są jednak uzależnione od zaufania społeczeństwa do emitenta. W związku z tym o jej wartości i cenie decyduje kilka czynników.

Czynniki wpływające na kursy kryptowalut

Poniżej przestawiamy kilka najważniejszych czynników mających wpływ na kursy kryptowalut.

Zasady gospodarki wolnorynkowej (głównie podaż i popyt)

Popyt i podaż to główne czynniki determinujące wartość wszystkiego, w tym kryptowalut. Dzieje się tak dlatego, że jeśli więcej osób jest skłonnych kupić daną kryptowalutę, a inni są skłonni ją sprzedać, cena tej konkretnej kryptowaluty wzrośnie i na odwrót. Jeżeli na rynku pojawi się więcej ofert kupna, aniżeli sprzedaży, to liczba tych ofert nie będzie wystarczająca, aby zaspokoić potrzeby kupujących. Przez to sprzedający podniosą wartość waloru, co będzie miało wpływ na wzrost kursu kryptowaluty.

Masowa adopcja

Masowe przyjęcie jakiejkolwiek kryptowaluty może wywindować jej cenę na księżyc. Wynika to z faktu, że podaż wielu kryptowalut jest ograniczona do określonego limitu, a zgodnie z zasadami ekonomii wzrost popytu bez odpowiadającego mu wzrostu podaży doprowadzi do wzrostu ceny danego towaru.

Wiele kryptowalut zainwestowało więcej środków, aby zapewnić ich masowe przyjęcie, przy czym niektóre z nich skupiają się na możliwości zastosowania swoich kryptowalut w palących kwestiach życia osobistego, jak również w kluczowych sprawach życia codziennego, z zamiarem uczynienia ich niezbędnymi w życiu codziennym.

Inflacja fiatów

Jeśli waluta fiat, taka jak dolar amerykański czy funt brytyjski, jest napompowana, jej cena wzrasta, a siła nabywcza spada. Powoduje to wzrost wartości kryptowalut (na przykładzie Bitcoina) w stosunku do tej waluty fiat. W rezultacie z każdym bitcoinem będziesz mógł nabyć więcej tego fiat. W rzeczywistości sytuacja ta była jednym z głównych powodów wzrostu ceny Bitcoina.

Oszustwa i cyberataki

Oszustwa i włamania są również kluczowymi czynnikami wpływającymi na wartość kryptowalut. Zdarzało się w niektórych przypadkach, że zespół tworzący daną kryptowalutę pompował jej kurs aby przyciągnąć niczego niepodejrzewające osoby, a w chwili, gdy kapitalizacja osiągała pożądaną przez nich wartość, nagle ten sam zespół sprzedawał kryptowalutę, windując jej kurs w dół. Właśnie dlatego przed zainwestowaniem pieniędzy należy koniecznie uważać na oszustwa związane z kryptowalutami.

Inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, a które mają wpływ na kursy kryptowalut, to m.in:

  • Użyteczność kryptowaluty, bezpieczeństwo, łatwość nabycia i akceptowalność transgraniczna
  • Siła społeczności wspierającej daną kryptowalutę (obejmuje to finansowanie, innowacje i lojalność jej członków)
  • Niskie ryzyko związane z kryptowalutą postrzegane przez inwestorów i użytkowników
  • Nastroje w mediach
  • Płynność rynku
  • Przepisy krajowe

 Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.