Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Czy warto zbudować garaż dwustanowiskowy?

Czy warto zbudować garaż dwustanowiskowy?

Komunikaty firm
22 grudnia, 2020
935
4f8502fe6f00b89f52c65654b8299199

Dwa auta w rodzinie nie należą obecnie do rzadkości, zwłaszcza w przypadku osób mieszkających poza miastem. Podczas budowy domu warto więc zastanowić się, jaki garaż wybrać – jedno czy dwustanowiskowy. Drugie rozwiązanie jest nieco droższe w budowie, a koszt zwiększają dodatkowo dwie bramy garażowe lub jedna szersza, w perspektywie czasu może jednak okazać się wygodniejsze.

Garaż dwustanowiskowy – idealne rozwiązanie na dużą działkę

Na wybór projektu garażu w dużej mierze wpływa wielkość działki, na jakiej budynek ten ma stanąć. Jeśli wokół domu mamy odpowiednio dużo miejsca, warto zastanowić się nad nieco większym garażem, zwłaszcza gdy posiadamy dwa auta lub planujemy w przyszłości dokupić drugi pojazd. Dwa stanowiska, funkcjonalne bramy garażowe i projekt dobrany do konkretnych potrzeb to gwarancja, że budynek będzie wygodny w użytkowaniu i doskonale spełni swoją rolę. Co prawda koszt budowy jest większy niż w przypadku garażu jednostanowiskowego, jednak takie rozwiązanie może okazać się korzystniejsze niż ewentualna rozbudowa mniejszego obiektu w późniejszym czasie.

W przypadku niewielkich parceli w mieście często brakuje przestrzeni na budynek mieszczący dwa auta, stąd mniejszy garaż bywa wówczas koniecznością. Na wąskich działkach możliwe jest wybudowanie garażu dwustanowiskowego, w którym samochody parkują jeden za drugim, jednak jest to mało wygodne rozwiązanie.

Wolnostojący czy w bryle domu?

Garaż, do którego można przejść bezpośrednio z części mieszkalnej, to bardzo wygodne rozwiązanie. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli pomieszczenie to znajduje się w bryle domu lub do niej przylega, powinno być dobrze zaizolowane – w przeciwnym razie może prowadzić do strat ciepła. Nie bez znaczenia będą wówczas odpowiednio dobrane bramy garażowe – powinny maksymalnie ograniczać przenikanie chłodu do wnętrza budynku. Warto też wspomnieć, że rozległy dwustanowiskowy garaż przytłoczy niewielką bryłę domu jednorodzinnego, dlatego projekt powinien być wybierany rozsądnie. Jeśli posesja jest duża, można zdecydować się na garaż wolnostojący. Oczywiście wybór powinien uwzględniać preferencje domowników i ich potrzeby, a także kształt działki.

Jedna czy dwie bramy garażowe?

Inwestorzy planujący budowę garażu dwustanowiskowego muszą też zastanowić się nad tym, czy w ich przypadku lepszym rozwiązaniem będzie jedna podwójna czy może dwie oddzielne bramy garażowe. Każde z nich ma swoje dobre i nieco gorsze strony. Szerokie skrzydło pojedynczej bramy jest mniejszym wydatkiem niż dwie bramy garażowe i napęd do każdej z nich, dodatkowo model z wysokiej jakości materiałami termoizolacyjnymi zapewni większą ochronę przed stratami ciepła. Brak słupka pomiędzy miejscami postojowymi znacznie ułatwi też manewrowanie samochodem, zwłaszcza jeśli podjazd jest ciasny i skręca przed bramą garażową. Z drugiej strony otwieranie tak szerokiej bramy za każdym razem, kiedy zechcemy wyjechać jednym z aut, może szybko wychłodzić budynek w mroźne dni. Dwie oddzielne bramy garażowe sprawdzą się też lepiej, jeśli domownicy będą z pojazdów korzystać w różnych porach dnia. Oczywiście budynek musi mieć odpowiednią szerokość, aby zmieściły się na nim dwie bramy, słupek pomiędzy nimi oraz fragmenty ściany po bokach skrzydeł, które umożliwią zainstalowanie całej konstrukcji.

Dodatkowa przestrzeń

Wybierając projekt garażu dwustanowiskowego należy zastanowić się czy gotowy budynek ma służyć wyłącznie do przechowywania aut, czy ma pełnić również inne funkcje. Jeśli wielkość działki na to pozwala, rozsądnie jest wybudować garaż z dodatkową przestrzenią, gdzie będziemy przechowywać nieużywany sprzęt sportowy lub narzędzia ogrodnicze. Takie pomieszczenie można też zaaranżować na przydomowy warsztat majsterkowicza lub po prostu wykorzystać je jako magazynek, w którym zmieszczą się zapasowe opony i inne akcesoria samochodowe. Niektórzy decydują się na garaż dwustanowiskowy z wiatą, pod którą można parkować auto w sytuacji, kiedy często z niego korzystamy w ciągu dnia i nie chcemy za każdym razem wprowadzać go do garażu.Dodaj komentarz lub opinię

Informacja: wszystkie komentarze i opinie dodawane na forum publiczne są moderowane.